| anonim_4396 a întrebat:

Sunt disperata, va rog ajutati-ma! Sotul meu este mai mare ca mine cu 25 de ani! il iubesc din tot sufletul si avem un copil impreuna. dar mereu il prind ca ma inseala.nu mai suport si nu stiu ce sa fac sunt disperata! el nu recunoaste niciodata! mereu imi spune ca am o problema si ca sunt nebuna. refuza orice discutie si mai rau daca deschid subiectul se enerveaza tipa la mine si pleaca sau mai rau ma loveste! ce ma sfatuiti sa fac?

31 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa cele relatate, ar exista o singura explicatie ''banul''. Individul are bani si pe acest fond se comporta cum vrea muschii lui.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sfatul meu este sa obtii probe CONCRETE si sa il strangi cu usa. Va trebui sa fii puternica, dar nu pentru mult timp. Te pregatesti in tacere incat sa stii ca in cazul unui divort va pierde tot, apoi pleci cu copilul pentru doua-trei luni, unde ti-e mai usor. Il lasi intre timp sa vada cum e singur si cand se enerveaza si ameninta ii fluturi in fata lista de avantaje: daca mergi mai departe la divort va pierde tot (aici trebuie sa fii pregatita ) iar daca te ameninta se trezeste cu televiziunea si politia la usa. O sa ii fie greu pana accepta realitatea, strans cu usa la varsta lui de sotia pe care n-o mai respecta, dar la un moment dat va trebui sa se recunoasca invins si sa isi invete lectia. Poate dura si un pic mai mult de doua-trei luni, cu cat e mai batran, cu atat e mai rigid. La momentul potrivit ii faci oferta de impacare, ii explici tot ce ai simtit si vezi daca merita sa mai incercati o data. Poate fi greu, dar trebuie sa treaca printr-o stransoare puternica daca e sa scape de asemenea obiceiuri. In prima faza, dupa ce te-ai pregatit - discutand situatia ta concreta, detaliat, cu un avocat - decizi unde te muti temporar, la parinti, la o prietena, la o ruda sau singura, si il pui in fata faptului implinit, trebuie sa te bazezi pe impactul surprizei. Fii inteligenta si arata-i ca si tu poti sa il lucrezi, dar n-o face cu rautate, ci pentru a salva casnicia. Ai nevoie de intelepciune si sange rece. Lui ii trebuie o mica lovitura in orgoliu ca sa il aduca pe calea cea buna. Pe langa asta nu uita ca ai avantajul varstei in fata lui.
Stiu ca 99% te vor sfatui sa te desparti si e de inteles, insa acei 99% nu il iubesc pe sotul tau si nici nu au un copil cu el.

| anad a răspuns:

Din cele spuse de tine nu este un om care isi doreste o familie.Pe tine te-a luat pentru tinerete si probabil sa-i faci un copil.Astfel de oameni nu se schimba si e pacat de tine sa iti irosesti viata langa el. Nu ii faci bine nici copilului sa il cresti intr-o astfel de atmosfera. Fa tot posibilul si scapa din aceasta casnicie care va deveni si mai umilitoare.

| 16.laura.16 a răspuns:

Pleaca pentru cateva zile de acasa(la o prietena, parinti etc). Sa vedem adevaratele sale sentimente!

| arrriadna a răspuns:

Puiule, nu mai bine esti tu singura cu copilul, 2 joburi, obisita si fericita? Zic si eu asa...
N-as accepta mojicie din partea barbatului sub nici o forma. Mi se zbarleste parul pe maini cand citesc asa ceva, pentru ca, din punctul meu de vedere, dizarmonia din casa voastra face rau copilului (voi sunteti adulti si daca vreti sa va spargeti reciproc capetele nu va opreste nici naiba). Daca tot ai copil "la usa", poate ar fi cazul sa te si sacrifici pentru el, fiindca nu ti-a cerut sa se nasca, ci tu l-ai adus pe lume.
Iarta-mi duritatea, insa am vazut prea multe la viata mea ca sa iti recomand altceva.

