| anonim_4396 a întrebat:

TPU aceasta intrebare e doar pentru fete!
Deci, eu nu sunt chiar asa de apropriata cu mama mea, pentru ca ea tipa la mina din orice chestie ma cearta si imi spune ca nu ma mai primeste in casa.
Eu am 12 ani aproape 13 ea nu mi-a povestit nici acum de ciclu nu am avut curajul sa deschid subiectul. Daca iau o nota proasta la scoala ma cearta, eu plang si ea tipa la mine nu stiu dc dar pe ea o intereseaza mai mult despre note decat despre mine. Vreau sa ma apropi mai mult de ea! sa vb mai mult iar ea sa aiba mai mult timp de mine. Cat despre ciclu spuneti-mi cum ati procedat voi cum ati deschis subiectul. nu mi-a venit.Va rog ajutati-ma nu vreau raspunsuri gen: Descurca-te singura ce ne intereseaza pe noi. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Ecaterina2016 a răspuns:

Îi spui direct ca simți o distanta intre voi și ai vrea sa ai o relație apropiata si sa fie mai înțelegătoare și afectuoasa cu tine.Ca ai nevoie sa iti fie și prietena nu doar mama autoritara ca ai nevoie sa vorbești despre cum este și ce trebuie sa faci în momentul în care îți va veni menstruatia. Spune ca relația voastră cum e în prezent, nu face altceva decât sa te doară și sa creeze o prăpastie intre voi. Dacă nu înțelege draga copila rabdă pune mana pe carte și învățatul Îți va asigura o independenta în viitor și nu caută să te măriți sa scapi de acasă. TOTUȘI sper ca mama ta, va empatiza cu ceea ce simți. Succes și sa revii cu un răspuns după ce vorbești cu ea.Vezi sa o prinzi în niste toane mai bune ca sa fie mai receptiva și flexibila.

| andreuka012 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Mai imi poti raspunde si la cealalta intrebare? Dau funda

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul mentrsual chiar este o problema care trebuie vorbita cu mama ta, pentru ca de ea depinde varsta la care iti va veni tie, fiind mostenire genetica d ela mama ta.
Deci, fetele au ciclul menstrual la varste diferite, la unele apare la 12, la altele chiar la 18 ani, depinzand dupa cum am spus, de varsat la care i-a venit mamei ei.
Acum va trebuii cumva sa o imbuneiz pe mama ta si intr-o zi cand este bine dispusa s ao intrebi despre asta, pentru ca este important ca ea sa-ti spun exact ce si cum i s-a intamplat ei si la ce varsta i-a venit ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, despre ciclu te poti informa foarte bine de pe internet. Probabil vrea sa inveti cat mai mult, asa sunt unii parinti, poate are si ea frustrari pe care le varsa pe tine, etc...nu mai pune chiar orice la suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Și eu am avut problema asta cu maicamea și încă o am, la mine nu a funcționat nimic, pur și simplu după ce s-a născut soră-mea, maicamea a uitat complet ca e și mama mea. Ma rog, aveam 9 ani, am suferit multișor cam pana pe la 16 ani și în timpul asta am tot încercat sa schimb ceva și sa fac eu pași spre o relație mai buna, dar ea refuza sa facă asta mai tot timpul. Din cauza ca maicamea de multe ori arunca responsabilitățile ei asupra mea, într-o zi am zis gata, eu nu sunt mama soră-mii, deci nu ma pot comporta cu ea ca și cum ar fi copilul meu și i-am zis lucrul asta care evident a deranjat-o, dar a avut rezultat. Chiar dacă tot nu ne-am apropiat și nu suntem prietene și nici nu-mi mai doresc asta, pot sa zic ca am scapat de gura ei și de certurile cu ea. Asa ca îți sugerez sa faci la fel, fă-ți curaj și spune-i tot ce te deranjează și apoi ai sa vezi ca va fi mai bine. Cat despre ciclu și alte discuții pe care ar trebui sa le aveți, eu cred ca ele în sine nu sunt în stare sa poarte o astfel de discuție cu noi de rușine asa ca evita, iar noi avem o soluție la îndemână numita internet de unde poți afla tot ce dorești, nu mai sta sa aștepți după ea ca dacă e ca maicamea așteptarea e nesfârșită. Bafta!

| andreuka012 a răspuns:

Vreau si eu un raspuns repejor! Dau funda.

| andreuka012 a răspuns:

Ok sa raspunda si baietii dar fara intrebarea despre ciclu