| Ropidox a întrebat:

De curand am implinit 14 ani si trebuie sa imi fac buletinul, problema este ca parintii mei stau cu chirie si eu locuiesc la bunica mea.Proprietarul apartamentului unde locuiesc parintii mei a fost de acord sa isi faca ei buletinul acolo. Dar eu nu il pot face tot acolo avand in vedere ca eu nici macar nu stau acolo.Se poate sa imi fac buletinul pe alta adresa decat cea a parintilor mei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform prevederilor legale in vigoare domiciliul minorului este la domiciliul parintilor, dar poate sta si in alta parte, cu acordul acestora. Se poate sa-ti faci cartea de identitate pe adresa bunicii, cu acordul acesteia si a parintilor, sens in care trebuie sa de o declaratie iar bunica trebuie sa prezinte si un document care atesta dreptul sau de proprietate asupra locuintei(extras de Carte funciara, contract de vanzare-cumparare, contract de donatie etc). Vezi sa nu intarzii, potrivit OUG nr. 97/2005, privind actele de identitate, trebuie sa te prezinti la SPCLEP in maximum 15 zile de la implinirea varstei de 14 ani. Numai bine!

1 răspuns:
| Malvina_9168 a răspuns:

Eu am implinit de curind 13 ani si o sa imi fac si eu buletin si da se poate sa iti faci si in alta parte!