| mihaa a răspuns:

Va veni vremea, cand sotu, tau va fi un mos, in carje si tu vei fii in floare vietii ca ziceai ca sunt 25 ani diferenta intre voi, sincer? eu sunt o fire mai impulsiva si i-as zice asa:va veni vremea cand roata vietii se va intoarce, nu uita ca sunt 25 ani diferenta si atunci vei suferii si tu, exact cum sufar eu acum

| siwel a răspuns:

Tu zici ca il iubesti. El te iubeste? Si in timp ce calareste alte tipe? Pt mine e clar ca te foloseste.
E decizia ta ce faci. Tu stii care sunt posibilitatile materiale pe care le ai despartita. Nu e usor divortata cu un copil. Nu e usor nici inselata si batjocorita.
Mai stiu pe cineva caruia nu i-a fost usor pe aici pe pamant. Domnului Hristos. Ca El te iubeste asta e sigur. Neconditionat si fara regrete! Du-te direct la El si povesteste cu El, vezi ce iti va zice.

| zenaly a răspuns:

Fii desteapta. Daca spui ca ati cladit impreuna ce aveti, gandeste-te daca pantru una sau alta merita sa-ti lasi copilul fara tata.Nu uita ca tu esti doamna celelalte sunt altele. Incearca sa nu deschizi subiectul cu inselatul, cand vine pune-i masa, intreaba-l ce face si retrage-te cu copilul. Nu-l mai baga in seama, incearca sa-ti faci o lume a ta in care sa te simti bine, atat cat se poate. Inteleg ca nu vrei nici sa divortezi nici sa stai cu el. Parca e greu sa renunti la confort si sa o iei singura de la cap, nu? Am fost si eu disperata, mi s-a spus ca-s nebuna, etc dar nu a indraznit sa dea in mine. Dupa un timp am ajuns sa-l insel si eu. NU ca te-as sfatui sa faci acelasi lucru- o sa te simti si mai rau dupa aceea.
E mai mare zici? Lasa-l ca o sa-i treaca. o fi criza de la 50 ani. Dar cat o sa mai poata? Sa scrii ce se mai intampla. O sa te urmaresc dar inregistreaza-te. Ce sa-ti urez? Hotarari bune in interesul copilului si al vostru.

| zenaly a răspuns:

Am citit ca iar ai facut o scena cand a venit acasa. Ce vrei sa faci, nu intelegi ca nu se discuta cand esti nervoasa, cand el este baut? Il intrebi de unde vine si vrei sa-ti raspunda cand tu banuiesti raspunsul? Greseala. Asa am facut si eu: il cautasem unde zicea ca este masina, l-am urmarit in oras... Prostii. Cand a venit acasa am procedat la fel ca tine. Si a plecat... Nu mult. Esti geloasa. fii desteapta- cand zice ca pleaca in delegatii(pleaca cu masina-daca da) noteaza-ti kilometrajul. Cand vine citeste-l. Gasesti tu o modalitate de a avea acces la bordul masinii, pune-l sa te duca undeva. Cativa km in plus sau in minus nu conteaza. Te poti lamuri cat de departe merge. Si ai o certitudine ca te minte sau nu. Dar nu il mai cicali si nu il mai certa. stiu ca e greu sa te abtii cand iti vine sa ii spargi capul, dar tu esti doamna. comporta-te ca atare.

| anason a răspuns:

Asa iti trebuie daca ti-a trebuit un nea caisa trecut prin viata si uns cu toate alifiile... Ce, s-au terminat tinereii din tara asta? Si daca esti sigura ca te inseala si te mai si bate, fugi fetito... E foarte greu cand ai un copil, dar la fel de greu iti va fi si mai tarziu. Ai de ales intre a te lasa umilita si a lua-o de la capat.

| Diana_7451 a răspuns:

