| EyesSad17 a întrebat:

Spuneti-mi cu ce gresesc?
sunt absurda?
sunt oarba?
prea frustrata?
Am multe de spuse,nu prea as vrea sa spun,dar am fost prea inchisa si sa va dati voi seama care e problema si cum vedeti voi situatia mea? De anii buni ma lupt cu rabdarile si sperantele iluzile ca nu e asa,pana cand gandurile mele devenind din ce in ce negative. Sunt urata sunt proasta, ghinionista, totul merge prost, totul la mine e ceva de genul umbra :nimeni nu ma vede, nimeni nu ma aude, Anii de zile am fost enorm jignita cam si cum as fi facut ceva extrem de grav sa platesc injuraturile jignirile nefacand ceva, comportamentul lor este :ca sunt ultimul om.De cand eram la gradinita am fost marginalizata.Pe atunci eram extrem de vesela chiar daca ei ma maginalizau.Nu plangeam dar simteam in interior ceva de genu ...nu va pot explica in cuvinte Cu ce sunt de vina? cu ce am gresit? Mi s-a zis tot timpul urata,urata zi de zi stramba exe; Salutam un baiat din politete si amicii lui intrebau 'cine e stramba asta'Mie frica si sa mai vorbesc cu ei Poate va obosesc,dar sunt extrem de trista si confuza. Poate asa e,cred ca da, dar cu ce sunt eu vinovata ca m-am nascut urata, nu imi pot schimba pentru ei fata si daca vreau N-am sanse sa traiesc cu emotii puternice din dragoste Sa ma plimb prin parc cu el noi doi sub o luna, o stea, un cer, un copac De ce baietii nu iubesc suflet si nu chipul si trupul bun de pat.Am inteles ca la mine nu va fi o dragoste. La scoala nu am fost eleva buna avem de mila note ca sa pot trece ca aveam certificat.Chiar se poate sa fie ghinionul?;((Prosta, urata si marginalizata ..Acum sunt la liceu cu un profil de doi bani care nu se mai cauta asa ceva Nu voi fi Bote doi sau un mare designer.N-am avut norocul fratelui meu sa pot intra cu media mica printre liceele bune, Am fost generatia cu cele mai grele subiecte pentru admitere la licee.Cei de la uman se pot castiga cu bacul,chiar daca sunt probleme cum sunt pe piata muncii,cei de la vocational la fel,cei de la altele licee tehnologice cu meserii cautate iar profilul unde sunt eu nu ma voi castiga cu nimic, nici bac, nici meserie cu care sa plec undeva departe, nici cu amintiri frumoase din liceu.Cu ce raman?, cu amintir sa am lacrimi.In dragoste n-am noroc,am inteles in ziua de azi doar cei frumosi pot fi fericiti,inteligenta nu,gasca nu,prieteni nu,Evitata peste tot,mereu la "vai saracuta '.M-am intrebat sunt de vina?,clar, dar se pare ca toti dau acelasi raspuns cu jigniri, mila, evitare, glume de aspectul meu.Cu asta am trait aproape toata perioada copilariei mele pana la adolescenta Ratusca cea urata pana la moarte. Am avut prieteni pe virtuali/amici cu baieti /fete pe toti i-am pierdut din cauza ca ma ascund ca mi-e frica sa imi arat fata si sa nu rada de mine Sunt un om fericit ca sunt sanatos fizic,dar la oameni cu handicap? ei ce drepturi au ei, nici macar in iubire/dragoste?,daca nu sunt protejati de legi si sa se mai gandeasca ca au nevoi speciale pe strada,bai,institutii cu nevoi speciale in orice institutie,nu doar cele luxoase,dar nici macar in iubire cat de scumpa e dragostea? intregarea in societate? pentru un om normal dar special? A-s plati! deviezi? gresesc? sunt frustrari, minciuni, oarba, nebuna?, ziceti-mi voi! ce sunt cu ce merg? ofer funda

Răspuns Câştigător
| OviTM a răspuns:

Nu trebuie sa bagi de seama ce zic acei oameni.Deobicei persoanele frumoase sau foarte frumoase au defecte mai mari decat cele urate. Problema la tine se poate sa fie de la locatia unde te-ai nascut... eu sunt de parere ca intr-un alt loc de ai fi fost nascuta, unul mai bun, duceai o copilarie mai bunahappy. Incearca sa iti descoperi un talent sau lucreaza la unul sau cand termini liceul cautati o slujba ok si nu mai lua in seama ce zice lumea ca lumea nu este tu si nici tu ei. Legat de dragoste hmm nu tot timpul o prinzi asa de tanara nu te grabi lasa-ti timpu sa decurga normal cand va fi vei da peste un baiat simpatic care sa te placa asa cum esti. Sper ca te-am ajutat cu ceva big grin.

