| anonim_4396 a întrebat:

Sunt casatorita de 10 ani si am si o fetita rezultata din aceasta casatorie.Am descoperit ca sotul ma inseala.Recunosc ca vine in fiecare zi acasa si ca nu-mi lipseste noaptea.Am aflat numarul de tel al persoanei, am sunat-o si nu vrea sa recunoasca nici ea cat nici sotul. Bine ca nu ma asteptam sa o faca. De vorbit i-am vorbit frumos. Ce ma sfatuiti sa fac. Ca vad ca nu se lasa nici unul.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Este o decizie grea... daca spui ca esti sigura ca sotul tau te insala, desi cei doi nu recunosc, si daca el nu vrea sa o lase pe amanta si sa accepte sansa ta eu zic ca nu se merita sa iti strici viata asa. Da, ai o fetita, dar preferi sa vada amaraciunea din sufletul tau? Copiii simt asta si ii afecteaza.

15 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Am sa fiu subiectiva. Eu am fost in rolul fetitei tale; provin dintr-o asemenea familie. Decat sa o pui pe ea pretext, mai bine asuma-ti raspunderea si vezi pentru ce stai cu el. Daca alegi sa ramai impreuna cu el, inseamna ca primesti ceva din relatia asta si asuma-ti acest compormis, daca vrei. Nu e dreptul nimanui sa incerce sa ii schimbe pe cei din jur. Asa apar relatii false si inauntru sufletul e gol si trist. Daca alegi sa va despartiti, asuma-ti raspunderea ca ai niste principii peste care nu poti trece. Inainte de toate, ai cu el o discutie fata in fata, in care sa ii spui, sa ii zici ca nu ai nevoie ca el sa iti confirme (si daca iti confirma, ce castigi?) si ca vrei sa discutati despre motive. Nu e vorba de a cui e vina, in orice relatie sunt 2. Tu nu ii datorezi schimbare si nici el tie. Va datorati doar o discutie adulta.

assiris
| assiris a răspuns:

O colega a mea, avea grija sa faca sex cu sotul de trei ori pe zi si odata noaptea incit nu mai avea chef sa mearga la altele. Dar esti sigura ca te inseala sau ti-a spus o prietena "binevoitoate"?

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, parerea mea este sa ai o discutie cat mai serioasa cu sotul tau pe aceasta tema si vezi ce va spune, este normal sa nu recunoasca, incearca sa-explici ceea ce te deranjeaza, apoi tu esti singura in masura sa hotarasti ce vei face mai departe.Mult noroc iti doresc.

| nicky a răspuns:

In general un barbat care inseala lipseste de acasa, nu aduce toti banii acasa, se comporta urat cu cei din familie, etc. Daca esti sigura ca te inseala atunci trebuie sa discuti cu el sa afli ce l-a determinat sa te insele si s-ar putea sa reusesti sa-l recastigi.

| mariazet45 a răspuns:

Daca ar fi recunoscut, ai fi spus mai are si nerusinarea sa-mi spuna in fata si tot nu era bine. Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata, DAR CEA NERECUNOSCUTA NU SE PEDEPSESTE NICIODATA cumulata cu HOTU NEPRINS E NEGUSTOR CINSTIT, nu ai de facut decat un singur lucru sa incerci sa il recastigi si sa iti petreci cat mai mult timp impreuna cu el si cu fetita voastra in asa fel ca el sa nu mai aiba mult timp pentru a petrece cu ea, dar asta fara ca el sa banuiasca acest lucru si mai trebuie sa aprinzi in el flacara pasiunii care ati avut-o atunci cand v-ati casatorit, dupa 10 ani intervine plictiseala, probelemle cu cresterea copilului unde de obicei mama e mai implicata decat tatal, si atunci din dorinta de a petrece cat mai mult cu copilu sotu devine neglijat si cu tendinta de a-si gasi pe alticineva pentru ca se gandeste ca oricum sotia e ocupata si nu isi va da seama.Mai ales ca nu isi schimba prea mult comprtamentu. Daca vei insista cu dorinta de a-l face sa recunoasca risti sa il pierzi si sa plece la amanta pentru ca ea e cea care nu il intreaba nimic, nu ii cere nimic si momenten nu doreste prea mult de la el decat sa isi petreaca cateva maomente placute cu ea. De aceea eu te sfatuisc sa ai o abordare mai vicleana decat ea si sa faci exact acelasi lucru care il face ea sa ii fi cat mai mult timp alaturi fara a face din asta o obligatie a lui. Pt a -ti mentine casnicia din acest moment ar trebui sa devii amanta sotului tau si sa te comporti ca atare. Nu ii cere prea multe explicatii insa daca ai posibilitatea fa-i cate o surpriza si mergi inaintea lui la serviciu, dupa ce in prealabil il suni si ii spui ca esti in apropiere si vrei sa mergeti impreuna la un restaurant, in parca impreuna cu fetita sau la un spectacol, pentru moment cred ca ar fi bine daca aiti putea pleca cateva zile din localitate, dar numai impreuna cu el, ptrece cat mai mult timp cu el si propune-i sa mergeti in concediu doar voi si fetita pentru a observa si daca el se poate dezlipi de localitatea din care santeti, atunci iti dai seama macar de unde este. Treptat ea se va plictisi sa il astepte si isi va gasi pe altcineva, iar el daca isi gaseste tot ce doreste el acasa nu va mai dori sa se duca la ea.

