| Park1Suin a întrebat:

Tatal meu canta folk,iar de un an m-a invatat si pe mine sa cant la chitara, tot muzica folk.A zis ca e un hobby dar vrea sa ies tot pe mai multe scene, ba chiar la televiziunea locala.Problema e ca mie nu-mi place folkul, dar el nici macar nu vrea sa auda de asa ceva. Zice ca sunt inca mica si nu stiu ce e bine pentru mine.
Totusi, eu stiu ce-mi place si ce nu! De fiecare data cand nu vreau sa cant in fata cuiva sau sa repet imi zice ca sunt neascultatoare si ca o sa se supere pe mine. Dintr-o simpla gluma am zis intr-o zi ca voi da la colegiul de muzica iar acum tata zice ca dorinta lui cea mai mare e de a ma vedea cum cant pe o scena mare.Si nimeni din casa asta nu-mi tine parte! Nici fratele,si nici macar mama!
Simt ca nimeni nu ma intelege,si oricat de mult as discuta cu ei oricum nu ar intelege ca nu vreau folk, scene, interviuri sau inregistrari cu chitara!
Chiar imi place chitara dar nu cand o iau in mana si cant cantece folk doar din motivul ca nu vreau sa-i ranesc sentimentele tatei si sa-l supar.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

Ar trebui să'i spui tatălui tău adevărul. Este viaţa ta, tu trebuie să o modelezi aşa cum ştii mai bine. Adevărat că depinzi de el, dar trebuie să înţeleagă faptul că nu toţi avem aceleaşi gusturi! De exemplu, dacă lui îi place mâncarea mai sărată, ţie îţi place mai piperată, etc. Discută serios şi demonstrează-i că nu folk-ul este ceea ce tu îţi doreşti cu adevărat şi dacă ai cântat la chitară a fost pentru că nu ai vrut să-l dezamăgeşti.

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasărea care este legată nu poate zbura dar poate merge. Frânghia se va rupe ori de la sine deci cel mai probabil din obișnuință nu va mai zbura sau o poate rupe acum.