23 răspunsuri:
| Matt221041 a răspuns:

M-am gandit la tine foarte mult. Pui atat suflet in ceea ce scrii. E minunat! Cu cat trece timpul cu atat mi se pare mai fascinant ceea ce scrii. Nu-mi pot lua gandul de la tine si de la frumusetea cuvintelor tale. Cred ca m-am indragostit. Imi dai o sansa? ...PS: Eu sunt poet si pretuiesc frumosul din interior nu ambalajul. Cred ca esti o fata minunata. Chiar vreau sa te cunosc.

| M25M a răspuns:

Viata nu este corecta sau incorecta, oricat de nedreapta ti s-ar parea. Viata este indiferenta. Viata trece, nu trebuie sa o iei in serios fiindca innebunesti daca o faci, in plus nu e ca si cum ai scapa cu viata din ea (daca imi permiti jocul de cuvinte).
Nu e vina ta ca aspectul conteaza in societate, ca se bazeaza pe aspect, numai ca nu toti fac asta, nu toti folosesc mentalitatea asta. Nu te mai plange daca esti marginalizata. Fii indiferenta. Gandeste-te ca toti vor muri odata si mai gandeste-te ca si tu ai sa mori. Vrei sa iti irosesti viata macinandu-te, bine este si asta o optiune, dar nu mai bine incerci sa te detasezi si sa fii tu insuti fara sa bagi in seama ce zic oamenii? Zici ca te face lumea urata sau stramba, crezi ca daca erai vreo Afrodita nu existau comentarii? Daca da esti naiva. Oamenii vor comenta si barfi mereu. Daca House zicea ca toata lumea minte singura variabila fiind motivul, fiind in conditia umana, eu merg mai departe si sustin ca toata lumea barfeste si prejudeca. De ce? Pentru ca barfind si prejudecand uitam de imperfectiunile noastre si le cautam la altii. Deci crezi ca daca nu erai cu sustii nu ai fi tinta unor comentarii?
In legatura cu iubirea, eu zic sa se poate trai o perioada si fara. Ceva imi spune ca nu ai 18. Esti tanara, nu e ca si cum ai avea 85 de ani, daca intelegi unde bat.
Hakuna matata. happy

| manuel72 a răspuns:

Am o prietena,care facea exact ca tine,se inchidea in ea,suporta toate comentariile celor din jur si astepta savina noaptea sa poata plange in liniste.Ei bine,totul s-a schimbat...a inceput sa aiba incredere in ea,sa se aranjeze, si-a schimbat comportamentul, felul de a fi, pentru ca in ziua de azi, cei slabi nu supravietuiesc.

| NYK4u a răspuns:

Pana la urma o sa gasesti persoana potrivita, care sa te faca fericita. Timpul o sa le rezolve pe toate.

| EyesSad17 explică (pentru NYK4u):

Am gasit si l-am pierdut;(( din pacate;(( din cauza mea ca m-am ferit sa ii arat o simpla poza;((Ma intelegi?

| OviTM a răspuns (pentru EyesSad17):

Esti prea dura cu tine... e doar o poza in plus pers potrivita tio gasesti fiind afara gen cluburi, baruri etc oriunde este distractie. Ideea e sa incerci cat mai multe activitati sociale.

| EyesSad17 explică (pentru OviTM):

Inteleg

| andreirapid a răspuns:

Fetita, viata e o lupta! Tu trebuie sa razbesti cumva! Mai devreme sau mai tarziu vei gasi calea.
Cat despre dragoste/iubire/prieteni, la varsta noastra, astea sunt trecatoare, nu trebuie sa pui nimic la suflet ci doar sa iti traiesti viata!
Despre educatie, orice iti prinde bine, nu exista liceu bun/liceu prost, toate aduc ceva in plus.
Ora fiind cam tarzie, ramane sa vorbim maine mai multe, daca te intereseaza trimite-mi un PM cu mai multe detalii despre tine. In rest ce pot sa spun, carpe diem!

| PlayWithMe a răspuns:

