Întrebare recomandată | Ana_4223 a întrebat:

Buna o sa incerc sa va spun mai pe scurt povestea mea.Deci de mica eu am crescut fara tata m-a abandonat desi mama mea avea o relatie serioasa cu tatal meu, si chiar el i-a spus mamei mele sa ma faca..pe urma dupa cateva luni de la nasterea mea,a venit si a dat foc apartamentului unde stateam, din fericire nici eu nici mama nu am patit nimic.(precizez ca el venise cu alta femeie sa dea foc apartamentului, si daca ma intelegeti aceea era o femeie ieftina de moravuri usoare)

Timp de 14 ani, adica de cand m-.am nascut pana in prezentnu mi-a zis niciodata nimic, nu mi-a dat nimic nu l-am vazut niciodata, deci pentru mine e un strain.si din familia lui doar buunicul meu a fost prezent la nastere la botez a avvut grija de mine, mi-a cumparat dulciuri toate cele, dar el a murit cand aveam eu numai 4 ani.deci nici pe el nu il mai tin minte.

De ceva timp eu cu mama avem probleme cu bani, vreau sa imi iau sieu o geaca lunga de iarna sa imi iau si o pereche de blugi ceva, dra mama nu prea are bani ca sa imi dea

Acum urmeaza ce s-a intamplat ieri.DEci eu am adresa tatalui meu si ieri am fost la el,era doar bunica mea acasa adica mama lui care cand m-a vazut mi-a inchis usa in nas desi nici ea nu m-a vazut niciodata si-a dat seama ca sunt nepoata ei, deoarece seman doar cu tatal meu, cu mama absolut deloc.eu voiam sa vorbesc cu tatal meu,ca am atatea intrebari sa ii pun,de ce m-a abandonaat,de ce a ales sa stea cu tarfa lui, de ce aleia i-a dat bani si mie nu de ce l-a durut in cot de, mine..si ieri imi spunea baba aia ca pleaca de aici ca chem politia, imi poate face ceva politia daca ma duc si siun la tatal meu la usa? deoarece eu cred ca nu aree tupeu sa sune la politie deoarece tatal meu are sa-mi dea multi bani pensia alimentara timp de 14 ani e ceva ..adica sunt satula sa o aud pe mama toata ziua spunand° n-am bani n-am bani n-am bani ° °du-te la taicatu si cerei bani ca eu nu am ° °te-a facut si te-a lasat ia mai du-te si la el sa te creasca°. INtrebarile mele sunt.

1)sa continui sa fac asta? adica sa ma duc la el la usa in fiecare zi pana dau de el, fiindca nu mi se pare corect ca mam sa munceasca de sa isi rupa oasele iar el sa isi intretina tarfa
2)are ce sa imi faca politiaa? dca ma duc si cer bani tatalui meu, si am uitat sa mentionez ca este obligat prin lege sa imi dea bani
3)ce parere aveti voi despre aceasta intamplare

Va multumesc pentru ca ati citit tot! Urgent!

Răspuns Câştigător
| mishulicka a răspuns:

Si eu imi cresc fetita singura.La fel tatal ei ne-a parasit cand ea avea 3 luni.Mai bine zis noi am plecat de la el ca nu mai suportam faptul ca el se droga.Acum fetita mea are un an si 3 luni, si de cand ne-am despartit nu a venit nici macar sa o vada.De trimis ceva nici atat.Tot asa ca si la tine, doar bunicul ei din partea tatalui se mai intereseaza de ea.Nu imi doresc ca atunci cand ca vi mare sa treaca prin situatia ta.Eu una iti recomand ca il dai in judecata pentru pensia alimentara daca esti pe numele lui.Pt ca il obliga legea sa plateasca totul din urma si se poate face chiar inchisoare.Multa bafta si tot respectul pentru mama ta.

| Ana_4223 explică (pentru mishulicka):

Da si eu imi doresc ca fetita ta sa nu creasca singura, ci sa aiba alaturi un tata care sa o indemne cand nu stie ce sa faca.multumesc pentru sfat.si tu din partea mea ai tot respectul.succes

32 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt uimit de ce spui. Mama ta nu a obtinut indemnizatia de intretinere (pensie alimentara) pentru tine de atatia ani? Dupa 2 luni de neplata putea sa-i faca plangere penala pentru abandon de familie si ar fi platit decat sa faca inchisoare, mai ales ca asta nu l-ar fi exonerat de plata.
Daca nu a facut asta pana acum mama ta sa faca plangerea penala si sa ceara si plata pe ultimii 3 ani si in continuare.
Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Mama ta spune: "du-te la taicatu si cerei bani ca eu nu am ° °te-a facut si te-a lasat ia mai du-te si la el sa te creasca"---- ce fel de MAMA este?

Daca nu a intreprins nimic pentru binele tau, de la nastere pana acum (adica, sa obtina recunoasterea si stabilirea paternitatii pe cale judecatoreasca, sa obtina pensie alimentara pentru copilul minor) nu are niciun drept sa te preseze pe tine, minora fiind, sa-ti ceri drepturile! Este, in exclusivitate, vina mamei tale ca nu a intreprins NIMIC in legatura cu drepturile tale!