Inteleg ca pentru tine este greu sa il lasi, deoarece ai un copil cu el si in plus il iubesti. Dar in acesta situatie si rascruce de drumuri ar trebui sa alegi intre sotul tau si chinurile alaturi de el chiar daca il iubesti sau intre fericirea ta alaturi de copilul tau daca il lasi, cum au dat mai jos sfat alte persoane. Fii constienta de un lucru:Copilul tau va creste, si-si va da seama de ce se intimpla in jurul lui. Gindestete nu numai la dragostea ta pentru sot, ci si la copilul tau care ar putea fi in pericol alaturi de el. Este alegerea ta. Dar datoria ta de mama este sa-ti ocrotesti mereu copilul. Succes in decizie. Sper ca ti-am fost de folos.Pa.

| valerica_3052 a răspuns:

Divorteaza, un barbat care are curaj sa loveasca o femeie este un las.

| Cosmin86 a răspuns:

O femeie care se respecta se desparte la prima lovitura sau in primul moment cand il prinde ca o inseala. Daca dupa PRIMA INTAMPLARE tot mai sta cu el, atunci e o retardata care merita tot ce e mai rau pe lume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E intr-o continua lupta? E un adevarat razboinic cu femeile? E lupta ideala pentru lasi. Fa-ti vint si treci peste casnicia asta. Dar te cam contrazici.Ne spui ca-l iubesti din tot sufletul, apoi ca esti disperata si apoi, nu ca ai fi nebuna, dar ar trebui sa gindesti serios aspectul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Il iubesti sau esti dependenta de el? Nu ca-mi fac idei preconcepute, dar diferenta de varsta ma duce cu gandul aici.
2. Cat esti de sigura ca te inseala? Ai dovezi concrete, sau doar niste indicii?
3. Chiar daca te inseala sau nu, daca te loveste pentru mine e un motiv suficient sa-ti dau un sfat: LASA-L.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vaaaaaiii ce disperata esti. i-ai aburit si pe astia. ia uite mihaa cata dreptate are.cine rade la urma, rade mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamna draga gooasa asta cade cam greu la stomac(chiar si pentru. cele mai putin sensibile). Eu cred ca nu ai sta nici 5 min. cu el dar sa-i mai faci si un copil.Doar daca e-un mariaj din interes. Oricum eu raman tot la prima parere:ai aruncat momeala sa vezi cati se agata.Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cerei devortul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suntem de ani buni impreuna, la inceput stateam in chirie, dar pe parcurs afacerile lui au inceput sa mearga fff bine si de atunci pleaca mereu in delegatii si vine mereu cu semne... de la femei! este sigur ca ma inseala. odata l-am urmarit si l-am prins cu o prostituata! dupa cu prietena mea de 20 de ani! i-am gasit bon de la un club de striptes de 5000 ron ori eu nu cred ca o bautura poate costa atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu: divortea-za. Curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica divorteaza, scuze de greseala gram.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paraseste-l, nu a.si putea trai cu un astfel de om, crede-ma.asta nu se numeste viata ci cosmar, ia-ti viata in mani si nu uita ca nu esti singura.esti tu si copilul tau care e totul pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si sotul meu este mai mare decit mine cu 18 ani, dar nu cred ca ma inseala.insa este foarte gelos si cam bea.Asta imi da depresii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii indiferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-l lasi...nu esti tu carpa nimanui... daca te-ar iubi, te-ar respecta

| cris_4808 a răspuns:

Dupa parerea mea nu mai are nici un rost sa mai stai langa el din moment ce nu te respecta si mai si da in tine...Este un copil la mijloc dar decat sa creasca intr-un mediu plin e tensiune mai bine nu.Plus ca o sa ajungi sa il urasti daca tot mai continua asa, trebuie sa te gandesti putin si la tine.

| roxanik26 a răspuns:

