| anonim_4396 a întrebat:

Situatia cu tata continua(vezi ultima intrebare).Tot nu pot dormi noaptea de stres, s-au certat recent iar, i-am dat si pastile fara sa stie, si tot asa e.Incep sa cred ca nu mai am scapare de aici, omul nu se linisteste, mie imi e foarte frica cand e in preajma sau cand e acasa.Ma simt in siguranta cand NU e acasa deoarece tot cauta cearta cu mama ca omul are pb cu nervii.
Ma gandesc sa ii fac rost de Xanax care sunt mai tari insa degeaba ca omul tot cauta cearta si nu pare sa o scoatem la capat eu si mama.Am totusi cateva interbari pe langa asta.
La urmatoarea lor cearta, daca lucrurile devin nasoale si incepe sa fie agresiv sau sa fie pe punctul de a o lovi, sa sun la salvare(sa ii faca un control psihiatric sau sa-l interneze) sau la politie(sa depun eu plangere)?
PS: cred ca am si eu nevoie de un psiholog sau un doctor pentru ca de 2 zile am inceput sa tremur vizibil din cauza stresului si la frica, ma trezesc mult mai devreme pe la 8-9 ca sa-mi pregatesc hainele de schimb repede si portofelul in caz ca se apuca iar sa urle (de obicei dimineata il apuca),am cosmaruri,nu am stare, plang inainte de culcare, ma trezesc cu frica, simt ca cedez si mi-e frica de starea mea de sanatate mintala.Simt ca nu mai rezist. Deocamdata iubitul meu nu e in tara, vine intr-o saptamana, si nu am unde sa merg sau sa dorm decat acasa.

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ii dai pastile fara sa stie? Vezi ca poate il omori naibi si faci puscarie.
Vorbeste cu mama ta si spune-i sa sune la politie cand face scandal iar, sau mergeti la sectie si spuneti ce problema aveti iar ei va vor indruma.
Cautati de munca, sau imprumuta niste bani si mutate cu chirie.

| Dalmore a răspuns:

Suna la politie, o sa-l ia in camasuta si-o sa-l duca la psihiatrie (daca e violent).
Nu mai sta asa, cumpara-ti un ceai calmant, mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la un psiholog/psihiatru (gratuit).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Încă un caz ca multe altele... Așa și-a ales maică-ta, acum să-l suporte, vrând nevrând. Aparent îi place așa. Dacă nu-i plăcea, divorța de mult. Și pe lângă ea mai trebuie să-l suporți și tu, că doar na, i-a plăcut și și-a ales "bărbat bine". Clasic, ce să zic. Aaa, nu poate să dea divorț că rămâneți fără bani? Ar fi trebuit să se gândească la asta ani în urmă. L-a luat pentru bani și "șmecherie", ei acum îi suportați șmecheria de "bărbat". Singură s-a legat la cap cu asemenea specimen și nesilită de nimeni. În ce o privește, își merită ce trage acum cu vârf și îndesat. Asta poate măcar o să te învețe pe tine totuși ceva pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai 19 ani. Iesi afara de dimineata pana seara si cautati de munca pana gasesti. Mama ta sa faca ce o vrea dar tu pune mana si mutate fato.
Pai ce facu asa ca te imbolnavesti. Mama ta are bani sau poti lua din alta parte? Prietenul tau nu poate sa te ajute sa platesti o luna de chirie la o garsoniera si apoi muncind sa o platesti singura?
Nu poti sta asa. Iti faci rau. Ia viata in piept si pleaca de acolo.

| 2EXA a răspuns (pentru anonim_4396):

Am rezolvat sa ne mutam impreuna in orasul in care merg la facultate.

| anonim_4396 explică (pentru 2EXA):

Foarte bine. Bravo!

| Anon31241212 a răspuns:

Nu te nenoroci cu medicamente care o sa iti faca rau pentru cineva. Suna la politie. Poate se va calma. Nu e normal sa se comporte asa. Chiar are o problema din moment ce e exagerat de agresiv.

| 2EXA a răspuns (pentru Anon31241212):

Am mai sunat in trecut la politie cand eram micuta 11 ani, apoi la 13 ani si nu au facut decat sa ii ia mandat si desigur ca politistii aia stiau cu cine au de a face, ca oraselu e micut si mna..Nu stiu daca e corect ca ma gandesc si la CE se va intampla DUPA.

| Anon31241212 a răspuns (pentru 2EXA):

Ce nasol frate... Nu stiu ce sa zic. Ar trebui sa divorteze mama ta de el si sa plecati...

| elcosmin a răspuns:

Eu zic, sa l inregistrezj cand e nervos, tu sa ii vorbesti calm, ca sa ai dovada cand suni la 112.suni la 112 doar daca loveste pe cineva! Tu sa nu jignesti, sa nu tipi, sa te mentii calma, ca sa ai dovada!

| 2EXA a răspuns (pentru elcosmin):

Cum sa ma mentin calma in furtuna si haos? E iadul meu omule..Nu ma doboara nimic altceva decat certurile lor din familie

| elcosmin a răspuns (pentru 2EXA):

Stiu ma, te inteleg, dar daca, atunci cand il inregistrezi, tipi, pierzi din teritoriu in fata politiei, d aia zic sa fii calma

| Neorxnawang a răspuns:

O familie de „intelectuali" intr-o tara de inculti, felicitari societatii.