| frum a întrebat:

Tata nu se intelege bine cu nimeni. Nu bea, dar este complet nemultumit de toata lumea, inclusiv de frati, vecini,etc.
Am incercat sa stau cat mai putin pe acasa, merg la cursuri in alt oras, dar si intr-o zi pe saptamana cat stau se ia de mine, ca sunt grasa, ca fac galagie prin casa, etc. In toate aceste acuze, mama mea, precum a facut toata viata, tace.
Astazi am intrebat-o de ce nu ne-a luat apararea niciodata, iar saraca a inceput sa planga si a spus ca e in stare sa ii taie gatul daca il contrazice cu ceva si parea chiar speriata. Am observat ca exista tensiuni intre ei, adica orice face mama nu e bine, saraca nu se abate de la drumul lucru-casa care dureaza doua minute si in acel timp tata o urmareste pe geam. Nu a vrut sa imi zica mai multe pentru ca plangea siroaie, atat mi-a zis ca el e in stare in orice moment sa ii taie gatul.
Ce Dumnezeu sa fac pentru ca mor de mila femeii si imi e frica sa nu ii faca ceva.
Cu tata nu se poate discuta pentru ca orice discutie inceputa, sub orice forma, il enerveaza, nu asculta parerea altora si mi-e frica ca pe langa bataia care are loc de obicei sa nu faca o prostie si mai mare.
Nici apelatul la autoritati nu este o solutie deoarece mereu ne-a amenintat ca daca incercam sa fugim ne gaseste, ne omoara cu mana lui apoi se spanzura.

Doamne, sunt disperata pentru. ca nu gasesc o solutie.Va rog un sfat.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Voi va gânditi un pic ca intr-o zi din bătaia aceia poate sa o omoare pe mama ta? Oare nu e mai ok sa te riști si sa pleci si poate sa scapi decat sa stai până oricum te omoară cu bătaia?
Sa vorbesti cu rude sau prieteni sa te ajute in caz de necaz e solutia, iar după sa depui plângere la poliție. Poate mama ta sa înregistreze toate cruzimile sa aiba dovezi iar cand prindeti ocazia sa plecati fara sa stie unde.Depune actele de divorț, ii da restricție si încet se vor rezolva toate.
Inteleg ca e violent si ca va e frica, dar nu e el dumnezeu.

| Donsavas a răspuns:

Tatăl tău are o tulburare psihiatrica. Trebuie să consulte un psihiatru. Nu e nimic de facut.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cazuri de barbati violenti sunt la ordinea zilei in Romania dar cazuri in care sa nu fie implicat alcoolul sunt mai rare.
Presimt deja ca toata lumea o sa iti spuna sa te duci la politie, de parca ar fi asa simplu. Daca ne uitam la stiri o sa vedem ca foarte multe femei au murit cu ordinul de protectie in mana.
Tatal tau e vreun psihopat posesiv, sigur are ceva probleme psihice si nu cred ca ai cum sa o scoti la capat cu el, de schimbat nu cred ca o sa se schimbe vreodata. Stii deja ca solutia cea mai buna e sa plecati naibii cat mai departe de el mai ales ca nu depindeti de el dar cum spuneam, nu e asa simplu. Nu o sa va lase sa plecati si probabil o sa va caute peste tot si sa aplice una din urmatoarele metode sa va intoarceti: ori imploratul cu fata de ingeras si amenintare ca se sinucide, ori violenta sau chiar mai rau, un astfel de om e imprevizibil. Sau daca plecati in alta tara nu cred ca are cum sa mai dea de voi.
Iar cu politia nu stiu ce rezolvati, o sa ii dea o amenda, eventual un ordin de protectie, dar e ca si cum nu ar face nimic, ba chiar il intaratati si mai mult. Nu stiu exact ce sa iti mai spun dar nu o mai lasa pe mama ta in mediul ala, aia nu e viata...

| Ely1234567 a răspuns:

Vorbește cu mama ta și mergeți la politie o sa obțineți un ordin de restricție. Poliția îi va interzice sa se mai aproprie de voi. Dacă într-o zi o va lovi pe mama ta atât de tare încât nu își va mai reveni. Accepta-mi cererea o sa îți povestesc și eu ceva în privat

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Vb cu consilierul scolii daca ai, diriginte, cineva despre asta...
Apropo atata timp cat politia vine si il retine nu are fe sa va faca, nu va poate face rau de fata cu politia sau la politie, stiu ca iti e greu dar e mai bine asa...iesi afara le spui despre ce e vb si poate gasesc ei o solutie pentru a l lua fara sa aiba timp de reactie sau asa ar trebui!
Nu acceptati asa ceva! Nu mai stati in frica! Actioneaza tu! du te la politie si povesteste...
Nu cred ca ai vrea sa se ajunga la ucidere, sinucidere! Te rog! fii tu cel/ cea care schimba situatia si o faci pe mama ta sa nu mai sufere!

| CerCopiTec a răspuns:

Buna, spune i cu frumosul ca va supara atitudinea lui si va face sa suferiti si daca nu intelege si mai mult ca sigur nu o sa o faca, omul e nebun clar si intre nebuni ii e locul, solutia: va aliati toti cu fratii lui si vecini sunati la politie ca va bate si e nebun sa fie deja pe drum si il provocati sa faca scandal, cand o sa vada politia la usa sigur o sa se enerveze mai tare si o sa il creada si aia nebun, odata internat acolo nu mai iese decat cu semnatura, imi pare rau de tine si de mama ta ca suferiti din cauza celui care ar trebui sa va protejeze
astept sa ne scrii si sa ne zici ca sunteti bine
bafta