| Wallace a întrebat:

Sunt împreună cu iubita mea de 4 ani și trăim și locuim împreună de 3 ani. De ce sunt atât de disperați și părinții mei și ai ei, să ne căsătorim mai repede? Noi nu simțim nevoia să ne grăbim.
Care e diferența?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu exista o diferenta dintre cum traiti acum si cum ar fi dupa casatorie. Casatoria consta intr-un act si nimic mai mult dar pentru majoritatea persoanelor are o mai mare semnificatie, in plus, da bine sa se laude la rude ca s-au casatorit copiii. E o prostie ceruta de societate, ca si facutul de copii doar pentru ca asa fac toti. Faceti cum credeti si nu lasati pe nimeni sa puna presiune pe voi.

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sexul fără căsătorie nu e binecuvântat de Creator și nu aduce fericire pe termen lung. E normal ca părinții să își dorească căsătoria, sa fie liniștiți ca sunteți dedicați unul altuia. Diferența e xa îți asumi responsabilitatea pentru relație.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O obligatie sociala pe care generatiile mai vechi o simteau foarte puternic impusa de societate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Diferența este protecția legii.

| Freya1 a răspuns:

Pai asa sunt persoanele pe stil mai vechi, mai tradițional.Si bunica mea spune mereu sa ma căsătoresc ca nu e frumos sa stau asa mai ales eu ca femeie, ca e rușine sa stai cu un bărbat în casa fără sa îți fie soț.Asa și daca divorțezi ai fost luata cu acte nu si-a bătut cineva joc de tine doar.
E mentalitatea lor, voi faceți cum simțiți.

| Holiday a răspuns:

Ai impresia ca daca va casatoriti se termina discutiile cu ei? Neah...Incep cu "dar voi cand faceti copii?".
Asa ca, voi vedeti-va de treaba voastra, exact asa cum va e voua bine, si nu bagati in seama sugestiile altora, chiar daca sunt parintii.
In alta ordine de idei, de ce ai schimba ceva care merge bine?!

| StrongHeart a răspuns:

Hai sa iti spun o parere diferita de ce vrei(poate)sa auzi sau ce s-a spus pe aici.
Casatoria este un lucru sfant si reprezinta unirea dintre doua suflete aici pe pamant, cat si dupa moarte. Prin cununie, preotul va binecuvanteaza si puteti avea un viitor frumos.
Dovedesti ca iubesti pe cineva cu adevarat atunci cand te cununi, adica te legi cu persoana aceea sa formati impreuna un intreg.
Este o taina a bisericii, dar nu cauta raspunsul aici pe TPU, unde e plin de nebuni, intreaba oameni maturi care stiu ce vorbesc.
Daca vrei sa incerci alte cai, esti liber, eu doar ti-am spus care e adevarul pe care nu ti-l spun multi si de aia sunt atatea avorturi si divorturi, pentru ca oamenii au interese, nu se iubesc si nu isi asuma responsabilitati.
4 ani este o perioada foarte lunga de timp, cum nu va grabiti? Deja e tarziu. Cat sa mai amani? Poate ca nu e iubire adevarata acolo, daca nu va asumati si vreti sa traiti asa fara obligatii.
Diferenta e cruciala. Dar asta e doar parera mea. Numai bine!

| mi25 a răspuns:

Ca sa vezi ce importanta are, va dau un exemplu concret.
Doi tineri s-au dat la un loc cu peste zece ani in urma. Cand s-au unit - fara casatorie - baiatul avea cumparat cu "prima casa" un apartament platit aproape in intregime cu 2 camere. Dupa doi-trei ani au convenit si au vandut apartamentul si si-au cumparat unul cu trei camere. Deoarece nu mai putea sa cumpere cu prima casa pe numele baiatului, apartamentul a fost cumparat pe numele fetei. Toti banii obtinuti pe vechiul apartament au fost folositi pentru cumpararea (avans), modernizarea si mobilarea noului apartament. Dar baiatul nici macar domiciliul nu si l-a stabilit la apartamentul cumparat.
Din nenorocire, a avut loc un accident, in care fata a murit dupa o spitalizare mai lunga. Ata se rupe unde-i mai subtire.
Parintii fetei au dat vina pe baiat si nu l-au last nici sa o vada la spital. Apoi l-au evacuat din "casa fete", el ramanand pe drumuri, fara nici un drept asupra locuintei, in care investise, deoarece nu avea nici un act cu care sa dovedeasca aportul la cumparare, nici macar domiciliul stabilit. Da, a folosit martori, dar acestia nu au putut stabili cine cu cat a contribuit la imobil.
Stiu mentalitatea unora: "N-o sa mi se intample chiar mie" sau "Mie nu o sa mi se intample". Asa zicea si baiatul in cauza cand l-am sfatuit sa se casatoreasca civil sau sa faca acte intre ei. Zicea ca o sa cheltuiasca banii pe niste hartii inutile. O castorie civila nu costa atat de mult. Nu trebuie sa faci nunta, daca nu vrei si nici casatorie religioasa.
Zicea cineva de "o hartie". Da o hartie te scapa de multe belele. Un procuror ii spunea cuiva, la o cercetare: de ce nu l-ai pus pe coinculpat sa scrie pe un petic de hartie doar atat:"Am primit de la... cutare produs si semna.
Sa nu uitam ca mortii se acopera cu pamant, iar vii cu hartii.
Sa nu mai vorbim de faptul ca daca nu santeti casatoriti sufera copiii, daca o sa-i aveti (o sa fie numiti bastarzi), nu poti sa-i prezinti interesele partenerului. Din experienta mea as pute sa dau zeci de exemple, dar nu vreau decat inca unu.
Am cunoscut o familie necasatorita. Femeia necesita o interventie chirurgicala. Trebuia sa semneze un membru de familie. Familia nu vroia, deoarece era riscanta, partenerul voia. Fata a ramas infirma pe viata, deoarece partenerul nu vea drept de semnatura.
Inchei prin a spune: Paza buna trece primejdia rea.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns (pentru mi25):