Aseara am avut un nou scenariu! el vine din delegatie foarte fericit vorbisem inainte cu 8 ore si imi spunea ca nu mai are baterie la telefon si nu gaseste nici un incarcator la nici o benzinarie. ok. nimic suspicios, dar il sun pe la doua noaptea si domnul isi deschisese telefonul motivatia gasise incarcator, dar cand a ajins acasa era muscat de gat si mirosea a bautura, bineinteles ca l-am intrebat ce este aia si de ce miroase a bautura cand el vine de la 400 km distanta si cu masina! si mi-a raspuns! am baut un red bull,(il bufnea rasul cand imi raspundea) dar duhnea a alcol.si dupa am inceput sa il intreb de ce face asta si de ce ma inseala la care el imi spune ca este foarte obosit si vrea sa doarma, eu i-am spus ca nu il las si a plecat de acasa! si azi ma acuza ca l-am dat afara din casa! dar nu am facut decat sa cer niste explicatii. a venit in timp ce eu eram la spital si a luat copilul si nu stiu nimic de el de 5 ore! nu imi raspunde la tel! ce sa fac?

| roxanik26 a răspuns:

Va multumesc din tot sufletul pentru sfaturi!

| Sandra_3834 a răspuns:

Desparte-te de el..eu nu as rezista sau as putea trai cu ideea ca a atins alta femeie.

| Andra90 a răspuns:

Hmmm,sincera sa fiu lasa-l, divorteaza.In primul rand ca este un bosorog pe langa tine iar in al doilea rand este si terminat pe deasupra.Nu are caracter, nu are absolut nimic bun in afara de probabil bani.Stiu ca este greu cand iubesti cu toata inima crede-ma ca si eu am trecut prin asa ceva acum 4 ani dar cu un barbat care era cu 8 ani mai mare ca mine si aici nu era vb.de bani intre noi fiindca eu il intretineam pe el cu detoata si il iubeam sincer.Toata lumea incerca sa imi deschida ochii si nimic, am ajuns si la psihiatru din cauza lui cu depresie foarte acentuata...ma indepartasem de familie, prieteni si scoala, slabisem 10 kg intr-o singura saptamana de plans incontinuu si eram la un pas de sinucidere.Insa uite ca usor usor am scapat de el si acum sunt de 3 ani si jumatate cu altcineva tot mai mare ca mine dar care ma iubeste foarte mult si care se sacrifica mereu pentru. mine dar si eu pentru.el.Crede-ma ca te distrugi singura si mai ai si un copilas care cand va fi mare va avea tulburari grave de personalitate daca il cresti in asemenea mediu.Stai linistiita ca la varsta ta vei gasi un barbat sa te adore si sa stii ca sunt barbati care iubesc copii si iti vor accepta copilul ca si cum ar fi al lor.Un copilas strain nu este un impediment intr-o relatie noua sa stii si crede-ma ca eu am 21 de ani si daca as ramane insarcinata l-as pastra cu orice pret iar daca el m-ar parasii nu as dispera iar daca ar fi un magar infidel i-as da papucii imediat chiar daca as fi mamica cu bebelul lui.Nu te distruge singura si niciodata dar niciodata nu accepta sa fi inselata nici macar o data in viata fiindca inseamna ca nu te apreciaza cu adevarat si respectul tau de femeie dispare in subconstientul tau iar respectul sau fata de tine daca il ierti scade tot mai mult si va merge pe ideea lasa ca este fraiera,ma iubeste si va inghiti mereu, bineinteles ca va continua sa te insele pana la noi ordine.I-ati copilul, i-ati toate lucrurile si dispari definitiv din viata lui fiindca nu MERITA acest bosorog lipsit de scrupule.Am inteles ca te mai si loveste,ei bine cand le da, dai-le si tu inapoi dublu dar in asa fel incat sa ii dea borsul pe nas, sa se fereasca de tine dupa aceea.La mine a mers si barbatul poate fi calcat impicioare de o femeie.
P.S.nu merge pe premiza lasa eu sunt sotia,alea doar femei de produs,asta nu mai este viata din punctul meu de vedere, nu accepta bataie de joc si infidelitati.A calcat stramb o data, ADIO si ne vedem la Pastele cailor! bafta si asculta-ma bine ca stiu cum este disperarea din iubire.