| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte supărat, pe maica-mea nu vrea să mergem de Craciun in Anglia.

Am un frate care e stabilit in Anglia de 5 ani si este căsătorit și el vrea să venim cu toată familia la el de Crăciun in Anglia.

Dar mama mea are mintea înapoiată si nu vrea, dar eu as putea sa merg singur dar frate-miu are numai pretenții vrea să venim toți dar nu se poate.

Si cand frate-miu cand venea in tara, ma rugam mereu de el sa ma cu el in Anglia dar găsea tot felul de scuze ca sa nu mă ia dincolo.

Anul trecut a venit cu masina lui personală din Anglia pana in Romania ca sa faca nunta aici si nici atunci nu a vrut să mă ia cu el ca găsea nu stiu ce scuza.

Imi vine sa plâng de ciuda, ca eu niciodata n-am iesit din tara mea.

Va rog dati-mi niste sfaturi. Stiu ca biletele de avion o sa fie scumpe înainte de Crăciun.

Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Lal, si eu am crezut ca esti minor
asa ca, de craciun biletele de avion sunt SUPER IEFTINE daaaaaar, DOAR DACA LE REZERVI DIN TIMP, adica, chiar din momentul asta
eu am mers in Austria cu avionul si m-a costat putin mai mult decat cu trenul, dar am rezervat biletele cu 3 luni inainte

morala, SINGURUL lucru real care te retine e fratele tau, intra in el si nu te lasa pana nu e de acord sa vii singur!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu poti sa-ti faci mama inapoiata, doar pentru ca nu vrea sa mearga cu tine in Anglia. Poate femeia nu are bani de mancare si tu vrei sa-i arunce pe biletele de avion, care-s scumpe pentru un slariu de om normal, din Romania.
In ce priveste fratele tau, care nu a vrut sa te ia cu el, sunt mai multe motive clare si serioase:
- daca esti minor, ai nevoie de procura speciala
- poate nu-si permite sa te intretina acolo
- poate are doar 1 singura camera inchiriata, unde sta el cu sotia si tu nu poti dormii cu ei in pat
- poate nu-si permite sa-ti plateasca biletele de avion si sa te intretina la scoala acolo samd.
Eu spun sa ai rabdare si cand se va putea, sunt sigura ca mama sau fratele tau, iti vor propune sa mergi acolo.
Nu-ti fa probleme ca nu au intrat zilele in sac!
Iesitul din tara se poate intampla si dupa majorat, cand esti pe picioarele tale si pe banii tai, liber sa pleci unde vrei si cand vrei.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt minor, sunt adult dar eu as vrea sa merg in Anglia dar nu vor ai mei. Si daca Marea Britanie iasa din UE e nasol.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti adult, atunci nu te retine nimeni acasa si nu depinzi de mama ta!
Ia-ti buletinul in buzunar, banii si cumpara-ti singur bilet de avion.
Dar nu uita: nu poti da buzna la fratele tau neanuntat, daca nu intrebi in prealabil, sa nu deranjezi.
Marea Britanie va iesii din UE, dar asta nu te impiedica pe tine sa te duci acolo in vizita, ca vize de turist se vor aloca si dupa iesirea din UE.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai scuza ma dar... daca esti adult de ce te intereseaza de maica-ta? Serios? Daca frati tu nu te vrea acolo, o avea el motive si mi se pare aiurea sa incerci sa te bagi cu forta la el in casa.
Si esti adult in ce sens? Ai implinit 18 ani si esti clasa a 12a? Sau cum?

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lal, si eu am crezut ca esti minor
asa ca, de craciun biletele de avion sunt SUPER IEFTINE daaaaaar, DOAR DACA LE REZERVI DIN TIMP, adica, chiar din momentul asta
eu am mers in Austria cu avionul si m-a costat putin mai mult decat cu trenul, dar am rezervat biletele cu 3 luni inainte

morala, SINGURUL lucru real care te retine e fratele tau, intra in el si nu te lasa pana nu e de acord sa vii singur!

| SilentRain a răspuns:

Din câte vad eu fracto nu prea te vrea acolo, poate mama ta are un motiv serios sa nu meargă

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Mi-am dat si eu seama ca nu ma vrea acolo.

Răspuns utilizator avertizat