| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si de cand ma stiu parintii mei se cearta, cateodata se ajunge si la bataie. Cand eram mica stateam si ascultam cuvintele urate care si le spuneau unul altuia, dar acum de ceva timp am inceput sa intervin intre ei sa nu il las pe tata sa o mai loveasca pe mama. Astazi au zis ca o sa divorteze, chiar si eu le-m sugerat chestia asta deoarece nu mai suport. Acuma treaba e ca mama se teme ca o sa ramana cu nimic cand o sa se faca partajarea de bunuri, deoarece casa in care stam este a lui tata si nu e trecuta nici pe ea nici pe el, ci pe bunicu-meu din partea lui tata. Tot ce avem noi acuma este doar de cand s-au casatorit, dar daca nu e casa trecuta pe nici unu dintre ei i se cuvine mamei ceva?.

6 răspunsuri:
| lo a răspuns:

In mare parte, ceilalti utilizatori te-au lamurit cu privire la subiectul ce te interesa.Eu mai adaug:vorbiti cu un avocat, el este in masura sa clarifice orice indoiala pe care o aveti.
Stiu ca este greu sa renunti la multe lucruri acumulate de-a lungul vietii; macar sa se faca partajul pe celelalte bunuri din casa.Ati putea sa va mutati cu chirie sau la un familial/r, tot este mai bine decat o viata subjugata violentei.
Succes, sper sa gasiti solutia cea mai buna.

| pietrean a răspuns:

Imi pare nespus de rau,ca trebuie sa treci prin-un asa calvar.
Din pacate,casa fiind a bunicului tau patern,este DOAR A LUI.
Daca a murit bunicul, URMAS ESTE DOAR TATAL TAU, nu si mama ta, deoarece nu s-a cumparat de catre parintii tai.
Doar tu poti fi urmas dupa tatal tau, dupa ce se fac actele.Mama ta, beneficiaza de 50%, doar de ceea ce s-a cumparat impreuna de soti.
In cazul in care mama se hotaraste sa divorteze, poate gasi ajutor cu o locuinta, in centrele pentru femei abuzate.
Poate, te pot ajuta cu un sfat cei de la Protectia copilului. Poti da telefon la 116111 sau pe www.asociatiatelefonulcopilului.ro sau www.telefonulcopilului.ro,unde un psiholog te v-aindruma ce ai de fact.Totul este confidential, nu costa nimic.
Daca ai nelamuriri, poti sa ma intrebi!

| VyrusEleven a răspuns:

Delicata intrebare. In primul rand imi pare rau de situatia prin care treci. Daca bunicul tau a murit (proprietarul de drept al casei a murit) si tatal tau este singurul mostenitor, atunci da, si mama ta are drept, pentru ca mostenirea s-a dobandit in timpul mariajului. Daca bunicul tau traieste, atunci nici tatal tau nu are drept din punct de vedere legal. Oricum ar fi dupa divort, tatal tau este obligat sa plateasca pensie alimentara pana cand implinesti 18 ani.Mama ta ar castiga mult daca ar intenta ea actiunea de divort pe motiv de maltrate si neglijenta familiara. Sper ca am oferit ceea ce cautai. Bafta

| anonim_4396 explică (pentru VyrusEleven):

Multumesc.

| VyrusEleven a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat fundita happy

| Gianina1998 a răspuns (pentru VyrusEleven):

Orice lucru dobandit prin mostenire in timpul sau inaintea casatoriei nu este bun comun. Sunt avocat stiu ce spun. S-ar putea sa primeasca banii daca are dovezi ca a investit in casa dar niciodata nu ar putea sa aiba parte din mostenire, doar despagubire pentru investitiile care au fost facute in casa si astea doar prin dovezi.