| Hisaya a întrebat:

Uite. Eu am 11 ani si locuiesc impreuna cu mama si tatal meu. Iarna (adica acum) vine bunica sa stea la noi, iar mamei mele nu-i place ca bunica meaa mananca orice este in frigider, da ea nu ne da veci bani etc. Si mama mea toata ziua se enerveaza si urla si m-am saturat. Ce pot face ca sa nu mai fie asa? Accept toate raspunsurile voastre si dau funda pentru cel mai bun raspuns.
P. s.: Bunica este din partea tatalui.

Răspuns Câştigător
| SellyDemmzy a răspuns:

Spune-i bunicii tale ca ar trebui sa va dea si voua bani etc daca tot mananca asa! Si spune asa"fa-o pentru mine"!
Vb si cu mama ta sa nu se mai enerveze pentru ca se va imbolnavi!
Orice bunica si mamica isi asculta nepoata/fata!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hai sa fim seriosi, cat de saraci sunteti de nu puteti sa va hraniti bunica fara bani? Voi suferiti de foame sau mama ta este doar rea? Mi se pare de minim bun-simt sa impartiti mancarea cu ea si sa nu-i cereti bani, pana la urma e mama tatalui tau, deci o persoana extrem de importanta, pentru care merita sa faceti sacrificii (fiindca si ea a facut sacrificii sa-l creasca pe tatal tau, iar acum e momentul sa fie rasfatata).

| morena a răspuns:

Oricat a-ti fi de saraci, sau nu, bunica ar putea sa aiba bunul simt sa contribuie la cheltuieli in casa! Asta daca are pensie! Mama ta, pe buna dreptate se enerveaza! Daca ai tai se jeneaza sa-i spuna, nu ar strica sa-i atragi tu atentia, bunicii! Poate asa ar prinde-o putin jena, si ar fi constienta, ca nu e infiata, daca e primita in casa! Cunosc destule astfel de,, bunici''care au stricat familiile copiilor, in loc sa le ajute! Daca tot nu pot sa ajute, macar sa-i lase in pace! Sa fim seriosi, poate ea l-a crescut pe tatal(care copil fiind, nu avea pensie, ce eu cred ca are ea acum), dar asta nu-i da dreptul sa-l oblige sa o tina toata iarna, gratis! Toti avem parinti, ce ar fi sa navaleasca toti, in casa noastra, sa-i tinem, ca si ei ne-au tinut!? Asta tine si de bunul simt al omului! Daca aceasta fam a primit-o in casa, pe timp de iarna, e ca sa o ajute! Ea ar trebui sa fie constienta, de ce deranjeaza!

| Bya132 a răspuns:

Sincer, chiar asa, mama ta chiar exagereaza, adica.aloo? N-aveti bani sa hraniti o batrana si mai mult, doar iarna?! Mi se pare aiurea.

Chiar daca mama ta nu o suporta, nu se poate abtine? Plus ca bunica ta este o femeie cu experienta si ii trebuie putin respect.
Nu iti fac morala, doar iti spun parerea mea.
Esti inca un copil, nu poti rezolva situatia, lasa-i pe adulti (mama, tata) sa rezolve aceasta problema.

| Picipuu a răspuns:

Ai grija sa n-o superi mama ta daca ii zici sa nu se mai supere...deobicei nu se supara dar sunt exeptii

| silviutza_4359 a răspuns:

Nu stiu dc tu ai putea face ceva.Aceasta problema trebuie sa o rezolve ei(mama, tata si bunica ta). Totusi incearca sa o sfatuiesti pe mama ta sa lase de la ea.Iti doresc succes si imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta.

| silviutza_4359 a răspuns:

Nu stiu dc ai putea face tu ceva.Aceasta problema trebuie sa o rezolve ei(mama, tata si bunica ta). Sfatul meu este sa incerci sa o convingi pe mama ta sa mai lase de la ea.Iti doresc succes si imi pare rau ca trebui sa treci prin asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dao afara laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dao afara

| andrei57 a răspuns:

Spune-i tatalui ca bunica devasteaza frigiderul si roagal sa o trimita putin pe la supermarket sa vada cat costa preturile pe aici big grin