| nora2009 a întrebat:

Sunt o mama cu 2 copii mici, pana in 4 ani, divortata, locuiesc cu chirie in prezent in Mun. Iasi, trebuie sa revin la numele de fata si nu pot sa-mi fac buletinul ca nu are cine sa ma ia in spatiu. Daca cineva din Mun. Iasi ma poate ajuta in acest sens, astept un mesaj, va multumesc

Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

In afara de contractul de inchiriere sau comodat ii trebuie declaratie din partea proprietarului ca este de acord sa o primeasca in spatiu, declaratie fara de care nu poate sa-si faca buletinul.
In cazul in care ai avut domiciliu in mun. Iasi, poti face adeverinta de identitate cu "fara acte spatiu". Daca nu ai domiciliul in mun. Iasi, poti face C. I. numai in localitatea unde ai in prezent domiciliul.
Noi, cred ca majoritatea santem din Bucuresti...

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca locuiesti cu chirie, nu ai contract de inchiriere?
Ai putea sa-ti faci o noua carte de identitate si sa-ti stabilesti domiciliul, facand dovada spatiului cu acel contract. In acest caz nu ai mai avea nevoie de consimtamantul gazduitorului.
Daca nu ai contrat de inchiriere si nu gasesti pe nimeni dispus sa-si de-a consimtamantul pentru tine, fa-ti o carte de identitate provizorie. Altfel, risti o amenda.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca locuiesti cu chirie, nu ai contract de inchiriere?
Ai putea sa-ti faci o noua carte de identitate si sa-ti stabilesti domiciliul, facand dovada spatiului cu acel contract. In acest caz nu ai mai avea nevoie de consimtamantul gazduitorului.
Daca nu ai contrat de inchiriere si nu gasesti pe nimeni dispus sa-si de-a consimtamantul pentru tine, fa-ti o carte de identitate provizorie. Altfel, risti o amenda.

| andra15956 a răspuns:

Casatorestete cu alt barbat