| Parintele a răspuns:

Incearca sa te schimbi.cumpara-ti haine noi.mergi la coafor...iesi in oras cu prietenii. Fa-l gelos, nu-i mai acorda atentie. Daca isi revine bine, daca nu divorteaza; decat sa stai toata viata in minciuna.mai ales ca e las si nu recunoaste.In timp poate o sa gasesti pe cineva care sa te respecte.

| LoryM22 a răspuns:

Doamna un sfat bun, bargatul inseala, dar atat timp cat vina acasa si nu iti neglijeaza sotia si coplilul inseamna ca voi ramaneti pe perimul loc pentru el.Pentru el femeia aceea inseamna decat distractie, o noapte si atat a uitat-o.Sa nu vorbiti cu fetita despre aceasta, trebuie sa aveti o discutie cu sotul si sa va asezati gandurile, daca el va zice ca va iubeste si doar instinctul l-a consus spre a va insela atunci este ceva normal, treceti cu vederea. Daca sunteti o femeie iubitoare si inteleapta in cele din urma il veti intelege.Totusi 10 ani intr-o casnicie este ceva, pentru a-i redeschide apetitul sexual, pentru aca sta cam ar fi problema, nu-l mai atrageti 100%, incepeti prin a-i face mici surprije, o cina romantica, un costum sexy pentru o seara impreuna, asa il veti recastiga, jucati inteligent, nu dati cu piciorul unei casnicii de 10 ani si pentru ca un copil are nevoie de 2 parinti pentru a a vea o copilarie frumoasa si de a se forma cum trebuie. Un lucru foarte important, mama mea a gresit batand-ul la cap de ce a inselat-o, mereu ii reproseaza, iar el fiind barbat tot o inseala fara sa stie, asa il respinge si cauta refugiu in alta parte. Dumneavoastra sunteti cea mai importanta intr-o familie si trebuie sa stiti ca la barbat curiozitatea este mare, eu zic sa-l iertati si sa fiti mai iubitoare cu el.

| cely a răspuns:

Incearca sa-ti pastrezi cumpatul, sa nu te certi in fata fetitei, sa n folosesti un vocabular care sa te injoseasca si sa-ti para rau mai tarziu. Mult tact.Trebuie sa fii foarte sigura ca ai dreptate. Vorbest cu sotul tau, spune-i ce te determina sa te indoiesti de fidelitatea lui. Citeste ACATISTUL SFANTULUI SPIRIDON CU GANDU LA CASA SI FAMILIA TA.DOAMNE AJUTA!

| zu a răspuns:

Esti sigura ca te inseala, din moment, ce nu a vrut deloc sa recunoasca si vine mereu acasa, i-ai prins in "fapt"? poate nu te-a inselat sau daca totusi te-a inselat.si crezi ca poti trece peste asta, sa-l ierti si sa mergeti mai departe ar fi mai bine pentru voi.cat si pentru copil, sa creasca intr-o familie organizata.

| onlyme_3202 a răspuns:

Mai o casnicie de 10 ani e totusi ceva. dar sincer, eu daca as fi in locul tau si sa am 10 copii si 10 ani de casnicie, dac el ma inseala si persista in asta, l-as lasa si mi-as vedea de treaba. no asta as face eu, acum tu decizi ce sa faci in cazul tau. succes!

| camelia_1697 a răspuns:

Fa-l sa creada ca si tu ai pe cineva, desi este greu incearca sa fi mai indiferenta, si pune mai mult pret pe tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt sigura, si nu mi-a spus nimeni. Am descoperit eu si ideea e ca e destul de veche relatia.Prima data am vazut ca-i incarca telefonul mobil de pe abonamentul lui, apoi am descoperit cateva mesaje.Am avut cateva discutii dar vad ca fara rezultat.Mai nou nu ii mai vine factura acasa si si-a pus parola la tel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu ce te ajuta sa stii sigur ca te inseala sau sa stii exact cu cine? Daca tu simti ca s-a schimbat ceva intre voi atunci este cazul sa iei masuri. Adu-ti aminte cum era el la inceput si de ce? cum ii raspundeai tu? incearca sa creezi aceleasi conditii, incearca sa reinvii ceea ce ati avut in trecut. Daca a intervenit obisnuinta, ia masuri. nu numai el s-a schimbat, ci si tu. gandeste-te ce faceai inainte si nu mai faci acum. discuta cu el si vezi ce ii lipseste ce si-ar dori. nu discuta cu el daca te-a inselat si cu cine. incearca sa va refaceti echilibrul emotional, sa revigorati relatia. N u iti pierde sotul si tatal copilului cu discutii despre altcineva, ci despre voi si, despre ce vreti de acum inainte. Curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ce sa fac daca el nu vrea sa vb deloc. tace. Pe tema asta nu am cu cine vb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la biserica si roaga-te ca bunul dumnezeu sa ati aduca sotul pe drumul cel bun asta e cel mai bun sfat din partea mea si fa ce crezi u ca e mai bine pentru voi dar eu zic sa mergi la biserica la sfantu anton sa dai acatist si o sa vezi ca va fi bine mult noroc