Asta pentru că nu au făcut actele de vânzare-cumpărare la timp și cum trebuie

| mi25 a răspuns (pentru TheGentleman):

Ce acte de vanzare-cumparare? Timp de 5 ani nu poti face nici un act de vanzare-cumparare cu o locuinta cumparata cu "prima casa".
Si dupa aceea ce acte face? Vinde jumatate de casa? Ma faci sa rad despre cunostintele tale in materie.

| mi25 a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Nu cunosti legislatia: chiar daca sunt soti, la partaj se tine cont de aportul fiecaruia.
Da, ii afecteaza pe copii. Si inca foarte mult, deoarece copiii, in speciali pana la 13-14 ani, prezinta o sensibilitate psihica marita.
Nu vreau sa te jignesc, dar din cate mi se pare nu ai cunostinte in domeniu. Tu ai dreptate ce spui, ca nu ar trebui sa-ti pese, dar copiii nu au mintea unui adult si sunt afectati psihic si psihologic. foarte mult.
Sunt de acord, dar numai pana intr-un punct cu privire la cazul care l-am povestit, deoarece:
1. Pentru ca imobilul sa-i revina baiatului trebuiau facute acte de vanzare-cumparare intremostenitori si baiat.
2 Pentru a se face act de vanzare-cumparare trebuia facuta prima data dezbaterea mostenirii, care necesita bani din partea parintilor si fratilor fetei.
Pentru a se face act de vanzare-cumparare dupa dezbaterea mostenirii trebuiau sa fie si sa semneze toti mostenitorii: parintii si fratii fetei. Acestia cereau bani, pe care baiatul nu-i avea.
Zici ca trebuia sa treaca locuinta pe numele lui. Greu de facut.
1. El nu putea sa obtina un credit cu care sa cumpere apartamentul, deoarece avea rate la prima locuinta. Chiar daca ar fi avut achitate toate ratele, pretul la credit, neavand posibilitatea sa cumpere cu"prima casa" era cu 8% mai mare, deci rata pe luna aproape se dubla. Au calculat ei in multe feluri. Nu poti scote apa din piatra seaca.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Eu nu as mai tine legatura cu ei daca m-ar stresa cu fixurile lor.

| haileewatson a răspuns:

Sunt disperati fiindca asa au fost invatati. Casatoria este doar un act. Relatia voastra personala este cea mai importanta, atata timp cat va iubiti si aveti o relatie fericita puteti face ce vreti si nu trebuie sa ii lasati pe altii sa comenteze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a putea fi intr-o relatie oficiala, si a fi sigur pe viitor -copii- etc, pentru a avea un anumit statut social, inclusiv de a nu-ti rata viata, din punct de vedere moral si intelectual, ca traiesti in concubinaj etc.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici tu ca actul ala semnat la primarie iti ofera toate alea?
Iar dragostea si increderea in cuplu nu?

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru AlexHazulThau):

De cand e o realizare sa te casatoresti si sa faci copii? De 500000 de ani. ca nu totul se rezuma la asta : nascut, scoala, facultate, job, casatorie, copii, pensie, murit. Dacă totul nu se rezumă la asta, la ce se rezumă totul?
spunem si mie care e diferenta intre a fi o oaie care se imperecheaza cu berbecul si femeia care se imperecheaza cu barbatu? Diferența est enormă, că ești om. Dacă ești.
e la fel cum ai manca cartofi prajiti in fiecare zi, Da, asta dacă confunzi nevasta cu cartofii. Se mai întâmplă. nu zic nu.

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place gandirea ta traditionalista, se vede ca esti o fata cu capul pe umeri care stie ce vrea de la viata happy nu ca tantalaii astia de aici

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Vreau sa-mi dati si mie niste argumente de ce casatoria e o realizare, si sa faci copii iar de ce e o realizare? Pentru că faci cel mai important lucru fin viața ta. Să perpetuezi viața ta prin copii.
O realizare e cand faci ceva care e cam greu de realizat, Dacă ți se pare ușor să faci copii și să-i crești, încearcă, înainte să te pronunți. daca te duci prin ultimele sate vezi ca ultimu taran prost care nu stie nici sa faca o omleta are copii, de ce? Din cauza legii vieții, care are un miliard de ani vechime. asta e purul adevar. Un adevăr care este pur și este numai al tău, nu valorează doi bani. Stati cu nevasta in fiecare zi in casa timp de un an sa vedeti ca nu mai aveti chef de ea. Eu stau de 50 de ani. la asta ce mai spui, cu purul tău adevăr? Trebuie sa fiti prost. Da așa este, eu sunt prost. Dar tu fiind deștept, la ce rezumi totul?
aia cu pensia alta aberatie. Îți urez să ajungi la pensie să vezi cum stai cu aberația,

| slayer09 a răspuns:

Pentru ca le-ar da lor o usurare ca voi nu va veti desparti, adica sa fie ceva oficial. Daca ei sunt crestini, poate vor sa va cununati ca sa nu stati asa fara cununie

| Paracetamol0lol a răspuns:

Probabil vor să vă știe căsătoriți și să vă fie alături, deci vor și nepoți (dacă nu au) căci vor să vă știe bine când va veni momentul să părăsească viața thinking