| OanaSwiss a întrebat:

Tocmai acum o luna, mama a gasit in telefonului tatalui meu niste mesaje trimise de el catre doua femei. Mama l-a intrebat, a recunoscut ca el le-a trimis, dar nimic mai mult! In tot acest timp, nu am mai deschis acest subiect, dar am vazut ca s-au indepartat foarte mult si mama plange mereu! Acum cateva zile, tata era plecat la "servici", el fiind sofer pe camion, nu i-a raspuns la telefon. A sunat de la 11 dimineata pana la 3 jumate. Eu una nu prea cred ca are cum sa doarma asa mult?! De-atunci mama e tot mai suparata, pe zi ce trece. ma simt si eu vinovata! De cand am aflat, nu pot sa-l mai suport! Ce-as putea face?

Răspuns Câştigător
| lunarwolf a răspuns:

Stii ce? Nu inteleg de ce naiba copiii trebuie sa fie victimele adultilor iresposabili! Ma enerveaza la culme; si eu am trecut printr-o situatie cu tata,dar MUUUUULT mai complicat.
Ar trebui sa nu te mai invinovatesti,pentru ca pur si simplu nu ai de ce si te consumi degeaba. Vezi-ti de viata,iesi cu amicii si fa orice altceva care sa-ti distraga atenti a de la problemele de acasa.
Sa stii ca tu nu ai nicio legatura cu asta; probabil tatal tau s-a distantat de mama si a decis ca apelatul la alte femei e cea mai convenabila varianta de a-si retrai viata.
Stai linistita,ca n-o sa-i mearga cu c*****e alea; dimpotriva,cand o sa-l lase balta [presupun ca e destul de in varsta,iti dai seama ca o pustoaica n-ar ramane cu el decat pentru bani],el tot la mama ta o sa vina! Iti garantez! Asa s-a intamplat si la mine. Si mama l-a iertat; a zis sa fie bine pentru toti si sa ramanem uniti. Si totusi inca nu ne e bine. Nu a reluat vechile obiceiuri,insa se comporta... oh go on las-o balta,nu despre mine trebuie sa vorbesc,ci despre tine.

Lasa-ti-l sa-si faca de cap cat mai apuca,dar tu nu te baga. Mama ta trebuie sa clarifice totul; daca va vrea,te va informa si pe tine. happy Sunt problemele adultilor,nu ale copiilor,acum am realizat si eu asta! Tu nu trebuie decat sa te simti bine,sa te distrezi si sa iti traiesti adolescenta cum vrei,fara sa fii macinata de prostiile pe care la face tatal tau.

Sincer,imi pare rau ca din ce in ce mai multi oameni ajung sa faca asta familiilor lor,dar sunt adulti si cred ca fac totul perfect. Iar cand noi le zicem ca nu-i adevarat,ne inchid boticul - intotdeauna trebuie sa fie ca ei. Dar uite ca nu tot timpul au dreptate si ca poti invata destule de la un 'adolescent mucos' ca noi. happy
Mama ta ar face bine sa se calmeze si sa il lase in pace o vreme. Daca nu se intoarce la normal,poate cea mai buna solutie ar fi sa isi separe vietile.
Stiu ca va fi dureros,atat pentru tine,cat si pentru ea, dar nici asa, el inseland-o si ea plangand nu va rezolva nimic.

Dar nu te mai consuma degeaba. Stii cum se zice : timpul le vindeca pe toate. happy

Bafta si sper sa-ti fi fost de folos!

14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Lipsa de responsabilitate, de respect pentru familie este de fapt o consecinta a libertatii prost inteleasa de unii.Calculatorul,telefonul mobil sunt mijloacele la care au cazut victime multi.Mama ta trece printr-o criza, tu esti o victima.Nu ai cum sa fii indiferenta la tot ce se intampla si nici nu poti sa-ti vezi de distractie asa cum te sfatuiesc cei de aici.Cred ca important este sa te apropii de mama ta, sa o sustii si sa cereti o solutionare a problemei ivite, tatalui tau.Nu este drept ca unul sa-si caute fericirea strivind suflete care nu au nici o vina!

| gigiro a răspuns:

Sa-l intrebi direct, daca are aventuri cu alte femei sau daca are de gand sa va paraseasca.

| PetreConstanta a răspuns:

Faptul ca ai gasit un mesaj nu inseamna nimic Hotul neprins este negustor cinstit Si daca a avut o aventura a fost gata s-a dus acum ce faceti vreti sa se aleaga praful de familia voastra IERTATI si iubiti-va asa nimic nu poate atinge casnicia parintilor tai te pup si Dumnezeu sa va ajute

| ELLSSA a răspuns:

E problema lor si nu ai de ce te simti tu vinovata. Oamenii mari trec prin multe obstacole ale vietii.Nu e numai roz... Si mai ales jobul tatalui tau poate a produs aceasta distanta intre ei.Fi alaturi de ei si comunica-le despre ceea ce gandesti tu despre ei...

| Valisha18 a răspuns:

