| Elena1432567890875 a întrebat:

Sunt o victima a violentei domestice, am moralul la pământ... Mi-aș dori sa vorbesc cu cineva care trece printr-o situație similara, nu am cu cine sa vorbesc. Sunt jignita și bătută groaznic, acuzata de lucruri inventate, nu mai pot...

58 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te bate soțul?

| Violleta2022 a răspuns:

O dumnezeule mare....imi pare atat de rau.
Suna la Politie in primul rand, ca ei sa vina sis a constate violenta sau macar sa aiba inregistrat apelul tau telefonic si strigatul de disperare.
Apoi urgent la spital s scoti certificat medico-legal care iti va fi de folos la divort.
Pasul 3 este sa introduci divortul si sa ii pui interdictie sotului sa se apropie, la mai mult de 100 m de tine.
Nu parasii domiciliul! Vad ca ai 31 de ani si un copil de 10 ani, asadar esti femeie matura.

Un om nu se schimba niciodata si daca i-ai permis in trecut sa te loveasca, acum este din ce in ce mai rau. Ideea este ca trebuie sa inceteze acest lucru imediat, fiindca te distruge nu doar pe tine dar si pe copilasul de 10 ani, pe care nu va mai avea cine sa-l protejeze, daca tu nu vei mai fii intre cei vii.

| Drimmero a răspuns:

Fugi la politie, denunta-l pe idiot si obtine si ordin de restrictie. Ai zis ca te-a desfigurat, deja ti-a afectat integritatea fizica, ai ca dovezi urmele fizice, intr-un scenariu ideal o sa intre ceva ani la racorica mai ales daca exista si tentative de omor prin semne la nivelul capului in special, dar traim in Romania si speranta ca jegosii de genul vor intra dupa gratii e cam mica dar merita incercat, macar asta inseamna o schimbare catre normalitate.

| Mosotti a răspuns:

Si ce mai cauti in acea relatie? Iesi de urgenta din ea.

Si daca discuti cu cineva in situatie asemanatoare fara sa faci nimic, cu ce te ajuta?
Discutia trebuie sa fie constructiva si sa te ajute sa iesi din aceasta relatie repede. Iar asta poti discuta si cu noi, nu neaparat sa fim in aceiasi situatie
Daca chiar nu mai poti, vei iesi din relatie cat mai repede.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Divort? Fugi cit poti! Daca esti din Iasi sau imprejurimi, apeleaza la preotul Dan Damaschin, are una sau mai multe locatii unde adposteste femei in dificultate.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa stai in situatia asta indiferent cat ar fi de greu sa o iei de la capăt.Asta sa ti minte mereu.
Meriți mai mult de atat.

| Elena1432567890875 explică (pentru Freya1):

Ma simt un om care nu merita nimic, mi-a afectat psihicul foarte tare, am cicatrici pe fata de câțiva ani, am ajuns sa ma urăsc. Candva eram un om sigur pe el, acum când vorbesc cu cineva țin privirea în pământ și mi-e frica.

| NLS a răspuns (pentru Elena1432567890875):

DE CE nu ai mers pana acum sa depui plangere, sa obtii un ordin de restrictie si totodata de ce nu ai plecat de langa el?

Poate nu esti constienta, dar jumatate din vina iti apartine.
Actioneaza pana nu e prea tarziu!
Chiar si in cazul violentei verbale si a abuzului psihologic/emotional ar trebui sa te indepartezi de persoana in cauza, cu atat mai mult daca a fost vorba despre violenta fizica.

Parintii tai cunosc problema?

| Elena1432567890875 explică (pentru NLS):

Nu am făcut asta și am indurat ca să nu - i fie rușine fetitei mele... Sunt o mămică de 31 de ani, copilul are 10, am un serviciu bun...o întâmplare a fost când un coleg i-a spus soțului ca sunt frumoasa, el apoi m-a bătut peste fata pana m-a desfigurat, m-a umplut de sânge,.

| Elena1432567890875 explică (pentru Freya1):

Îți mulțumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena1432567890875):

PLEACĂ ACUM DE LÂNGĂ CORCITURA AIA INFECTĂ PE CARE O NUMEȘTI BĂRBAT ȘI SALVEAZĂ-ȚI COPILUL PÂNĂ NU O DESGIGUREAZĂ ȘI PE EA!
Nu am cuvinte în vocabular să spun ce montru și ce psihopat e acest om!
Dă-o-ncolo de rușine! Te-a umplut de sânge? Cere ordin de restricție impotriva lui si fugi cu fata cât poți! Nu mai sta! This is a RED FLAG. INTR-O CLIPA DE NEBUNIE TE OMOARA PE TINE SAU PE COPIL. Te rog fugi cât poti!

