| anonim_4396 a întrebat:

Sant in proces de divort vreau sa stiu daca pot avea dreptul sa imi petrec cateva zile pe luna si in vacante numai eu si copilul. copilul are 4 ani si vreau sa stiu daca pot cere sa se faca un astfel de program in timpul divortului

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ea va fi intrebata daca vrea ca, copilul sa fie vizitat de tata dupa un anumit program. Daca mama te-a considerat un bun parinte pentru copil, nu vad de ce ti-ar impune asta. Daca sunt neintelegeri in aceasta privinta, e bine sa ai un avocat!

| EUSIATIT a răspuns:

E greu acum pin ase termin adivortul nu ai sanse abia dupa proces iti sp asta pentru ca baiatul meu a avut o astfel de situatie si nu i-a dat voie decit sa l vada in prezenta ei asa ca trebuie sa ti iei un av bine si sa obtina cee ace vrei. dar depinde si de judecator cit e de capabil. Eu ma m convins ca sunt corupti cu totii si fac ce vor totusi bafta

| pisoias a răspuns:

Daca divortul nu s-a pronuntat atat tatal cat si mama au drepturi egale.Numai daca nu exista deja o hotarare judecatoreasca prin care ii este incredintat minorul celuilalt(mama sau tata).

regis
| regis a răspuns:

Bineinteles ca ai dreptul sa ceri asta. Daca ti se va acorda sau nu ramane de vazut, insa orice parinte care are mai mult de trei neuroni ar trebui sa fie de acord cu asta, indiferent de ce spune instanta.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Relatia ta cu copilul nu trebuie sa aiba de suferit doar pentru ca ai divortat. Daca exista neintelegeri cu privire la dreptul de a ti se permite sa ai legaturi personale cu el, trebuie sa te adresezi instantei de judecata si sa ceri lasarea copilului in grija ta in anumite zile (sau un anumit numar de zile pe luna), timp pe care sa-l petreceti impreuna. Poti sa soliciti acestea printr-o cerere reconventionala, pe care sa o adresezi instantei de judecata.

| girlxx21 a răspuns:

Este posibil... poate ajungi cel mai bine la o intelegere si cu nevasta ta sau fosta nevasta mai bine zis. Esti constient ca el v-a suferii mult in urma divortului.sa nu va aratati in fata lui ura fata de celalalt este cel mai bine pentru el!

| ade_7333 a răspuns:

In timpul divortului nu!

Dupa ce, divortul este incheiat si cum presupun ca ccopilul v-a ramane la tine da! Dar cu toate astea Sfaturile noastre sunt inutile oricum... Avocatul e cel care trebuie sa te ajute! desi nu cred ca se poate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai din moment ce e si al tau sigur ca ai niste drepturi chiar daca sta la celalalt partener.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, ai dreptul, dar TREBUIE sa ai si momente cand o sa stai cu copilul si cu mama lui. Trebuie sa faci asta, pentru ca micutul va suferi mult si ai sa vezi ca va vrea sa va vada iar impreuna pe amandoi. Ca sa nu ii fie foarte greu, faceti asa fel incat sa mergeti toti 3 in parc, sau sa faceti o cina impreuna si apoi sa il culci tu. Gasiti voi o cale sa fiti toti 3. Este important pentru. copil ai sa vezi asta si, fii sigur ca este ceva serios. De dragul copilului trebuie sa va suportati 1-2 ori pe luna sa fiti toti 3. Copilul merita aceasta si voi o veti face daca sunteti maturi si, va iubiti copilul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dute la politie

| zemantex a răspuns:

Da. poti cere si ai dreptul la vizita si la petrecerea timpului cu minorul, chiar daca este incredintat "fostei". cel mai bine ia-ti un avocat. chiar daca crezi ca le stii pe toate, sunt anumite chichite ce trebuiesc stiute in formularea in fata judecatorului. bafta

| byancutza a răspuns:

Daca divortu este in desfasurare nu prea poti pentru ca si o prietena a patit cam la fel si nu iau dat voie

| amfetamina a răspuns:

Asta ar trebui sa stie avocatul.
da...cred ca este posibil.