Impresionant ce spui tu, nu tu esti problema, ci ei. Daca ai stii prin cate am trecut si eu, ai vedea ca nici la mine nu a fost viata prea roz.Cu toate astea, nu conteaza cum arati, nu conteaza ce probleme de sanatate ai, corpul este doar o carcasa, cand vei invata sa te accepti asa cum esti si vei intelege ca la un moment se va sparge ghinionul in viata ta, atunci iti va fi bine.Eu am fost parasit de toti cand am inceput sa fiu un baiat bun, nici tu relatii, nici tu prieteni, nici tu bani, nici tu nimic.Dar m-a ambitionat ceva, am vrut sa demonstrez ca se poate si am scapat de acel intuneric si i-am lasat pe toti masca.Vezi tu, oamenii in general sunt atrasi de rau, bisericile au devenit piete de desfacere, dar nu este totul pierdut.Atata timp cat exista persoane care tine, pamantul nu va fi pierdut, invata sa te apreciezi pentru ca sunt putini oameni ca tine.
Daca vrei lasa un id de messenger si putem discuta, sunt sigur ca te pot ajuta.

| Deear10 a răspuns (pentru PlayWithMe):

Adevarat ceea ce spui...si intr-adevar se poate in ciuda miilor de obstacole ale vietii! tu ce varsta ai?

| Deear10 a răspuns (pentru PlayWithMe):

Buna! Am incercat sa-ti las un mesaj pe privat insa vad ca nu accepti ca utilizator mesaje private! In primul rana vreau sa te asigur ca nu te incadrezi in niciuna din categoriile in care te-ai clasat, numai dupa modul in care ti-ai descris situatia! Eu consider ca fiecare om e frumos in felul lui! E adevarat ca sunt foarte multe obstacole in aceasta viata, oamenii sunt rai cu adevarat si falsi ..insa totusi mai sunt si oameni buni cu suflet si care au alte principii in viata! eu mereu am fost foarte selectiva la oamenii din jurul meu si intr-adevar nu prea am prieteni,pentru ca prin bunatatea mea multi au inceput sa profite si multe altele, si m-au dezamagit! sad prin urmare avem cateva lucruri in comun, daca doresti, scrie-mi un mesaj pe privat si putem sa vorbim mai multe, si ti-as putea impartasi cateva experiente de-ale mele si cum le-am depasit! happy Numai bine!

| SarcasmBoy a răspuns:

Eu cred ca tu ne iei la misto, daca tu esti in poza de la avatar si spui ca esti urata.Esti frumoasa...nu toti ochii vad aceeasi frumusete, nu lua in seama ce spun altii, fa doar ce crezi tu de cuviinta ca e mai bine.

| Bendurlea a răspuns (pentru SarcasmBoy):

Boy daca era fata din poza crezi ca avea postarile astea nu ai citit ca ii este rusine sa arate o poza cu ea.

| EyesSad17 explică (pentru SarcasmBoy):

Nu,e leda monster bunny

| Matt221041 a răspuns (pentru EyesSad17):

M-a impresionat profund postarea ta. Mi-ar place sa discutam. Imi acorzi sansa asta?

| Matt221041 a răspuns (pentru EyesSad17):

Iti las id-ul meu too_dead_to_die1996@yahoo.com si fb ul https://www.facebook.com/dragos.mateescu.5 Nu ignora mesajul meu...cred ca avem multe in comun. Numai bine!

| EyesSad17 explică (pentru SarcasmBoy):

Nu e poza cu mine. poza e o tipa emo scene lady monster bunny

| sti11ness a răspuns:

Tine minte ca atitudinea celor din jur asupra ta reiese din atitudinea ta fata de ei. Altfel spus, trebuie sa te areti puternica, sa faci complimente. Nimeni si nimic nu iti poate lua zambetul de pe fata. Daca te lasi calcata, te vor calca mai tare, daca ripostezi, le dai mai mare satisfactie. ia totul in gluma. Zambeste-i si zi-i "bine ca esti tu frumos, esti specie pe cale de disparitie." Nu apleca capul NICIODATA. "capul plecat sabia nu-ltaie " nu e valabilaici. Cu cat de ascunzi, cu cat de adancesti in intuneric cu atat te vor lovi si te va durea mai tare. Oamenii se uita cu drag la pasari, care zboara si canta si se feresc de animalele care isi sapa vizuina in pamant. Fa-i sa se uite de jos la tine. Zboara deasupra lor.

