| nyoentox2002 a întrebat:

Vi se pare ceva normal sa nu imi doresc copii in viitor?
Eu acum am 18 ani și parcă sincer nu mi-as dori,vreau să imi traiesc viata.
I-am zis si maicămii asta si o zic ca degeaba traiesc pe acest pământ daca nu am copii,că nu are cine să imi dea o cană de apă la bătrânețe și prostii de astea, parcă părinții mei nu gândesc ca eu poate o să plec de la ei intr-o zi! Faza este că sunt momentan singur la părinți, adică o sa se nască o soră in decembrie, stiu aproape 19 ani diferență!
Mama m-a facut pe mine la 24 de ani si taica-miu 28 avea!
In anul 2001 s-au cunoscut, dupa cateva luni s-au căsatorit si după pe 14 mai 2002 m-am născut eu, e așa de stupid ca sa faci copii asa de repede!
Mie imi pare rau ca nu am si nu am avut iubită in viata mea(nu m-a plăcut niciuna ca sunt urât, tanjesc 5 ani dupa o relatie,nu ca nu am vrut eu) fix cand am libertate ca mai tarziu o sa fie naspa ca poate viitoarea mea iubita o sa vrea copii si o sa stiu numai de muncă și atât!
Oricum e greu sa crești un copil in ziua de azi mai ales că o avansat tehnologia asta! Mami vreau,, pleiseisan" ca are si colegul meu, tati vreau un iphone 11 că are si varmio!
Si iti trebuie si o gramada de bani si etc.
Se apucă de fumat,poate sa face o gramada de prostii,sa platesti amenzi de pe urma lui!
Aici nu e vina parintilor,daca ti-ai găsit un anturaj prost poti sa il educi cât l-ai educa ca tot degeaba!
Mama visează la ceva ce nu imi place mie deloc! Gen să stau in aceeasi casă cu ei,sa faca mancare cu viitoarea mea iubita(daca o sa am).Gen in camerele de la vale!
Dar mie nu mi-ar placea să locuiesc in aceeasi casa cu parintii si nici in acelasi oras,imi doresc foarte mult sa ma mut din orasul meu blestemat:E mic,mă cunoaste toata lumea,mă iau toti la misto după cum arat si mai multe chestii, am o porecla de manelist si nu mai pot scapa de ea (urasc manelele),tot orasul ma stie de ea si ma simt nasol ca intr-o cusca,nu mă intelege nimeni! Simt ca nu pot avea prieteni si iubita in orasul meu!
Daca m-as muta intr-un alt oras ar fi alta chestie,as lua-o dw la zero, nimeni nu imi stie prostiile din trecut, slabiciunile si asa mai departe!

77 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare face ce vrea!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai discutam peste vreo 10 ani, stai tu calm...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guta ce faci ma

| laSoledad a răspuns:

Daca nu iti doresti copii, e alegerea ta. Dar nici sa stai in casa cu parintii tai, care vor altceva, pana la 25 sau 30 de ani nu poti. Daca tu iti doresti altceva si ceilalti au o alta parere, ar cam trebui sa te muti pe cont propriu cand faci ceva banuti cat sa te intretii singur. Din moment ce esti major, deciziile ti le iei tu singur, fara sa ii mai implici pe mama sau pe tata. Daca tu vrei sa-ti faci viitorul cum vrei tu, nu mai e loc si timp sa te uiti in gura lor despre ce cred ei. Ti-ai format deja decizia, atunci ti-o asumi si traiesti conform acestei decizii. Restul - ce cred altii - nu conteaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimeni nu cred ca vrea copii la 18 ani. Vedem mai încolo

| Dana2103 a răspuns:

Nu toti de pe lumea asta fac copii. Nu ne am nascut toti sa ne reproducem. Societatea nu mai vrea asta de la noi. E doar un obicei invechit ca toti sa aiba copii.

| nyoentox2002 explică (pentru laSoledad):

Mai spunea ca cica au muncit in strainatate pentru tine, ca da facă casa ca sa imi ramana mie si prostii de astea, noroc ca o sa mai am o soră si nu o sa mai stau cu grija, ii las ei casa!

