| GhiciCine a întrebat:

Treaba sta asa:
Am facut liceul intr-o zona in care era "cool" sa fi smecher, sa ai gura mare, sa-ti bati joc de ceilalti si chestii din astea, dar cum eu am fost educat diferit de acasa nu am mi-au placut deloc persoanele de genul. Intr-o perioada a liceului (primul 1-1 an jumate) unii colegi si-au cam batut joc de mine sa zic asa, ca urmare m-am adaptat: am devenit o persoana foarte calma, am invatat sa ma temperez ( nu imi amintesc ultima data cand mi-am pierdut controlul ), "sa intorc si celalalt obraz" cand e cazul, si uneori sa ripostez ( da, fara nervi) adica, sa le mai aplic cate o corectie (nimic serios, o palma un prins de >gat-- nu era nevoie de mai mult de atat deoarece erau doar niste idioti care voiau sa para cool si in momentul in care te dadeai la ei erau copii cuminti). Chestia cu "smecherasii" astia mi-am confirmat-o de cateva ori, cand am fost la un pas de bataie, dar cand au vazut ca nu glumesc s-au calmat. Deci ce doresc sa subliniez este ca am invatat sa resping oamenii, sa-i fac sa ma lase in pace, sa-i "inchid" atunci cand comenteaza, sa ma impun in cazuri de genul ( e greu sa-l faci pe unu sa taca daca tu ai 1.70 si 65kg ).
Apropo: nu am devenit vreun smecher sa mafiot sau orice altceva de genul doar ca mi-e cam greu cu oamenii.

Acum, am ajuns la facultate, alta localitate, alti oameni ( minunati sa zic asa, prietenosi unde nimeni nu face pe "barosanul") si nu mai am nevoie de "calitatile" enumerate mai sus.
Am inceput sa-mi fac prieteni ( stau in chirie cu 2 colegi de liceu, "prieteni" ii numesc eu deoarece nu sunt genul de oameni pe care sa te bazezi, unul este egois absolut si celalalt nepasator, le pasa doar de ei dar na, mai bine astia decat nimic), mai ales cand am observat ca sunt total diferii de cei din liceu, dar chiar si asa suntem separati sa zic asa: ei fumeaza, eu nu, ei inteleg prin distractie betie, eu nu, asa ca nici aici nu-i asa usor.

Si acum, sa ajungem la pricina acestei lungi marturisiri (asta a fost introducerea):
O fata: da, o fata e "elementul perturbator". Imi place de ea, din cate am observat si ea ma simpatizeaza ( cel putin din limbajul trupului asta am descifrat ). Doar o zi am stat mai aproape, atunci am inceput sa vorbim ca sa zic asa ( am ajuat-o la ceva ) si in momentul cand am observat simpatia ei ca sa zic asa, m-am blocat. Pur si simplu nu am mai stiu ce sa fac, adica stiam ce sa fac doar ca... nu am putut, m-am blocat ca un idiot, am facut totul pe dos, nu puteam sa o privesc in ochi ( mai fac cateodata chestii dinalea de ii privesc pe cei din autobuz in ochi pana intrerup ei contactul, si acuma, mama ce praf sunt). Cum spuneam, doar o zi am stat unul langa celalalt, in celelalte doar ne mai aruncam cate o privire (imi zambeste cateodata) de la departare ( eu cedez primul) si mi-e cumva sa nu creada ( si ea ) ca-s un idiot. In caz ca nu ati observat, da sunt timid cand vine vorba de fete ( cel putin la inceput ).

