| Elltmaria a întrebat:

Sunt în Anglia am 18 ani jumătate imediat fac 19, sunt insarcinata dar nu îmi doresc aceasta sarcina iar iubitul meu și-o dorește, eu nu mi-o doresc mi-e și rușine de familia mea. Ajutați-mă va rog fără judecări.

23 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Salut Maria,
Din cate stiu nu e foarte mult sa faci avort in UK. Trebuie sa vorbesti la clinicile unde se fac avorturile.
Daca vorbesti engleza, mergi la GP si ii spui ca nu-l doresti.
Va fi mai greu cu prietenul tau si cu constiinta la lucrul pe care-l doresti sa-l faci.
Riscul e sa iti pierzi si prietenul.

| darrio2007 a răspuns:

La asta trebuia sa te gandesti inainte, nu acum. Trebuia sa te protejezi. Nu ai ce face. Este copilul tau si va trebui sa ai grija de el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să îl întrebi pe ăla micu.
Să îi spui, eu sunt mama ta și mi-e rușine din cauza ta, vreau să te omor.
Să vezi ce o să îți răspundă.

| mihai69 a răspuns:

„... nu îmi doresc aceasta sarcina"
------
Pe bune?!? păi și atunci cum s-a întâmlat? Te-a atins Sfântul Duh? Tu n-ai fost acolo? De prezervativ, calendar, pilule anticoncepționale etc. nu ai auzit?
Dacă nu te-ai ferit, e logic să îți asumi consecințele. Duci sarcina la termen și dacă nici după aia nu-l vrei, mai bine dă-l spre adopție. Sunt destui oameni care-și doresc un copil dar nu-l pot avea. Și dacă alegi avortul, s-ar putea ca peste ani să te numeri printre aceștia!

| Andreeush a răspuns:

Ar fi trebuit să te gândești înainte și să te protejezi.
Acum suportă consecințele, copilul nu are nici o vină.
Gândește-te bine la ce vei face. Mai tarziu poate vei regreta.

| Holiday a răspuns:

Nu e prea mult de vorbit. Daca mai este inca posibil avortul, iar tu nu doresti sa pastrezi sarcina, faci un efort financiar si apelezi la avort. Daca nu, il pastrezi si asta e. Nu exista alte solutii.
Ideea e ca tu stii ce vrei, nimeni altcineva. In consecinta actioneaza cum simti tu, nu cum spunem noi, sau altcineva.

| sofisis a răspuns:

Dar cand ai stat ...nu te-ai gandit la riscurile astea? Te domina partenerul? Pana la urma e decizia ta. Daca tot esti suficient de matura sa faci sex, esti suficient de matura sa iti asumi orice consecinta a alegerilor tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa regreti toata viata aceasta decizie, daca o faci.
Si o sa te afecteze tot restul vietii.
E ok in uk, spitalele sunt gratis, nasterea e gratis. Sunt toti profesionisti. Statul o sa te ajute daca o sa ai probleme financiare happy deci nu vad de ce nu ai tine copilul.

| ℓαυяα a răspuns:

E o decizie importantă. Gândește te bine, ai baza in tatăl copilului? Puteți forma o familie? Ai cu ce sa întreții copilul? Poate el își dorește, dar nu știe cât de greu e sa ai un copil mic, necesita timp, atenție și bani. Și totuși, nu face un copil ca mai apoi sa ii reproșezi toată viața ca nu ti l ai dorit. Gândește te foarte bine happy

| GirlOnline81 a răspuns:

E posibil ca judecata altuia sa-ti fie de folos pe viitor.
Insa, in ceea ce ma priveste, sper din tot sufletul sa fi invatat ceva din greseala sau mai bine zis din seria de greseli facute, tocmai de aceea raspunsul meu se bazeaza pe asta.
Draga mea,
La sfarsitul zilei, este despre tine. Tu trebuie sa fii cea care este insarcinata, cea care trebuie sa dea nastere si cea care trebuie sa creasca acest copil si daca nu esti pregatita - indiferent din ce motiv -, ceilalti trebuie sa accepte asta.

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

Si copilul trebuie sa accepte ca va fi ucis? Ca a fost creat pentru a fi omorât?
Daca ar putea intelege, tu cum i-ai explica lucrul asta?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

Oricat de oribil ar suna, niciun copil nu ar trebui sa se nasca din inconstienta parintilor.

