| andrei2808 a întrebat:

Salut. Peste cateva zile imi expira buletinul iar eu nu am pe nimeni care sa ma ia in spatiu. Parintii mei nu mai locuiesc la adresa de pe buletinul meu, au alta adresa in alt oras asa ca nu ma mai pot lua. Eu locuiesc in chirie. Am vorbit cu proprietarul insa a zis ca nu ma ia. Alte rude apropiate care sa ma ia nu am, prietenii nici atat ca vor. Cum as putea rezolva problema? Am auzit de ceva carte de identitate provizorie. Macar pentru cateva luni pana vine matusa mea in tara si atunci o sa ma ia ea.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rezolvarea este simpla: iti preschimbi cartea de identitate la domiciliul parintilor si apoi obtii viza de resedinta (flotant) la adresa la care stai acum, in baza contractului de inchiriere.

1 răspuns:
| mi25 a răspuns:

O alta solutie este Cartea de identitate provizorie. In acest caz ramai cu domiciliul la adresa veche. Riscul este ca toata corespondenta oficiala sa mearga la adresa veche a parintilor.
Cea mai buna solutie este cea data de Ioandelasal.