| Wordofthat999999 a întrebat:

E normal ca la varsta de 19 ani parintii sa-mi interzica mai ales mama sa raman si eu peste noapte la o prietena? Am ramas peste noapte la o prietena si ne-am uitat la un film ne-am distrat doar am vorbit, n-am facut prostii, n-am chemat baieti sau ceva, mi-a spus mama ca nu am voie sa dorm la nimeni niciodata si ca in viata asta nu fac chiar ce vreau eu. Pana la urma fac ce vreau eu din moment ce sunt adult si e viata mea, poate ca pana la varsta de 18 ani raspundea de noi dar numai sunt minor nu vreau sa las pe nimeni sa-mi impuna reguli sau sa-mi spuna ce sa fac. O viata am si sunt tanara, nu pot doar sa muncesc, sa ma pregătesc pentru admitere si restul, vreau sa ma si distrez ca daca la tinerete nu apoi cand, ce o sa zic cand voi fi la varsta aia ca nu m-am distrat ca nu m-a lasat mama si tata doar am muncit, stres si am stat izolata doar atat, nu vreau ca toata viata sa traiesc numai asa vreau sa simt ca viata nu trece pe langa mine degeaba. Care este parerea voastra?

16 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Evident ca nu e normal. Chestia cu tine la tine si nu doreste sa se intample ceva e un bullshit. Poate tine la tine si te poate ajuta si proteja fara sa te tina in lesa la aproape 20 de ani. Nu te poate lasa sa traiesti in stres si sa fii nefercita cand ii vezi pe altii pe 15 ani ca fac ce vor si nu se intampla nimic si tu nu poti sa mergi nici la colt de strada fara sa-i dai explicatii. Trebuie sa vorbesti serios cu ea despre asta, nu e ok. Va ajunge sa te controleze in halul asta si cand te mariti si sa-ti ceara explicatii. La un moment dat in viata deja nu mai are control asupra ta. Faptul ca ea te intretine momentan si chestii si ca tu ar trebui cat esti la casa ei sa faci ce zice ea e un rahat. Esti fiica ei, nu sluga sau sclava. Si-a asumat sa te intretina, sa te iubeasca si sa aiba grija de tine, tu o respecti, o iubesti, o ajuti in schimb la randul tau si iti vezi de viata ta, de scoala, deja nu te mai poate controla in caz de orice avand 20 de ani si atitudinea asta a ei va face rau la amandoua. Sa se mai relaxeze putin, lumea e nebuna si poti pati ceva oricum, nu te poate tine intr-un glob de cristal toata viata, mai ales ca ai o varsta. Daca are incredere in educatia pe care ti-a oferit-o si in ea ca parinte ar trebui sa te lase in pace. Munca ei de a te educa se reflecta prin tine, iar daca e convinsa ca ceea ce a crescut e ceva bun ar trebui sa se desprinda usor de tine si sa observe asta, treaba ei vizavi de educatia ta si de formarea ta ca om si ca personalitate e deja incheiata de cativa ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai perfecta dreptate fetita, ia-ti bagajele si mutat-te singura! Ia-ti job, munceste, cara, speteste sa platesti facturi si ai toata libertatea din lume, dar asta se pot intampla, doar daca pleci din casa parinteasca!
Daca nu vrei sa pleci, ai o singura solutie, sa le respecti casa si regulile lor, cu care sunt perfect de acord.
Deci, ce alegi?

| Freya1 a răspuns:

Si eu urasc lucrul asta si nu exista scuza gen "stai pe bani lor la ei in casa" cand tu deja esti major ca doar daca dormi la o prietena nu e ca si cum le-ai manca din salar.
Eu am 22 de ani si inca am cearta cu mama.Am avut o perioada mai nasoala in viata cand am fost mai mica si ea nu vrea sa priceapa ca am 22 si ca daca fac o prostie sunt suficient de mare sa o reolv sau sa nu o pun in carca lor.Asa ar trebui si tu sa ii explici parintilor tai deoarece toti copii astea tinuti din scurt izolati de lume si prieteni sunt anxiosi de maine care stau doar cu ochii in calculator si se plang ca nu ii vrea nimeni.Stiu ce vorbesc deoarece sufar de anxietate doar ca eu mi-am infruntat parinti si mai am un pas foarte mic pana sa plec de acasa pe cont propriu.