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

Dupa aceeasi logica, nu crezi si ca niciun copil nu ar trebui sa moara din inconstienta parintilor? In unele cazuri sunt de acord cu avortul, dar aici nu cred ca ar fi cazul sa apelam la crima. Cred ca au o situatie financiara care sa permita cresterea copilului, tatal isi doreste copilul, poate chiar si viitorii bunici il doresc, doar ca inca nu au fost informati. Cat despre ea, cred ca e mai mult speriata si confuza, nu ca neaparat nu l-ar vrea. Sunt convins ca, in momentul in care doctorul i l-ar da in brate, s-ar schimba radical gandirea ei, si nu l-ar mai lasa.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

Se poate sa-si schimbe gandirea, dar la fel de bine se poate sa nu.
Dupa aceeasi logica, niciun copil n-ar trebui sa simta vreodata "Am fost un copil nedorit". Iar in acest caz specific, ma tem ca asa este.

| Nicolae_Vasile_1977 a răspuns (pentru GirlOnline81):

,,,sa iti omori...rezultatul+dragostei; ceea ce nu face un animal, desigur face omul ascultand soapta...necuratului!

| Teo29 a răspuns:

Buna, ti-am lasat si eu un mesaj in privat, te rog mult sa il citesti si sa-mi raspunzi cand ai timp! happy

| DanyDav a răspuns:

Se pare ca suntem cam de aceiasi varsta, personal consider avortul o crima impotriva propriului copil lipsit de aparae! Sincer nu cred ca iti va fi usor, dar va fi bine si nu vei avea remuscari, iti dai seama ca dupa ce -l ucizi, nimeni nu l mai poate invia, dar daca-i dai nastere il poti da spre adoptie, deci da-i sansa la viata, acolo este un copil o fiinta umana care poate deveni prietenul tau cel mai bun in viitor.

| DauViata a răspuns:

Draga viitoare mamica, cauta pe internet marturii despre femeile care au avortat, vezi prin ce trauma trec. Iti spun sigur, problema pe care crezi ca o ai acum si vrei sa scapi de ea se va transforma intr-una si mai mare, vei avea un gol adanc pe care nimeni si nimic nu il poate umple vreodata.

Aveți încredere, lasati-l sa se bucure și el de viață, nu îl omorâți!
Cauta mărturii ale mamelor care au avortat, să vezi prin ce traume trec: depresii, neputinta de a mai avea copii, sinucideri și alte nenorociri, evită greșeala de a face avort.

Uite, avorturiregretate.ro prezintă traumele mămicilor care au ales avortul, citește câteva din acele mărturii.

Pe dauviata.ro poti gasi o persoana care te poate ajuta in caz ca ai nevoie de ajutor(financiar, hainute, mancare, etc).

Solutii sunt pentru orice lipsuri sau necesitati ai avea, trebuie doar sa fii tare si sa nu cazi in capcana de a face avort.

Alege iubirea!

| yustme a răspuns:

Buna,din proprie experienta o sa regreți toată viata daca faci avort, eu am 3 fetițe minunate si stau in Romania si nu sunt căsătorită stau in concubinaj cu un bărbat care înaintea mea a mai avut o concubina si mai are 4 copii deci nu mi-a fost deloc ușor. fetița mai are are deja 9 anișori si cea mai mica aproape 2, ma bucur de ele si mulțumesc lui Dumnezeu ca le am lângă mine, e greu sa crești un copil dar oricât de greu ar fi e copilașul tau si pentru el muti munții din loc daca e cazul, sa vezi când mai creste burtica si simți primele mișcări si vezi cum ii bate inimioara la ecograf...multe momente frumoase sunt si intr-o sarcina si păcat de bebe sa moara așa fara nici o vina.
Am fost in situația ta si eu si la 17 ani am făcut un avort si îmi pare rău si azi, când ma uit la fetitele mele ce frumoase sunt si deștepte nu as schimba nimic.

| Maria54 a răspuns:

Buna dacă nu îți dorești acesta sarcina vorbește cu ai tai și explicate situația ei o sa te ajute nu îți fa griji mai mult ca familia nimeni nu te-ar ajuta Fa-ti curaj deja ești intr-o situație din asta ce ar putea fi mai rau? Vorbește cu ei și spune-le ca nu îți dorești, e importantă decizia ta in ea sta viitorul tău al copilului și a altora gândește-te la tine mai întâi, știu ca nu e bine sa omori un copilaș fără nici o vina dar gândește-te înainte te pup

| Nicolae_Vasile_1977 a răspuns:

CREATORUL...tau minunat te-a pus in burta lui...mama/?
Iar,pe tine chiar nu te cuprinde oarecum teama?!
-Va assumati rezultatul+iubirii, impreuna amandoi
-Ca altfel primiti pedeapsa grea, in viata mare...razboi!
-Ce,vrei numai placere si vrei sa faci avort/?
-Pacatul, e grav faci crima mai nou pentru voi e ca un... sport?!
(Vezi ce spune; Sfanta+Carte)***

| Nicolae_Vasile_1977 a răspuns:

INTAI...stai bine si te ...gandeste?
-De,erai avortata era, crestineste?
-Samanta+iubirii, Domnul a randuit;
-Voi doi, aveti vina pacatului, faptuit?!

| Elltmaria explică:

Ca sa fac avort nu știu aici într-o tara străină și costa foarte mult ma puteți ajuta altfel?