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Pai am zis ca nici mai tarziu nu vreau copii

| Dana2103 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu vorbi de azi ce vei face maine

| Jackpot2 a răspuns:

Și eu sunt născut pe 14 mai... Dar în 2009

| laSoledad a răspuns (pentru nyoentox2002):

Alea sunt manipulari emotionale, sunt reprosuri. Viata ta nu depinde de ce-au facut ei in trecut. Viata ta depinde de alegerile pe care le faci doar tu. Tu alegi cum iti traiesti viata. Si deocamdata, ai ales foare bine. Sa iti traiesti viata, sa te descoperi pe tine, muncind, facand ce-ti place, cunoscand diversi oameni, cunoscand lumea. Sunt multe de facut. Iti trebuie timp pentru astea. Si norocul tau e ca tu dispui de acest timp sa faci toate astea. Ai doar 18 ani si de-acum inainte ai timp sa faci ceea ce-ti propui. Pana pe la 35-40 de ani e ok sa iti traiesti viata. Si asa oamenii secolului 21 fac copii mai tarziu acum.

S-au mai schimbat vrremurile, nu mai fac toti copii pe la 20-25 de ani. Acum viata e mai grea. Intai trebuie sa muncesti din greu sa te sustii pe tine intai. Apoi sa sustii o familie, tu fiind baiatul... e greu. De aia trebuie sa-ti iei tot timpul sa te gandesti, sa muncesti, sa te pui pe tine in siguranta intai. Sa fii sigur ca ti-ai trait viata intai, nu sa te legi singur de credite de care n-ai nevoie, de crescut bebelusi si altele cand tu trebuie sa te dezvolti ca om.

Lasa, ca e bine cum gandesti tu. Gandirea ta e de viitor. Intai sa te maturizezi tu ca om, sa obtii o siguranta financiara, sa obtii o perspectiva asupra lumii in care traiesti, iar apoi ai tu timp sa-ti intemeiezi o familie, n-ai grija!

| nyoentox2002 explică (pentru laSoledad):

Cred ca ar fi ok prima data sa locuiesc cu un prieten gen sa impartim chiria, sa avem cate un loc de munca si daca o sa vreau sa ma mut cu viitoarea iubita sa avem fiecare cate un salar si altfel este!

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Oricum nu o sa vreau copii! Nici matusmea nu are si are 32 de ani si sta cu iubitul ei de 29!
Nu ii trebuie ei copii, vrea să se distreze, nu sa aiba grijă de purandei!

| laSoledad a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ai tot timpul sa te gandesti si sa experimentezi. Cum ai zis si tu, inainte de copii, sa le iei cu cap - sa muncesti, sa cunosti lumea, sa ai un apartament/casa, sa ai bani pusi deoparte si sa ai o fata pe care sa o iubesti si care sa te iubeasca. Apoi, o sa ai tot restul vietii timp de copii.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Hai sictir, du-te in *** mea de jeg ordinar

| Paul0007 a răspuns:

Din ce am citit eu parintii tai nu vor sa iti iei zborul de la ei, vai de mama ta ce destin te asteapta daca te decizi sa ramai in ''mocirla'' asta NU AI IDEE, nu e vorba de dorit copii, dar nici o relatie nu o sa iti faci din cauza impedimentului asta

| cristi202 a răspuns:

Nici nu am citit pana la capat. Prea multe idei preconcepute. Pacat. Esti tinar, pana la batrinete mai aduni o gramada, fiecare aduna.
Totusi, ai tai au dreptate, nu ca se asteapta ca sa ii intretii cand nu vor mai putea, desi spera la asta, si au dreptul, caci te-au crescut, ci pentru ca chiar vei fi singur si fara ajutor la batrinete.
Dar ar trebui sa te gindesti ca daca parintii tai aveau gindirea ta, tu nici nu ai fi existat. Dar e fain ca existi totusi, nu? Oricum ti-ar fi viata, faptul ca existi e ceva. Da si tu posibilitatea altora sa existe!

