| UserDeBucuresti a întrebat:

Sunt in clasa a 6, si pe 10 mai am la romana evaluarea si la mate pe 13 mai, daca iau 5 la mate si 7 la romana, se face 5+7:2=6? Sau cum se face? Si daca se trec in catalog si din ce se da evaluatea nationala!

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Vreau să-ți spun că la evaluările naționale de la clasele 2, 4 și 6 evaluarea lucrărilor scrise nu se face cu note, ci cu anumite punctaje.
Pe de altă parte, ele nu se trec în catalog. Doar cele de clasa a 8-a, pe baza cărora te vei înscrie la un liceu, sunt foarte importante, astea nu au nicio relevanță.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Notele de la Evaluarile Nationale nu se trec in catalog. Evaluarile se dau pentru a analiza gradul de cunostinte acumulate pana in clasa a 6-a. Subiectele acopera, in principal, tematica anului in curs, care completeaza ceea ce trebuie sa stii pana in prezent.

| 120bulevard a răspuns:

Tu pune mana si invata pana la examen sa iei macar un 5-6, ca daca nu o sa te trimita tac-tu cu caprele

| UserDeBucuresti explică (pentru 120bulevard):

Nu se pun notehappy se pun punctaje, si.vad ca e foarte usor happy