| xFoorMusiicx a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si nu stiu ce sa ma fac. Familia mea spera sa iau o nota mare la examenul de matematica dar nu cred ca voi reusi caci nu ma descurc deloc la aceasta materie, mai mult de 5 nu cred ca voi putea lua.Ei vor sa intru la un liceu bun iar pe fiecare zi mama imi aminteste asta spunandu-mi ca ii voi dezamagii daca nu iau note mari la examen, si mai e si problema ca ma panichez usor.Nu stiu ce sa fac...ei au mari asteptari de la mine si nu pot sa ii dezamagesc, totusi am senzatia ca nu voi putea lua asa usor examenul.

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Hei, calmeaza-te, stai linistita, sti de ce? In primul rand, daca te straduiesti cat poti, o sa intri la un liceu da? sa zicem, mediocru, nu conteaza media pentru ca undeva te va repartiza.In primele 2 saptamani de liceu te vei putea transfera la un liceu mai bun, daca vei invata si vei da niste diferente vei ajunge unde vrei tu(sau semestrul viitor sau la anul). Nu te agita, asa am fost si eu odata, sunt a 11-a si pot spune ca liceul e degeaba, in mare parte pierzi vremea, daca vei ajunge intr-un liceu mai prost nu conteaza pentru ca te poti muta.Nu liceul conteaza, ci facultatea. Tu da tot ce poti, si gaseste-ti ceva al tau, un atu, ceva ce-ti place foarte mult si exerseaza pentru mai tarziu. O zi buna si tine minte ca trebuie sa te concentrezi si sa te calmezi happy

| milan9 a răspuns (pentru Adrianetc):

Fain raspunsul lui Adrianetc: "Hei, calmeaza-te, stai linistita, sti de ce? In primul rand, daca te straduiesti cat poti, o sa intri la un liceu da? sa zicem, mediocru, nu conteaza media pentru ca undeva te va repartiza.In primele 2 saptamani de liceu te vei putea transfera la un liceu mai bun, daca vei invata si vei da niste diferente vei ajunge unde vrei tu(sau semestrul viitor sau la anul). Nu te agita, asa am fost si eu odata, sunt a 11-a si pot spune ca liceul e degeaba, in mare parte pierzi vremea, daca vei ajunge intr-un liceu mai prost nu conteaza pentru ca te poti muta.Nu liceul conteaza, ci facultatea. Tu da tot ce poti, si gaseste-ti ceva al tau, un atu, ceva ce-ti place foarte mult si exerseaza pentru mai tarziu. O zi buna si tine minte ca trebuie sa te concentrezi si sa te calmezi"

| Adrianetc a răspuns (pentru milan9):

Multumesc milan big grin

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te apuci pur si simplu de lucrat intens la matematica. Pana la vara renunti la televizor, internet, telefon, iesiri cu colegii si lucrezi 3-4 ore pe zi in timpul saptamanii si dublu in zilele de sambata si duminica, vei lua peste 9 la examenul de matematica.

| milan9 a răspuns:

Parintii nu-si dau seama ca fac un mare rau daca pun o presiune continua pe tine. Straduita lor e menita sa te responsabilizeze pe tine, dar nu e de dorit sa creeze o panica ce nu este constructiva pentru nimic... happy

| danay72 a răspuns:

Vorbeste deschis cu ei si cere ajutorul de la ei. Unele articole despre cum sa vorbesti cu parinti poti gasi pe situl jw.org.Oricum,mult succes la examen.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Părinţii tăi posibil vor ca să ai un viitor bun. Desigur poate fi şi faptul că au cerinţe sau aşteptări mai mari decât realitatea. Ce poţi face tu? Ai putea discuta cu ei şi să le spui ce simţi sau cum vezi tu situaţia. Dar mai întâi ar fi bine să te examinezi pentru a vedea dacă într-adevăr aşa e situaţia, chiar nu e posibil să faci mai mult (să înveţi), sau nu îţi place să înveţi alegând mai mult să te relaxezi cu prietenii sau internetul.

http://www.jw.org/......ec-scolar/

Cele bune.