| mgtow a întrebat:

Timpu' trece si inca nu am reusit sa o uit pe fosta partenera care am cunoscut-o la 13 ani, ea avea 12 am trecut prin multe, de ce nu o pot uita ce vrea Dumnezeu asta sa faca cu mine? Eu i.am zis sa ma blocheze in Facebook si sa nu mai tina amintirile mele la ea acasa, am vazut ca are pe unu e neserios la ce aspect are dar asta nu ma priveste pe mine... pedegeaba ma simt in largul meu la servici ca si acolo imi vine gandul la ea. Ne despart 3000 km distanta si 13 ani de cand gandul tot ramane intr-un colt din memoria mea. De multe ori zic ca nu vreau nicio relatie in viata mea dar cateodata ma gandesc la ea sau la una de marimea mea 1, 85 sa arate normal ca orice om dc oare nu ma pot simti bine 100% stiind ca mi.am implinit visul mult dorit in cariera mea?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa avem memoriile primei iubiri, primului sarut samd, totusi, depinde de tine daca vrei sa faci o obsesia din asta, pentru ca ajungi sa traiesti in trecut si sa fii nefericit.
Trecutul nu-l mai putem schimba si nici retraii, dar putem sa ne traim prezentul si sa ne facem planuri de viitor.
Deci, focuseaza-te pe PREZENT si traieste-l!

| mgtow explică (pentru Violleta2022):

Daca am incercat sa dau de altele nu tineam legatura ba erau ocupate sau se plangeau de fostul partener, nu a mers deloc treaba

| Violleta2022 a răspuns (pentru mgtow):

Mai cauta!
Toti facem la fel, pana dam peste jumatatea noastra!
Ma rog, eu mi-am gasit-o happy

| TCosminn a răspuns:

Nu poti pierde ceva ce nu-i al tau.

| mgtow explică (pentru TCosminn):

Ce vrei sa zici?

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Emotiile noastre pot deveni un tiran, care face doar ce doreste dansul, dar pot deveni si o alegere personala, in masura in care esti dispus sa te implici in gestionarea lor, de exemplu cu ajutorul unui psiholog. Daca iti doresti ceva de la viata ta, pregateste-te sa faci eforturi in acest sens, implica-te in prezentul tau, in rezolvarea problemelor reale cu care te confrunti, cum ar fi lipsa unei partenere.

Invata sa descoperi resursele din viata ta: oameni, oportunitati, relatii, etc. Cred ca pana si implicarea in re-dobandirea fostei iubite ar fi mai utila decat starea de pasivitate in care te complaci. Cand ne dorim lucruri imposibile, rezultatul nu este decat foarte multa frustrare. Aminteste-ti asta mereu!

| DrowRanger a răspuns:

Indragosteste-te. Iesi cu prietenii si cunoaste alte fete. Toate sunt trecatoare, vei vedea ca vei gasi o relatie de durata.

| mgtow explică (pentru DrowRanger):

Nu am mult timp de iesit, vin acasa dupa aproape 56h de condus intr-o saptamana si stau sa ma relaxez eventual un film la cinematograf sau cumparaturi

| DrowRanger a răspuns (pentru mgtow):

La film e perfect daca poti iesi macar o data pe luna cu prietenii. Sau la sfarsitul saptamanii sa chemi pe cineva la tine. Ia-ti un animal de companie. Ocupa-ti timpul si cu altceva in afara de serviciu