Si acum, ce naiba sa fac, cum sa ma apropii de ea?
PS: Am fost la un eveniment, planuiam sa fac o miscare acolo, dar evenimentul a fost foarte naspa si nu am putut sa fac nimic, si spre final cineva mi-a luat-o inainte, dar nu parea convinsa tipa ( adica se vedea ca ala se plimba pe langa ea ca un catelus si nu prea il baga in seama ) si la un moment dat a trecut prin fata mea ( normal ca nu s-a uitat la mine si de asta zic sa nu creada ( si ea ) ca-s un idiot (eu sunt convins, nu cred ca voi aveti alta parere )) si atat.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca te considera un idiot. Probabil atitudinea ta o deruteaza, ceea ce apropo este de inteles. Desi, este posibil sa te considere un idiot din cauza asta.
Oricum, sfatul meu ar fi sa incerci sa te apropii de ea cu lucruri marunte. Intreab-o daca vrea sa iesiti undeva, la un suc, la un film etc. Poti incerca sa incepi diverse conversatii cu ea pe Fb despre diverse profi, proiecte, vacanta de Craciun, eu stiu. Cu timpul te vei acomoda cu prezenta sa si iti va fi mai usor sa te controlezi in jurul ei.
Sfatul meu ar fi sa nu iti faci planuri inainte de iesiri. Eu sunt fata (probabil ti-ai dat seama) dar la fel ca si tine am fost destul de timida. In fine, acum m-as numi rezervata. Dar, la fel ca si tine uneori inainte de intalniri, inainte de diverse momente in care stiam ca ma voi vedea cu respectivul imi faceam diverse idei si diverse planuri, ma gandeam ce sa spun ce sa nu spun si intotdeauna imi ieseau pe dos sau nu imi ieseau. Asa ca am invatat sa ma relaxez si sa las totul sa decurga de la sine. Nu mai mi-am mai facut scenarii si totul a devenit mult mai usor. Nu mai stateam sa ma gandesc la ceea ce voiam sa fac, ci o faceam. La inceput se simte ciudat, dupa te obisnuiesti.
Asa ca nu mai astepta, timpul nu asteapta pe nimeni si nu stii cand apare vreun tip dupa care sa cada lata sau vreun fost iubit. Da-i o intalnire si luati-o de acolo.
Multa bafta!

| GhiciCine explică (pentru OoBunnyoO):

Si cum sa o invit la un suc? ( mai mult o ciocolata calda, ca pe vremea asta nu-mi arde de suc)

| OoBunnyoO a răspuns (pentru GhiciCine):

Pe Facebook, la telefon, cand va vedeti si va salutati.

| GhiciCine explică (pentru OoBunnyoO):

Pai, ma vad cu ea zilnic la cursuri si seminarii si in afara nu m-am intalnit cu ea niciodata.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru GhiciCine):

Atunci la un curs sau la un serminar, intri in vorba cu ea, o intrebi ce mai face, vorbiti despre una si alta si apoi o intrebi.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Esti in eroare ---in cazul tau, nu actiunea este cea care poate fi calificata drept "idiotenie", ci lipsa ei!
Deci, daca ea iti transmite mesaje nonverbale fara echivoc, actioneaza!---alfel, vei fi perceput ca fiind un idiot care nu pricepe.
Daca mesajele ei sunt echivoci, atunci ramai in expectativa pana ce vor deveni suficient de clare(te place sau nu te place).

Succes in tot si la "toate"(fetele!).

| ion1731 a răspuns:

Suntem la fel eu si tu. am acelasi temperament, asa am patit si eu la liceu ce ai patit si tu, la facultate la fel. ce tine de fete- la fel mi-e "teama"- de ele, desi am destul de multe fete ca prietene bune de liceu si chiar facultate, dar oricum am asa o blocare cum ai zis si tu mai sus. la fel am studiat cite ceva din limbajut trupului. daca fata te place atunci inainte de a te apropia de ea sa ii zici ceva, ai face bine sa repeti in gind de citeva ori, sa vezi cum suna, nu incerca sa te prefaci, fii tu insuti, in fine e greu sa tii contactul vizual dar fa un efort, nu te gindi in momentul in care vorbesti cu ea la frumusetea ei, trateaz-o ca pe oricare alta persoana de care nu " iti e rusine asa sa zic". cel putin eu nu am intilnit persoana care sa imi placa si sa ma placa. esti un norocos, nu " frina" caut-o macar pe vreo retea de socializare si vorbeste cu ea. in asa mod nu stai cu ea in fata, ai timp sa iti formulezi gindurile. si cum au spus si altii ai faci bine sa incerci sa o inviti la un suc. dar ar trebui sa stii ca limbajut trupului nu e ceva exact 100%, adica sunt si fete care se comporta si flirteaza absolul cu toti baietii... in fine sa presupunem ca nu e asa, eu nu vad nici o problema la tine, doar ca nu ai incredere in fortele proprii. daca zici ca te pierzi in preajma ei atunci e de bine, o iubesti big grin, succes