| LoveSleep a răspuns:

Viața trebuie trăită doar pentru mântuire. Ai timp să te distrezi pentru eternitate, când îi lingi picioarele lui Dumnezeu, fata mea.

| Holiday a răspuns:

Ai perfecta dreptate, la varsta asta ar trebui sa ai o independenta aproape nelimitata si sa nu mai trebuiasca sa dai explicatii cand, cat, unde si cu cine esti. Si intr-adevar e perioada in care pe langa invatat ar trebui s-o folosesti la maxim sa te si distrezi. anii astia nu ii mai primesti inapoi. E perioada cea mai buna in care poti face anumite lucruri si in care sa te si bucuri de ele. Ca la 30 de ani nu mai e aceeasi distractie ca la 18 sau 20. Atunci faci alte lucruri care te relazeaza/distreaza. Lucrurile trebuie facute fiecare la timpul lor. Daca tu nu poti dormi o noapte la o prietena inseamna ca n-ai fost niciodata cu gasca, prietenii colegii la munte/mare, de exemplu, iar asta e clar un lucru de neratat la varsta ta.
Vorbeste cu ai tai, cu tatal tau daca e mai intelegator si incearca sa-i faci sa inteleaga cum stau lucrurile, daca nu si nu, pana la urma fa-le indiferent de ce cred ei. Succes!

| Wordofthat999999 explică (pentru Holiday):

Multumesc, eu mereu sunt stresata ca aoleu intarzii si se ia mama de mine sau tata dar cel mai mult mama, imi este frica sa vin acasa dar zic in gândul meu ca nu am de ce ca sunt la varsta in care fac ce vreau pe propia raspundere.

| Holiday a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Lucrurile astea normal trebuiau incet-incet aranjate incepand de pe la 15 ani. Adica de atunci ar fi trebuit sa incepi in a-ti dobandi independenta. E greu ca facand lucrurile in totalitate cum vor parintii pana la 18 ani, dintr-odata sa accepte ca ai o varsta si ca poti face lucrurile in felul tau. Acum, daca vrei intr-adevar sa iti capeti dreptul de a face lucrurile fara sa fii frecata la cap, trebuie sa fii mai "abrupta" in atitudine. Faptul ca stai in casa lor si/sau depinzi financiar de ei nu este normal sa insemna ca trebuie sa faci doar ce/cum vor ei. Asta e un santaj ieftin si desuet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate. Tu vrei si distractie, fara munca si facultate si toate pe banii la altii. Evident. Munca e grea.Si pentru prosti. Mai bine sa lucreze altii pentru tine. Nu iti convine? Te muti singura si nu te mai bate absolut nimeni la cap. Poti sa dansezi goala pe masa din bucatarie ca nimeni nu are nimic de comentat. Absolut nimeni!

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Ai grija ce vorbesti! Eu deja m-am angajat si muncesc pentru a ma întreține si ma pregătesc si pentru admitere la facultate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Daca muncesti atunci, de ce nu te muti singura?

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Nu e chiar asa usor... nu cunosti salariile din tara asta? O chirie face aproapte cat un salariu, ce afacere e asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Pai ce rahat de salariu e ala ca e cat o chirie? Minimul pe economie sau ce? Habar nu am salariile din Romania.

| Yasmin875 a răspuns:

Mama ta are concepții învechite.Este o înapoiată si o comunistă și trebuie să accepți asta.Nu o poți schimba.Ea își imaginează că prietena aia a ta te învață prostii; fumați, va imbatati, chemati băieți ca să faceți dragoste pe acolo.Cine știe ce e in capul ei...

| Dan193 a răspuns:

Daca-si face asa mari griji pentru tine, atunci ma face sa gandesc ca i-ai dat motive anterior ca sa se comporte asa. Tu poate acum nu-ti dai seama de ele, dar ea deja a trecut prin viata si are o intelegere mai larga despre cum functioneaza lumea. Ar fi mai intelept sa asculti de ea, decat de cei care-ti hranesc focul cu privilegii. In orice caz fii atenta.

| Andreea234kim a răspuns:

Stiu cum este. Mama ta tine foarte mult la tine si nu dorește sa ti se întâmple ceva. Poate te va lasa daca prietena ta va vorbi cu ea si o sa îi explice ca nu faceți nimic rau si nu chemați baieti.