| Artemisia a întrebat:

Sora prietenei mele ii este foarte teama de pisica mea. ea are 10 ani si se teme de moarte de pisica. odata pissica mea a sarit la ea, si ea a crezut ca a sarit sa o atace, dar pisica a sarit doar pentru a sse juca, dar ea nu intelege asta.deja cand suntem toate trei impreuna nu mai este ca alta data, daca e pisica prin preajma maria(caci asa o cheama pe mica fricoasa)este cu ochii i patru si sta panicata, sa vada de unde o sari pisica pe ea.azi am stat in curte si am jucat sah, iar pisica mea are lesa, si lesa era legata de un scaun, lesa fiind lunga.cand pisica ajungea acolo unde stateam noi, maria sarea ca fripta si inceapea a luao la fuga cat o tineau picioare.deja m-am saturat de toata chestia asta.cand vine la mine, sau cand pleaca de la mine ma pune pe mine sau pe sorusa sa immobilizam mața ca sa nu mai miste.am incercat sa o pun sa mangaie pisica, dar fara rezultat, pentru ca incepe sa planga si face crize.eu cred ca ea vede pisica in cap la ea un ditamai vampir/balaur/varcolac. pisica este de rasa birmaneza si are niste ochisori albastrii dragalasi, dar deajaba, caci maria o vede ca un demon cu coarne, LOL.inteleg ca deja chestiunea asta s-a transformat intr-o fobie uriasa, dar imi puteti spune cum sa rezolv problema? ceva sfaturi? vreau sa imi petrec timpul cu cele doua prietene ca pana acum.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Doar un psiholog poate rezolva problema printr-o terapie ce poate sa dureze multe luni...fobia se poate atenua dar nu cred ca va disparea.Pana una alta, cat sunteti impreuna, izoleaza pisica de grupul vostru... pisica nu va pati nimic izoland-o iar Maria va fi protejata de efectele stresului de mare intensitate pe care-l suporta in prezenta pisicii.

| Amphitrite a răspuns:

In primul rand, fa-i "cunostinta" cu o alta pisica mai blanda care nu sare, poate functioneaza, asa a mers si la mine, inainte imi era frica de moarte de cainii care sareau pe mine si ma lingeau. Dupa am mers la o prietena si acolo era tot un caine care nu sarea ci pur si simplu isi arata afectiunea prin alt fel, alintandu-se punandu-se pe burta si alte chestii. Dupa aceea am inceput sa imi placa toti caini...inclusiv cei care sar pe mine.
Daca n-o sa mearga incearca sa dresezi pisica sa nu mai faca asa, sau s-o iei de mana pe fetita s-o duci langa pisica si s-o mangaie.Sa nu te intereseze daca face fite sau daca plange, doar pune-i mana ori poti sa-i explici ca pisica nu-i face nimic si ca a sarit doar ca sa se joace.
Daca nu a mers nici o varianta trimite-mi mesaj privat si explica-mi cum a reactionat la fiecare procedura, poate o sa-mi mai vina idei pe parcurs, momentan astea sunt.
O zi buna si noroc cu micuta fricoasahee hee!

| byby66 a răspuns:

Pai da si tu pisica afara pentru ca de aia este animal sa stea afara pentru ca tu sa te poti juca cu prietenele tale.