| lSarcastiquel a întrebat:

Trec in clasa a XI a si m-am transferat de la liceu. Am fost la pe un profil de stiinte ale naturii si m-am transferat pe profilul stiinte sociale, deoarece eu nu ma descurc la matematica si atunci as fi avut o problema cu bacul. Mi-e foarte teama sa nu nimeresc intr-un colectiv in care sa nu ma adaptez, sa nu ma potrivesc. Mai ales ca liceul in care m-am tramsferat este ceva mai bun decat cel in care am fost eu si sper sa nu fiu privita de sus, cu superioritate de catre colegi si profesori. Eu sunt genul mai timid si ma deschid mai greu, decat dupa ce cunosc persoana respectiva, iar acum fiind noua o sa fiu in centrul atentiei. Nu cunosc pe nimeni, din pacate. In fosta scoala, am avut cateva certuri cu fostii colegi din n motive. Mai ales din cauza prieteniei mele cu o anumita fata, careia i-am descoperit adevaratul caracter prea tarziu! Poate voi nimeri intr-o clasa plina de "papusi barbie" iar eu fiind o persoana naturala, poatema voi simti exclusa. Acum intrebarile:
1. Se dau diferente de pe profilul stiinte ale naturii pe cel de stiinte sociale?
2. Cum sa ma adaptez? Imi e teama si probabil ca frica nu ma va ajuta...
3. Credeti ca am luat o decizie buna transferandu-ma acum, lasand totul in urma?
Orice sfat ma ajuta, mai ales de la persoanele care au trecut prin asa ceva. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Andrei277 a răspuns:

Si eu m-am transferat acum in a 12-A nu le venea sa credea profesorilor, de la diferente eu m-am transferat de la turism la filo, si am dat multe diferente, latina clasa a 9, 10, 11, chiar si la desen si muzica, nu este mare branza o sa te lase sa copiezi, cu telefonul te mai ajuta si ei, stiu 100% ca o sa dai diferente la latina, la restul habar nu am, nu conteaza ce ai lasat in urma sau pe cine ai lasat, BACUL conteaza, si mie mi s-a spus ca nu o sa ma acomodez etc, pana la urma este doar 1 an, si bacul este cel mai important, oricum tine minte asta dupa clasa a 12-a oricum te desparti de colegi, zambeste mereu, vorbeste cu toti, si nu trebuie sa ai emotii, (sunt si eu in situatia asta acum), succes happy

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Da. Trebuie sa intreb la scoala, diferentele vor fi saptamana viitoare si trebuie sa inveti.
2. Fii draguta si amabila cu toata lumea, zambeste, ajuta-i pe toti, nu barfi si fii de nota 10 la scoala, la toate materiile.
3. Da, daca nu te descurcai la matematica si ai facut toate efortorile posibile ca sa inveti matematica. Trebuie sa faci un profil la care sa poti invata de 10 la toate materiile, asta este scopul tau (sigur, nu vei reusi intotdeauna sa iei numai 10, se va mai strecura si un 9 sau poate chiar 8 si 7, dar trebuie ca macar trei sferturi din notele tale sa fie 10 in liceu)

| Printesa10TM a răspuns:

Fii tu insuti si ai incredere in tine. Te vwi adapta repede.