| Freya1 a răspuns (pentru Elena1432567890875):

Esti om,esti femeie,ai dat naștere,ai un loc de munca,ai o meserie,deci esti un om capabil, iar asta insemna mult.
Nu trebuie sa accepti niciodata sa fi badjocorită, lovită si umilită.
Am inteles ca ai o fetiță si zici ca ai răbdat pentru ea.Dar ea crezi ca este, sau va fi fericita sa stie sau sa vada ca mama ei e bătută si chinuită? Iti spun eu ca nu. Fetita nu va face altceva decât sa fie speriată si sa ia un exemplu prost din familie, iar pe viitor sa accepte de la viitorul sot acelaș tratament pe care tu l-ai acceptat de la tatăl ei si nu cred ca vrei asta.
Tu trebuie sa fi un exemplu pentru ea, si sa pui mai mult pret pe tine.Asa ca nu mai răbda.
Vorbeste cu cineva din familie ta sa te ajute. Daca nu se poate asa strânge bani cumva, oricum si pleaca.Mutate intr-o chirie si te asigur ca te vei descurca.Incearca sa strângi dovezi cu el cand te agresează verbal, fizic sa ai o dovadă daca o sa depui plângere sau la pensia alimentara si pleaca.Pentru ca ai doar 31 de ani si toata viata inainte, nu va rade nimeni de tine si nici de fetita ca nu ai stat călcată în picioare.

| Elena1432567890875 explică (pentru Freya1):

Mă ajută enorm de mult cuvintele tale. Bătăile mi-au distrus sufletul, pur și simplu. Știu ca de afara lucrurile par clare, dar modul în care violenta exagerata poate încătușa un om, îl aduce într o depresie din care nu mai poate ieși, este de necrezut.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Elena1432567890875):

Cred ca iti iubesti copilul.Gandeste-te ca tu o vei putea ajut ape viitor daca iei acum o decizie înțeleaptă.O sa ii poti oferi o viata tihnită si linistită.Dar daca acum rebzi o palma, după un pumn si pe urma esti desfigurata, cat crezi ca va dura până într-o zi voit sau involuntar chiar sa te omoare.Ai vrea sa ramana fetița ta orfana si fara sprijin,sau pe mâinile lui poate sa ajunga sa isi descarce furia asupra ei? Nu cred.
Dacă pleci ai cat de cat o sansa de altceva,dar daca rămâi posibil sa se ajunga la si mai rau.
Stiu ca nu e ușor,stiu ca poate nu ai unde merge, sau ca iti e teama ca nu te vei descurca, sau probabil ca nu ai sperante de mai bine dar, sa incerci nu strica, ba din contra.Gandeste-te doar la libertate, la faptul că vei putea manca macar un colt de pâine cu fetița ta in liniste, fără stres, fără frica.Gandeste-te la faptul că iti vei putea face prieteni,cunoștințe,oameni de bine ce te vor susține, cu care o sa iti poti petrece timpul si sa trăiești libera nu subjugată. Gandeste-te la cum e sa stai linistită stiind ca nu te va mai lovi nimeni, ca nu vei mai suporta dureri sau sa stai cu spaima că poate de data asta o sa mori.
Crede-mă, mai bine intr-o chirie sau o căsuță cat de mica, cu minimul de trai dar cu liniște și tihnită.

| Freya1 a răspuns (pentru Harfagre):

Eu tin cont ca aceste comentarii vor rămâne aici. Daca e troll cum spui tu sau nu, chiar nu conteaza.Niste sfaturi in situatii de genul oricand sunt bine venite si scrise undeva.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Nu e troll deloc, multe femei sunt asa agresate, si nu vor sa iasa din relatie pe motivul fals ca o fac pentru copil, dar de fapt ele vor acel partener si nu pot sa il lase.
Insa nu toate-s asa, evident.

| Mosotti a răspuns (pentru Elena1432567890875):

De ce sa te simti ca nu meriti nimic? Pe ce logica? Ce leg are asta cu ce ti-a facut el?

| Mosotti a răspuns (pentru Elena1432567890875):

Si fetei tale ii e mai bine intr-o fam unde parintii nu se inteleg? Mai rau ii faci.

