| essenzza a întrebat:

Sunt jurnalista incepatoare si recent m-a mutat in alt oras. Despre mine simt ca am talent la scris, dar sunt cam tacuta, nu neaparat timida. Marea mea problema este ca imi este greu sa fac contacte cu alti jurnalisti. La conferintele de presa sau la alte evenimente, nu stiu ce sa discut cu colegii de breasla. Pur si simplu nu gasesc teme de conversatie. Sufar mult, pentru ca din cauza acestei probleme, nu reusesc sa-mi fac prieteni. Apreciez orice sfat! Merci

4 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Dumnezeule!
Ca jurnalist ar trebui sa ai la activ cateva sute de carti citite,sa citesti presa,sa fii la curent cu viata politica,economica,mondena, practic ar trebui sa fii unul dintre oamenii care sa nu duca niciodata lipsa de subiecte de discutie.
Spui ca ai tupeu dar nu ai subiecte!
Un jurnalist care nu are subiecte de discutie ma duce cu gandul la doua lucruri:ori nu esti un jurnalist bun(ai trecut prin facultate ca gasca prin apa)ori ai trac si asa cum spunea userul @eu, nu ti-ai ales prea bine cariera!
Scuza-mi franchetea dar asta e adevarul!

| Ecea a răspuns (pentru justitiarul):

Sunt de acord cu @justitiarul,"Ca jurnalist ar trebui sa ai la activ cateva sute de carti citite,sa citesti presa,sa fii la curent cu viata politica, economica, mondena"

Tind sa cred ca nu esti sigura pe tine si eviti contactul cu lumea din teama de a spune ceva gresi.Probabil te exprimi mai bine in scris,insa un om cu multa cultura, care citeste mult, capata aceasta siguranta si trece peste acest obstacol.

| Aries90 a răspuns:

Iti cam lipseste cea mai importanta aptitudine a unui jurnalist. Esti sigura ca ti-ai ales bine drumul?

| essenzza explică (pentru Aries90):

Imi place ceea ce fac. cred ca da. Ma preocupa mai mult cum sa stabilesc contactul. tupeu ca sa intru in vorba am. dar nu gasesc subiecte de discutie cu oameni necunoscuti.