| anonim_4396 a întrebat:

TPU pana la ce varsta trebuie copilul alaptat? Intreb pentru ca voi naste in curand din nou si vreau sa stiu cat mai exact pentru ca sunt cam nelamurita.Un an, un an si cateva luni sau cat?

12 răspunsuri:
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Cel mai sanatos este sa il alaptezi pana la varsta de 1 an. Asa iti vor spune toti doctorii pe care ii vei intreba. Daca vrei, dupa aceea, ii poti da lapte de crestere care, intr-un fel, tine locul celui de mama dar, dupa parerea mea, are un gust oribil. Cel mai bine este sa ii dai lapte de vaca de la varsta de 1 an. Si mama mea a incercat sa ii dea fratiorului meu lapte de crestere de la Nestle si nu era deloc bun.

| Măduuțaa a răspuns (pentru FeliciaCorinaA):

Nici eu nu i-am dat primului baiat lapte de crestere de la Nestle pentru ca nu era bun de nimic si lapetele de crestere este o totala risipa! Iti multumesc de raspuns, m-ai ajutat mult!

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru Măduuțaa):

Cu placere! happy

| OKMaui a răspuns (pentru Măduuțaa):

Ce fel de mama esti tu daca nu stii cat timp sa iti alaptezi AL DOILEA copil?

http://forum.7p.ro/......pilul.aspx

| Măduuțaa a răspuns (pentru OKMaui):

Cred ca ai inteles gresit. Vroiam sa stiu TIMPUL EXACT DE ALAPTARE! Pe primul l-am alaptat pana la un an si 2 luni dar am crezut ca e prea mult.

| OKMaui a răspuns (pentru Măduuțaa):

Presupun ca ai prietene mamici, vorbeste cu ele fiindca iti vor spune din propria experienta tot ce ai nevoie sa stii despre bebelusi. Pe TPU sunt multi copii care habar n-au pe ce lume traiesc. Multa sanatate.

| Măduuțaa a răspuns (pentru OKMaui):

hee hee Esti asa de ciudat.La un moment dat mi-ai spus ca sunt o mama iresponsabila si acum faci comunitatea TPU nebuna? Hmmm.

| OKMaui a răspuns (pentru Măduuțaa):

Sunt fata big grin
Cam asa reiese din intrebarea ta. Nu numai ca esti la al doilea copil dar, sa nu stii informatiile astea care cred ca sunt de baza, e cam aiurea si sa vii ca mama sa intrebi pe un site de... (nu zic ca raman fara cont big grin ) e si mai aiurea. Sunt site-uri speciale pentru mamici, cu informatii bune care te pot ajuta plus ca trebuie sa ai si prietene. Cum a zis un user mai sus, poti primi informatii gresite pe site-ul asta. Multi de aici, arunca raspunsuri de forma ca ei sunt pentru fundite. Intelegi acum mamico?

| Măduuțaa a răspuns (pentru OKMaui):

Aaaa big grin.Eu stiu, dar credeam ca exista niste termeni limita, dar mereu am stiu ca un copil trebuie' alaptat pana la un an.Am cautat pe alte bloguri si am intrebat niste rude ...Deci am experienta big grin.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Aaaaa, si felicitari... happy

| ILoveYouSoMuch a răspuns:

Copilul se alapteaza pana cand incep sa ii creasca dintisorii, eu asa stiu.

| cei7pitici a răspuns:

Pentru toate intrebarile de genul acestea pe care le ai exista doctorul de familie.Aici risti sa primesti mesaje eronate care nu vor face altceva decat sa te bage in ceata si mai mult.Iti doresc o nastere usoara si sanatate bebelusului!