Inteleg ca-ti vrei tatal inapoi, chiar daca nu ai multe sanse sa-l recuperezi. Iti voi da niste solutii: in primul rand, discuta cu mama ta, pentru ca si ea are nevoie de ajutor. Apoi, mama ta sau amandoua va trebui sa discutati cu tatal tau, sa-l intrebati ce il deranjeaza, supara, motiveaza sa faca lucrul asta. O alta solutie ar fi ca mama ta sa inceapa sa fie mai tanara, adica sa-l recucereasca pe tatal tau. Sa se macheze, imbrace, mai frumos si mai atractiv, poate sa se tunda ( o schimbare e buna) si sa incercati sa faceti mai multe activitati de familie, pentru a va apropia. Incercati sa-i aratati tatalui tau ca-l iubiti. Mai ales mama ta! Intreruperea activitatii sexuale reduce si dorinta. De aceea, spune-i mamei tale sa fie mai tandra cu el, si s-ar putea sa-l recuperati! Oricum, te iteleg si-mi pare rau!

| CristinaElena96 a răspuns:

Gabrielutzu ti-e scarba ca traiesti in Romania?
cum poti zice asa ceva,este posibil ca sa urasti oamenii,este posibil sa urasti barbatii, femeile, dar nu tara! Unde e mandria ta? Unde este iubirea de tara? Si iti garantez ca nu toti barbatii sunt la fel. Fiecare e diferit in felul lui.Crezi ca toti barbatii inseala? te contrazic cunosc foarte multi barbati invarsta care si-au respectat sotiile si nu le-au inselat,adevarat este ca,cunosc si barbati care si-au inselat sotiile, dar cand vezi ca nu te mai intelegi cu persoana iubite iti vezi de drumul tau. Fiecare isi repara viata si uita de trecut.Cat despre mama ta, stai linistita scumpo este o femeie in adevaratul sens al cuvantului cu o gandire matura.Parintii tai vor lua impreuna o decizie.Cred ca tatal tau este putin iresponsabil avand in vedere ca nu mai este un tanar de 20-20 si ceva de ani care sa petreaca cu femeile si sa simta ca toata lumea e a lui. Oricum nu ai de ce sa te simti vinovata, ci din potriva ei ar trebui sa se simta vinovati pentru ca tu cazi la mijloc. Lasa timpul sa rezolve situatia si sper ca va fi bine, ai grija de tine>big grin

| cata_4290 a răspuns:

Nu poti decat sa fi alaturi de mama ta,s-o incurajezi si sa-i fi alaturi,cat despre tatal tau ar fi bine sa discutati acest lucru in familie, si daca intr-adevar o insala pe mama ta parerea mea este sa divorteze, iar tu sa nu-ti parasesti mama in nici un moment...nu ai de ce sa te simti vinovata tu fiecare adult trebuie sa-si asume responsabilitatea! pooop

| gabrielutzu a răspuns:

Nu poti face mare lucru. Tatal tau este om mare si probabil ca isi decide cum isi va trai viata de acum incolo.Nu e singurul.E plin de barbati care isi inseala familiile.Nu ai ce face.Nici mama ta nu are ce face.El singur decide ce vrea de la viata si cum sa o traiasca.Probabil ca este un om fara Dumnezeu, care n-are nici o treaba cu credinta si cu moralitatea.Si nici familist convins nu prea este, altfel nu ar face asa ceva.Asta este efecul societatii moderne.Nu stiu ce este,baiat sau fata, dar ca sa nu ajungi si tu in situatiua asta, pe viitor sa ai grija ce fel de om iti vei lua langa tine.Acum stii lectia.

| gabrielutzu a răspuns:

Stai linistita, ca nu numai tatalui tau ii "cam" plac femeile.95% dintr-e barbatii din Romania au aceleasi apucaturi.Si nici femeile nu-s mai prejos. Oameni de 2 bani gasesti pe toate drumurile.De ce crezi ca is atatea familii destramate,avorturi, si alte asemenea? Din cauza unui caracter ieftin, de 2 bani si a unei ipocrizii foarte bine pusa la punct. Nu trebuie sa amintesc decat de "celebrul" "te iubesc" care a ajuns de tot ***-ul, fara nici o valoare.

| gabrielutzu a răspuns:

"Doar" o aventura? Unde mai e valoarea familiei si credinta in Dumnezeu? Mi-e scarba ca traiesc intr-o tara care se bate cu pumnii in piept cat de morala e ea,dar in realitate e mai pacatoasa decat Sodoma si Gomora, sper ca Dumnezeu se o stearga de pe harta cumva cat mai curand, nu merita sa mai existe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita si fii impartiala.

| OanaSwiss explică:

Sunt fata, scuzati-ma ca zic asa. ii cam plac femeile tatalui meu!winking

| OanaSwiss explică:

Deci, am aflat ca a fost doar o aventura si ca tatal meu nu are pe nimeni!

| ire a răspuns:

Tine un subiect deschis doar tu cu el si intreaba-l de ce a facut-o, dar vorbestei frumos si bland. poate pe parcursul comunicarii isi va da seama ca a gresit! Sper sa fie bine kiss