| aleexxuuutzaa a întrebat:

:*
Am o mica problema, am luat 6 in teza la matematica (materie pe care o urasc din tot sufletul ) si nu prea stiu cum sa-i spun mamei.La teza de la romana am luat 10, dar nu stiu cum va reactiona ca ii voi spune ca la mate am luat 6.Eu sunt clasa a 8 a si pana acum am avut note de 8, 9. dar acum nu mai inteleg nimic,mi se pare foarte grea,atat de multe numere si formule si teoreme,sunt foarte confuza laughing Si parintii mei au asteptari mari de la mine,si eu una am asteptari de la mine, dar din cate vad la mate sunt praf si nu ma pot baza doar pe romana la examen, Deci intrebarile mele sunt : cum ii zic mamei de nota de la teza? Si cum fac sa-mi creasca notele la matematica si sa fiu sigura ca in examen iau macar un 7.5\8?
Multumeeeeeeesc :*

7 răspunsuri:
| Unffox a răspuns:

Intrebare stupida, deci raspunsul va fi pe masura...

''Mama, ce preferi, sa iau 10 la romana sau 6 la matematica, pentru le-am luat pe ambele...''

Invata incepand cu orele 7 seara si 5 dimineata, atunci retii cel mai bine...

Cum sa-ti spun... pentru mine a functionat.

| IliadisJunior a răspuns:

Sincer sa spun...si eu urasc mate cel mai mult, si ma rog la Dumnezeu sa fi luat 5 sau mai mult in teza...oh go on in fine, spune-i mamei tale cu frumosul, uite am sa invat, am sa ma straduiesc mai mult, sa vad daca pot lua mai mult, si sa stii ca nu prea inteleg asa multe acum:-s.Tot iau note de trecere dar ma imicehappy :-s

| Loser8299 a răspuns:

Nu,nu e grea materia.Pe tine nu te duce capu'.

| aleexxuuutzaa explică (pentru Loser8299):

Nu ma duce capul?
Iti zic daca era asa nu luam 10 la romana.
Daca nu imi place materia asta, nu inseamna ca nu ma duce capul sau ca sunt proasta, pur si simplu e grea si foarte incurcata.Foarte multi copii\adolescenti si chiar si unii adulti spun ca e o materie complicata! De ce? Pentru ca asta e adevarul nu, e neaparat ca nu ii duce capul. Cunosc persoane care sunt olimpice la romana sau la engleza\franceza si au 5 si 6 la mate. Asa ca nu mai comenta deageaba!winking

| Nushba a răspuns:

Eu zic sa ii spui ca ti-ai dat silinta si ca tu nu intelegi lectiile la mate sa-ti bage meditator. Promite-i ca la examen o sa iei nota mare pentru ca o sa inveti mult mai bine happy

| Georgy98 a răspuns:

Pai ii spui pur si simplu "Mami sti. am luat 6 la metematica nu te supara stiu ca esti dezamagita dar asta este nu pot sa inteleg matematica iti promit ca de acum incolo o sa dau tot ce e mai bun din mine" este usor sa spui adevarul dar eu zic sa o faci repede... avand in vedere ca esti un copil bun in ceea ce priveste alte materii cred ca mama ta o sa fie putin dezamagita dar nu'i nimic si eu am luat 7 la mate pe sem 1 cls a 7 dar am invatat toate formulele si tot ce trebuie si am luat 10 pe sem 1 a 8 aici trebuie doar sa stii adunarea, inmultirea ect., si sa asculti cu atentie la profesor si daca nu intelegi spune-i! Succes alta data!:*

| Ame25 a răspuns:

Si sora mea e in aceeasi situatie, eu zic sa le spui ca ai incercat sa faci cat mai bine dar nu ai putu atunci mai mult dar ca pana la examen sigur vei stii mai bine big grin