| andy5589 a întrebat:

Sunt cu o fata de 6luni, e una dintre relatiile acelea la distanta incredere unul in celalt avem dar este o mica problema : Ne certam prea des si nici unul din noi nu stim cum sa rezolvam. Cautam solutii amandoi insa niciodata nu reusim sa ne punem de acord. Tinem unul la altul si nu merita sa ne despartim pentru niste certuri. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| cucu :> a răspuns:

Parerea mea este ca nu merita sa dati cu piciorul la atatea lucruri care le-ati facut impreuna. In 6 luni poti face multe lucruri si sigur aveti numai amintiri placute indiferent ce e distanta la mijloc.
Cand observi ca cearta isi face loc intre voi incercati sa o evitati pe cat mai mult posibil.Chiar daca ea nu lasa de la ea dovedeste`i ca tu esti mai sensibil si "impusti 2 iepuri de odata" deoarece o sa pari si sensibil si ii arati cat de mult tii la ea.

Daca iubirea e reciproca nu mai conteaza nimic decat voi 2 si atat.
Lasa`ti certurile si asa aveti un mare dusman la mijoc acela fiind : Distanta.

Bafta!

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Indiferent de tipul relaţiei trebuie multă comunicare şi dacă subiectele pe care vă certaţi sunt nimicuri, atunci trataţi-le ca atare. Dacă e ceva important discutaţi, comunicaţi, nu vă certaţi şi încercaţi să descoperiţi împreună unde e problema de fapt. Baftă!

| Mar a răspuns:

Cred ca totusi cineva din voi doi porneste cearta.ar trebuii sa discutati. sau macar incercati sa evitati certurile daca nu va plac. daca nu iti convine ceva taci si inghite decat sa te certi cu ea oh go on

| NeverTheLess a răspuns:

Tinand cont ca e o relatie la distanta, nu stiu modul prin care va certati voi. Pe mess sau la telefon? In orice caz, evita certurile pe mess pentru ca nu emana nimic. Nu stii expresia fetei partenerului, nu ii auzi vocea, etc etc.

Sincer eu cred ca aici e o chestie de orgoliu. Fii tu cel care pune punct certei inainte ca ea sa inceapa. Atunci cand vezi ca lucrurile se incing pune stop. Spune-i ca nu merita sa va certati si ca mai bine discutati deschis problema fara nicio suparare din partea ta sau a ei.
In schimb, daca deja sunteti certati ( iar ea nu da niciun semn )calca-ti tu pe orgoliu si impacati-va. In felul asta ii demonstrezi cat de mult tii la ea si ca vrei sa fii impreuna cu ea.
Din moment ce spune-ti ca afectiune exista din partea amandurora, nu vad care este problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este una din relatiile de la distanta, sincer nu aveti sanse sa ramaneti impreuna deoarece va certati si asa, dar daca ati fi aproape? Ar iesi scantei...rar cand doi se iubesc fara sa se fi vazut decat in poze si prin web, o iubire cum sa zic? mentala mai mult, si poate fi mai mistuitoare decat oricare alta...
Daca nu reustiti sa ajungeti la un consens va fi greu, trebuie sa invatati sa lasati fiecare unul de la altul, sa va ajutati, sa ajungeti la o uniune de gandire, fara da care nu se poate, succes!

| andy5589 explică:

Pai problema e ca atunci cand suntem impreuna.nu ne certam deloc straight face