Si de ce nu l-ai pus pe colegu-l sa-l umfle pe asta al tau?
Nu poti aranja ca 2-3 insi sa-l umfle dur de tot?
Ca unele asa au facut, si s-a rezolvat, n-au plecat fara sa-l pedepseasca pe individ. Sac in cap, batut pana la spitalizare.
Dupa aia ii era frica si de umbra lui, ca oricum nu aflase cine l-a butusit.

Daca nu iesi din relatie, inseamna ca ii faci rau fetei tale, si tie.

| gritt a răspuns (pentru NLS):

Cum sa-i apartina vina? Abuzul incepe emotional, psihologic si continua fizic. Niciodata nu e de vina victima ca a fost distrusa psihic ca sa ramana acolo!

| FantasyBoy a răspuns (pentru Mosotti):

Dl. Mosotti, vedeti-va de treaba cu ümflatul"si "batutul"! Vreti sa ajunga saraca femeie la inchisoare, si sa-i ramana dereglatului ala fetita?
Ar fi chiar cosmarul absolut pentru biata pustoaica, cu mama in puscarie si sa ramana cu un tata bataus si betiv!

| Mosotti a răspuns (pentru FantasyBoy):

Pai cand faci chestia asta, o faci sa NU se afle, daca nu duce mintea pe omul ala, normal ca il prinde.
Dar asta se subantelegea, nu trebuia sa mai zic eu.

Pai stiu cazuri, iti zic eu cum se face:

Dupa un timp, il prinde niste baieti, sacu in cap, purtat manusi, nu s-a vazut figura la astia, "dai banii lui susanu` pe coca? Ai datorie de 4700 dolari inca de luni de zile si tot zici ca dai datoria", si l-a bagat in spital, i-a spart dantura si multe.
Nici prin cap nu i-a dat ca de la nevasta a fost. El a ramas cu ideea ca a fost confundat cu vreun drogat din cercul alora.
Si pace, a fost pedepsit.

Dupa aia a devenit miel, ii era frica si de o musca, nu mai putea fi nenorocit cu nimeni ca deja era psihic terminat pe viata. Asa a meritat.
Tot asa, o batea pe a lui din nimic, o batea rau, pana la urma femeia s-a cam saturat...si a luat masuri.
Dupa aia au divortat si asa mai departe.

S-a dus la politie, si? Deci trebuie sa te duca capu`. Prinde orbu, scoate-i ochii, nu amprente, nu figuri vazute, nu nimic.

Bine, acum fiecare cum gandeste, evident, eu sunt adeptul ca omul trebuie sa plateasca crunt, daca provoaca suferinte crunte unui om degeaba.
Ca altfel, victima nu e linistita psihic, si ala va mai face iar si iar rau si la altii.

De aia sunt atatia din astia, ca multi gandesc ca tine "lasa-i ma...".

| FantasyBoy a răspuns (pentru Mosotti):

Nu cred ca aveti idee la ce nivel a ajuns investigatia criminalistica in zilele noastre...traim in epoca Digital Angel si Echelon, nu in 1940.
In plus, intr-o societate civilizata exista legi si metodologii care sa apere persoanele vulnerabile, nu metode mafiote. Speram ca si pe meleagurile acestea sa ajunga in scurt timp civilizatia, cu toata opozitia celor ce se tem de cipuri, 666 si reptilieni.

| Mosotti a răspuns (pentru FantasyBoy):

Unde apara persoanele vulnerabile? Poate in vise. Asa poate putin pe undeva prin UE se mai face, insa nu cine stie ce.

Prin metodele mafiote se cam rezolva treaba in general.
Ca e una sa protejezi pe cineva, dar ala sa faca si altei femei acelasi lucru, deci va face mai multe victime, si alta e cand ala nu va mai face in viata lui nimanui asa ceva.
Adica umbli la cauza, nu la efect.

Ca de aia de zeci de ani multi barbati bat femeile in toata lumea, ca nu s-au luat masurile care trebuie.

In cazul in care se face cum am zis, nu te prinde, iti zic eu, ca n-are cum, nu ai amprente, nu ai urme, nu ai figuri vazute, martori si nimic, ce faci cu digitalu`?

Ca si cu telefonia, daca faci ce trebuie, nu te prinde orice ar fi, daca folosesti cartela prepay si vrei sa zici ceva nasol sau sa faci pe net.
Daca esti prost, te prinde, evident.