Nu stiu cum arati insa sunt sigur ca imperfectiunile pot fi atenuate. Un machiaj, o frizura, o haina..toate iti pot ascunde defecte si scoate in evidenta ceea ce ai frumos. Cauta pe net poza cu vedete luate la rece. Frumusetile dupa care barbatilor le curg belele, nu arata prea frumos in realitate. Dar STIU sa ISI PREZINTE propriul trup. In ziua de azi secretele astea le poti gasi usor.

Iti recomand un film documentar: "The secret" Crede-ma iti vei schimba complet viziunea asupra vietii.
Si ai sa vezi ca toate vor verni de la sine: dragostea, cariera, banii...
Mult succes si sarbatoreste ziua de azi. E prima zi din restul vietii tale big grin

| Nella15 a răspuns:

Știi am citit ce ai scris tu, într-adevăr ti-a fost foarte greu sa rezisti intr-o lumea atit de rea. Da, oamenii sunt destul de rai, te insulta, de jignesc, dar tu trebuie sa iti știi adevarata valoare si sa nu te lași niciodată influențata de părerile celor din jur. Sa știi ca de fapt nimeni in afara de familia ta nu iti vrea cu adevărat binele, si de asta toți încearcă sa te descurajeze si sa te facă sa te simți un nimic. Eu cred ca tu iti vei găsi pe cineva care sa te iubească la adevarata valoare, pentru ca mai exista si așa oameni(ei fiind foarte rari). Știi cum, ce e al tau e pus deoparte. Bafta, si vezi nu te lua dupa ei. :*

| EyesSad17 explică (pentru Nella15):

Iti multumesc pentru timpul tau, dar am incercat enorm sa imi zic in mintea mea "nu-i baga in seama"o fac doar ca sa ma distruga moral " ca au ei placerea de sadism.Am incercat sa gandesc pozitiv si inca o fac dar imi vad rezultate sunt asa cum zic eu cu cei 7 ani iar ei se comporta... te scuipa Ce reactie pot avea daca sunt sensibila?

| Nella15 a răspuns (pentru EyesSad17):

Te înțeleg, dar știi poate ar trebui sa iti gasesti o ocupatie, un hobby, care ti-ar lua timp, tu ai evada in lumea ta și plus te va ajuta sa nu te gindesti non-stop la jignirile celor din jur. Știi daca nu te vei mai gindi atita ca toți te urăsc si te considera urita, iti vei recăpăta încrederea in sine, iti vei știi propria valoare si nu te va mai jigni toate prostiile celor din jur happy

| Cezar_Sima_1993 a răspuns:

Uite cum e situația: orice persoană, fată/băiat, are acel ceva care îl deosebește de ceilalți : unii frumusețea, alții inima, alții deșteptăciunea, alții familia... gândește-te că nimeni nu este perfect și toți ne naștem atât cu calități, cât și cu defecte. Lucrurile pe care le spui tu sunt doar iluzii, în sensul că întotdeauna nu ai făcut decât să vezi criticile altora sau jignirile lor, fără să apreciezi sau să bagi în seamă lucrurile bune care ți se întâmplă. Trebuie să conștientizezi că este ceva minunat la tine și să pui în valoare acest lucru. Gândește pozitiv, fii stăpână pe tine și ai încredere în forțele tale. Doar așa vei reuși. Iar cu dragostea, te grăbești. Știi vorba aceea : "orice sac își găsește peticul"? Așteaptă, fii încrezătoare, după care va apărea și cel care să te iubească cu adevărat și să fie dispus să facă totul doar pentru tine. happy

| copilsingur a răspuns:

Nu eşti urâtă skumipk doar aşa crezi din cauza. Unor false ipoteze. Prieteni tăi roşu descoperit punctul sensibil. Şi te tot distrug uşor faza cea.mai urâtă este că tu pui botu la.tot ce zice lumea eu te sfătuiesc să nu mai pui botul şi eu de la vârstă de. 5 uneori am fost marginalizat şi la vârstă de 26am ajuns să gândesc limpede mă întrebăm ceva de genul de ce de ce mie acum am. 33 ani şi nu mai sunt la fel deoarece fiizfilologic m-am schimbat la faţă şi am iubită mea şi nu ne uităm unul la trupul celuilalt ci la avere sufletească poţi observa ce viaţa de.rhat am trăit şi prin numele meu de characther