| idkpisi533 a întrebat:

TPU ajuttoor va rogggg. Parintii mei nu mai stau impreuna si strabunica(din partea mamei)mea a murit si i-a ramas apartamentul.dar nu era trecut pe ea. Si tata a intrat cumva acolo la apartment si el a dat in divort. Si mama a propus cu tata sa vina in mai sa divorteze. Si mama a stat cu mine 11 ani si el a stat cu amanta lui. Si nu stie ce sa faca. Va rog ajutor va rooog dau funda se mai poate trece apartamentul? Pe mama mamei mele daca tata a bagat in divort. Va roggggg

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Tatal tau nu are cum sa ia apartamentul deoarece este a strabunici din partea mamei tale.
Inafara ca mama ta mosteneste impreuna cu alte rude de ale ei apartamentul nu este nici o problema tatal tau nu are ce sa caute acolo.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai dacă mama ta mai are frați sau mătuși/unchi atunci averea străbunicii se împarte la toți aceștia. Trebuie făcută mai întâi succesiunea apoi împărțite bunurile. Dar dacă străbunica a făcut un testament și a specificat ca vrea sa ii lase apartamentul mamei tale situația e foarte simpla, nimeni nu are dreptul sa conteste acest lucru.

| idkpisi533 explică (pentru Bondarel99):

Bunica mamei mele are 2 fiice si mama a vrut de mult sa le treaca pe ele sau una dintre ele. Si bunica mamei mele inainte sa decedeze a zis ca mama mea sa il treaca pe cine vrea ea

| Bondarel99 a răspuns (pentru idkpisi533):

Atunci sa vorbească și cu ele 2 și sa vadă dacă sunt de acord sa ii cedeze mamei tale apartamentul. Oricum tatăl tău nu are niciun drept, dar ar fi bine sa se termine divorțul pana se rezolva cu apartamentul.

| mihai69 a răspuns (pentru Bondarel99):

Dacă străbunica a făcut un testament și a specificat ca vrea sa ii lase apartamentul mamei tale situația e foarte simpla, nimeni nu are dreptul sa conteste acest lucru.
===
Total greșit. Există așanumiții moștenitori rezervatari, care au dreptul la 75% din masa succesorală, doar restul poate fi lăsat moștenire oricui dorește autorul succesiunii.
Așadar, dacă un părinte are doi copii și face un testament prin care lasă toată averea unuia singur, celălalt poate ataca testamentul și va obține jumătate din trei sferturi de avere.
----
@ idkpisi533 : mama ta nu are drept de succesiune decât dacă nu mai există niciun copil de-al bunicii ei în viață. Și oricum, va avea o valență egală cu verii ei (dacă există).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, apartamentul ar apartine rudelor de gradul 1, fiica batranei, adica mamei tale, iar mostenirile nu fac obiectul impartirii, dupa divort. Mama ta, trebuie sa apeleze la un avocat, si sa ceara o evacuare pe cale judecatoreasca, doar daca batrana care a decedat, este mama - mamei tale.

| idkpisi533 explică (pentru anonim_4396):

Este bunica mamei mele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru idkpisi533):

Aici vine o problema, se imaparte la toti copiii acelei bunici, iar tatal tau, nu are dreptul! Trebuie un avocat si intocmite acte de mostenire, si cu cat se amana mai mult, cu atat este mai grav, pentru ca tatal tau, platind taxele, ai poate reveni de drept, locuinta, dupa niste ani!