Sau o metoda legala daca s-ar pune, cine bate femeia, la puscarie 6 luni, batut zilnic crunt, tinut sa faca foamea, si f in fund zilnic de homo pusi sa faca asta.
Si dupa aia sa-l vad, mai face?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FantasyBoy):

De ce sa ajunga ea la inchisoare si sa ii ramina aluia fetita?

| Fashionista10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact!

| LoveSleep a răspuns:

Îmi pare rău, as fi vrut mult sa te ajut, dar mi-am uitat bagheta magica la țară.
Se pare ca va trebui sa continui sa iei bătaie. Oh, ce păcat.
Numai de-ar fi existat alt mod prin care sa scapi de acest calvar...
Ce păcat ca nu există.

Btw. Ma bucur ca ii arati copilului tău cum trebuie să-si traiasca viata. Alta femeie ar fi plecat. Tu ii arati cum ar trebui sa funcționeze o căsnicie, ca să poată sa te imite când se face mare.
Bravo, felicitări! Mai rar ca tine.

| SilentRain a răspuns:

Salut Elena, te înțeleg la perfectie prin ce treci
Nu cu mult timp in urmă am avut și eu de-a face cu un abuzator ( fmm lor de turci spurcați )
Te ascult cu drag nu te judec, nu îți dau sfaturi și rămâne absolut între noii

| Emma30555 a răspuns:

Dacă întrebarea și situația nu fake, atunci nu știu dacă sa ți răspund cu blândețe sau cu nervi fiindcă e inadmisibil sa ți lași copilul sa asiste la asa ceva. Dacă ți ai iubi copilul nu ai permite sa fie traumatizata și marcata pe viata, poate ii va fi greu sa și găsească un iubit normal, poate va cauta un om ca tatăl ei fiindcă inconștient asta va fi modelul și va suferi și ea și oricum ea suferă enorm și în prezent fiindcă este un abuz psihologic și pentru copil sa asiste la violenta și sa și vadă mama bătută și suferind. Eu nu spun asta ca să te judec ci ca să pleci de acolo, măcar în ultimul ceas sa i arăți copilului ca ești o luptătoare ca nu stai sa fi bătută și umilita, ca ii dai un exemplu bun. Aștepți sa fii omorâtă? Cu ce te ajuta sa vorbești cu cineva de ce nu pleci pur și simplu. Fa o pentru copilul tău, apoi mergi la un psiholog. Vrei doar sa discuți cu cineva sau cauți și soluții sau ajutor?

| raMLesS a răspuns:

"Nu am făcut asta și am indurat ca să nu - i fie rușine fetitei mele"
Rusine cu ce?

"Sunt o mămică de 31 de ani, copilul are 10, am un serviciu bun"
Daca ai servici bun, stai in chirie si muta-te.

"o întâmplare a fost când un coleg i-a spus soțului ca sunt frumoasa, el apoi m-a bătut peste fata pana m-a desfigurat, m-a umplut de sânge"
Ori esti troll, ori esti batuta in cap la fel ca idiotu ala de barbatitu.

| Crackman a răspuns:

Cat de rău suna
... pleacă de acolo cu copil cu tot
Nu are cum sa fie mai greu singura decât în situația de fata

| Legion7X a răspuns:

Nu știu cum ai avut starea psihică să scrii pe TPU, și nu ai mers direct la poliție dacă spui acest horror?

| zilog a răspuns:

Dar te-ai intrebat oare ru cu ce gresesti si ce ai putea sa mofifici prima data la tine pentru ca sa ni se mai intample lucruri din astea?

Exista tot felul de fundatii si biserici de exemplu o fundatie care iti ofera un apartament o garsoniera si bani si haine si tot ce iti trebuie se numeste SEMN DE VIAȚĂ

Open Menu
Home
Despre noi
Implică-te!
Proiecte
Poveşti de Succes
Contact
021 668 5770 semn_de_viata@yahoo.com

| zilog a răspuns:

Iti ofera casa tot si loc de munca gratis
Contact
021 668 5770 semn_de_viata@yahoo.com

| AliGab a răspuns:

Doamne! Femeia lui Dumnezeu, tie nu iti trebuie cineva cu care sa vorbesti, tu trebuie sa pleci degraba din casnicia aceea. Ia-ti copilul si du-te, nu mai sta.
La politie, plangere penala si interdictie de a se mai apropia de tine.
Sa ii fie rusine fetitei de ce? Ca are o mama care nu se respecta indeajuns incat sa iasa dintr-un asemenea cosmar? Iti dai seama ca daca ramai, fetita va avea mari sanse sa gaseasca pe cineva ca tatal ei?
Mi-e mila de tine, dar tu trebuie sa fii cea care actioneaza

| CIaudiu a răspuns:

La politie mami, nu mai sta sa fi jucata in picioare de un drogat. Ai si tu o viata, are si copilul tau o viata. De ce stati sa fiti batute cand exista solutii?
Il dai in judecata, divortezi si mai iei si pensie alimentara. Dupa pandemia asta iar se va cauta forta de munca peste tot. Multi si-au pierdut joburile in pandemie. Din vara ar trebui sa se caute personal pentru locurile care vor fi disponibile pentru ca se va trece pe program full fara restrictii.

| Elena1432567890875 explică (pentru CIaudiu):

Îți mulțumesc! Nu am probleme cu banii, muncesc mult, câștig bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Imi pare foarte rau sa aud asta. Te rog, nu ramane tacuta. Nu accepta asa ceva.
Nu conteaza ce varsta ai. Daca esti copil si te bat parintii (de exemplu) vorbeste cu niste rude sau apeleaza la protectia copilului.
Daca esti adulta si te bate sotul (de exemplu) PLEACA DE LANGA EL. Sau daca te-au batut colegii sau orice alte persoane poti chiar sa faci plangere la politie.
Nu accepta toate astea. Daca ramai tacuta n-o sa rezolvi nimic. Nu-ti fie frica sa spui.
Succes

| Elena1432567890875 explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc frumos, înseamnă mult pentru mine, nu am absolut pe nimeni cu care sa vorbesc. Numai zile frumoase sa ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce varsta ai?

| chuckmanson a răspuns:

Găsește un loc unde poți sta, pleacă într-o zi când ești singură acasă, anunță poliția și încearcă să îți găsești un terapeut. Sunt multe grupuri de suport pe net în care poți să te alături. Mult succes și numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| GirlOnline81 a răspuns:

"... am îndurat pentru fetița mea..."

Presupunând ca ești reala...
nu te iluziona ca o faci pentru fetița ta. O faci împotriva ei.

| FantasyBoy a răspuns:

In locul tau, as divorta, l-as da in judecata pe scelerat, l-as interna la balamuc, si mi-as vedea de viata cu fetita mea. Inteleg ca a existat iubire intre voi, dar chiar nu ai realizat ca omul s-a defectat? Esti foarte naiva!

| Lizuca1234 a răspuns:

Salut. Îmi poți scrie în privat.

| Lizuca1234 a răspuns:

Din păcate, știu exact prin ce treci pentru ca și eu am fost o victima. Am tăcut ani la rând, sperând ca se va schimba sau ca va fi mai bine. Din contra, a fost mai rău. Nu contează ca ai o fetita, nu te mai gândi la asta sau la ce va spune lumea. O poți lua de la capăt. Ia-ți copilul și fugi cât te țin picioarele. Te susțin! După cum am spus, îmi poți scrie și stam la o vorba

| Daz01 a răspuns:

Pleacă cât mai repede. Îmi poți lăsat mesaj în privat cu un id de skype și te pot ajuta cu demersurile legale.

| luffypk a răspuns:

Exact cum a mai spus un utilizator, nu accepta sub nicio forma asa ceva! Vorbeste cu cineva CARE TE POATE AJUTA, noi nu putem sa te ajutam cu mai mult decat un SFAT sau o PARERE. Nu tine chestia asta pentru tine, discut-o cu cineva (cu un parinte, o ruda, un prieten apropiat, oricine) si contacteaza protectia copilului daca esti inca minora sau politia daca esti majora, pare ca esti o persoana inteligenta, trebuie sa faci ceea ce e mai bine pentru tine, iti faci rau tie indurand lucrurile astea in tacere... Sub nicio forma sa nu te gandesti la sinucidere sau orice alt lucru mult mai groaznic, viata merge inainte si o sa poti trece cu bine peste orice problema, oricat de greu ti s-ar parea, capul sus si fii puternica!

| Elena1432567890875 explică (pentru luffypk):

Îți mulțumesc din suflet pentru cuvintele încurajatoare!