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Pai simplu... Îți trăiești viata pana la 30 de ani, și apoi îți întemeiez o familie, în ăștia 12 ani ai timp sa îți trăiești viata. Ca pe la 30 40 deja nu mai ai acel spirit petrecăret

| Paul0007 a răspuns (pentru cristi202):

Nu e vorba de intretinut, e ca la americanii daca stai in casa alor tai la 25 de ani esti un RATAT SOCIAL, baiatul asta daca vrea sa se mai salveze sa devina un burlac convins sa rupa vagine in doua, trebuie sa isi faca un rost al lui dupa 20-22 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 18 ani... pleaca de acolo cu pretextul facultatii, gaseste-ti repede un job ca sa te intretii singur si nu te mai intoarce niciodata sa locuiesti in orasul ala... maxim o zi sau doua pe luna in vizita la ai tai, ca e suficient.

| nyoentox2002 explică (pentru cristi202):

Eu daca existam sau nu era aceeasi chestie!
Eu regret ca m-am nascut,traiesc degeaba! nimeni nu ma iubeste,mu mai pot avea incredere in mine, cel mai bun prieten de al meu m-a tradat, nici nu mai ies din casă ca urasc lumea ca e rea si nu vreau sa mai mai vad pe nimeni, in nimeni nu mai poti avea incredere! Ii urasc pe toti! Eu nu mai am chef de viata, dorm non-stop

| Sophieka a răspuns (pentru laSoledad):

Foarte bine raspuns, sper sa il citeasca cat mai multe persoane! Te apreciez pentru mentalitatea si timpul acordat acestei postari.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Eu trec in clasa a12a si vreau sa termin macar liceul!

| Paul0007 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tu ai idee cum e sa ai 28 de ani si sa nu fi avut niciodata o prietena, numai vorbesc de un grup al tau de prieteni? daca de acum ai inceput sa te vaiti ce o sa faci daca cum necum o sa ajungi in situatia mea! raspunde-mi te SINUCIZI?

| laSoledad a răspuns (pentru Sophieka):

Si eu te apreciez pentru raspunsurile tale, Sophieka!

| sabin89 a răspuns (pentru laSoledad):

"Acum viata e mai grea..."
Mai grea? Cum? Toate descoperirile astea tehnologice ne uşurează, nu ne îngreunează viaţa. La un singur click ai obţinut informaţia de care ai nevoie; stai tolănit în fotoliu în faţa monitorului, faci comanda şi îţi vine produsul la uşă; rafturile supermarketurilor sunt pline cu de toate - legume, fructe, brânzeturi, lactate, carne de pui, vită, porc etc. Ia-auzi la ea - viaţa e mai grea. happy

| laSoledad a răspuns (pentru Paul0007):

Stai si tu calm, Paule, inca esti tanar. Pana pe la 40 de ani, mai ai timp sa-ti gasesti o partenera. Ce vorbesc? N partenere pana la 40, pana o alegi pe aia buna.

| laSoledad a răspuns (pentru sabin89):

Haha, am vazut sarcasmulwinking

| nyoentox2002 explică (pentru Paul0007):

Sa mor eu si credeam ca sunt singurul, ce ghinionisti suntem!
La multi daca le zic ca pana la 18 ani nu am avut primul sărut se miră.Eu am un fost prieten care are 16 ani si a avut peste 20 de relatii, primul sarut la 11 ani, cat noroc poate sa aiba, nu e foarte frumos dar nici urat.Ce norocos e parca vrajeste toate fetele ca sa il placă. Daca mai stau sa tanjesc alti 10 ani pana la 28 de ani cat ai tu, eu innebunesc de tot, deja sunt depresiv, si daca o sa intru in depresie calumea o sa fie nasol.Tu degeaba o sa ai relatii acum sau mai tarziu daca nu ai avut in tinerețe!

| laSoledad a răspuns (pentru nyoentox2002):

Peste cativa ani o sa-ti aduci aminte de tine, cel de acum. Cu cat inaintezi in varsta, te mai coci la minte si o sa scapi din rolercoasterul asta emotional al adolescentei. Daca ramai rational, totul o sa fie bine. Cauta-ti ceva de facut mai productiv, ceva care sa-ti aduca placere sa traiestiwinking Ia zi-mi ce-ti place sa faci?