Macar acum, in al 12-lea ceas, mama ta sa mearga la judecatorie sa deschida o "actiune in stabilirea paternitatii"( in cazul in care, la nastere, nu ai fost recunoscuta de tatal biologic) si/sau una pentru pensie de intretinere.

| Ana_4223 explică (pentru alessia5158):

In caz ca nu ai citit tot am mai adaugat si ca este obligat prin lege si da am numele lui.si legea l-a obligat sa plateasca, dar mama spune ca nu vrea sa se umileasca in fata lui.

| EmaS a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru ca ai crescut fara dragostea tatalui tau.Insa,Dumnezeu ti-a purtat de grija si mama ta a fost si tata si mama pentru tine.Mama ta trebuia sa isi caute drepturile si sa primeasca pensie alimentara de la tatal tau. Politia nu are ce sa iti faca daca tu iti cauti tatal.Eu cred ca el ar fi trebuit sa faca acest pas. Dumnezeu o sa va ajute in continuare si fara ajutorul lui.

| tom190 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS iar incepi cu dumnezeu, unde e, unde a fost pana acum, n-o induce in eroare!

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Nu rezolvi nimic asa.
2. Se poate considera hartuire, la o adica. Cum ziceam mai sus, nu se rezolva asa.
3. Daca dobitocul nu isi plateste pensia alimentara, apelati frumos la un avocat, intentati proces, il executa silit - asta sperind ca au ce bunuri/venituri sa ii execute.
Stiu si eu vreo doua cazuri de fosti colegi care acum platesc pensie alimentara si se mai vad cu copiii, uneori ii mai si tin la ei, chiar daca au divortat/nu mai sint cu mamele lor. Asa e corect, sa mai lasi loc si de buna ziua, chiar daca mi se pare efectiv o crima sa faci un copil si apoi sa nu mai platesti pensia alimentara sau macar sa il vezi ce mai face din cind in cind.

| mixxjim a răspuns:

Imi pare tare rau pentru tine si pentru ce ti se intampla, dar nu este deloc rolul tau, de copil de 14 ani, sa mergi la usa unui barbat care desi biologic se poate spune ca-ti este tata practic este un strain. Si mai ales sa mergi singura, se pot intampla o gramada de lucruri rele. Mama ta este cea care ar fi trebuit si ar trebui sa se ocupe de toate astea, repet, tu singura, la usa acelui om nu ai avea ce sa cauti. Ti-as sugera sa suni la telefonul copilului, 116 111 http://www.telefonulcopilului.ro/despre-noi, este un numar gratuit in reteaua Cosmote si Romtelecom, au program zilnic intre orele 8-24, la telefon raspund psihologi, asistenti sociali, ei au si juristi care se pot ocupa de astfel de lucruri, impreuna cu cei de la asistenta sociala pot gasi calea cea mai buna de urmat, te pot sfatui cel mai bine cum sa faci si poate chiar te si ajuta, concert, eventual sa mearga cu tine cineva de la asistenta sociala la tatal tau. Au si cont aici, pe TPU, eventual le poti da un mesaj http://www.tpu.ro/utilizator/ooym
Ai grija de tine, numai bine!

| blackcat99 a răspuns:

Buna! Sincer imi pare rau pentru tine si pentru calvarul prin care treci. Uite ce iti recomand eu sa faci: mergi in continuare cateva zile la usa acelui om, daca iti mai raspunde acea doamna, spune-i ca intentionezi sa faci un proces cu privire la dreptul de pensie alimentara, si poate asa il va convinge sa vorbeasca amiabil cu tine. Daca nu va acorda in continuare niciun ajutor, puteti recurge la ajutor judecatoresc. Intr-adevar, costa mult un avocat, dar sunt diferite fundatii de ajutor juridic gratuit, chiar si online. Poti intreba acolo mai multe. Dar eu iti recomand mai intai sa il pui pe el la curent cu ce intentionezi sa faci, poate se poate rezolva pe cale amiabila. O zi frumoasa!

| Ana_4223 explică:

Vreau sa va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns deoarece din fiecare am invatat cate ceva.

| Cleopa a răspuns:

Buna. interesanta si trista totodata povestea ta. in primul rand ar trebui sa o iei cu inceputul, sa vezi de ce s-au despartit parintii tai, apoi sa fii convinsa ca tatal tau e cel care a incercat sa va omoare. e usor sa dai vina pe cineva doar din razbunare. apoi femeia cu care e tatal tau...nu trebuie sa o etichetezi chiar asa rau. tarfa. nu trebuie sa acuzi pe nimeni pentru ce s-a intamplat. daca tatal tau s-a indragostit de ea, ea nu are nicio vina asa ca nu trebuie sa fii suparata pe ea. apoi faptul ca nu ti-a platit pensie alimentara, nu inseamna ca isi cheltuie banii cu "tarfa", poate nu a avut banii necesari, poate a platit ceva pensie cat timp erai mica.nu trebuie sa crezi neaparat ceea ce auzi. adica daca mama ta spune ca nu i-a dat niciodata niciun ban, nu esti obligata sa o crezi, caci mama ta te poate minti ca tu sa iti urasti tatal, astfel ea razbunandu-se pe el ca a parasit-o. poate cand erai mica el a vrut sa te mai vada si nu i-a dat ea voie din gelozie, vazand ca el a lasat-o a vrut ca tu sa fii doar a ei... exista multe chestii ce s-au intamplat poate, iar tu nu le stii. in legatura cu cautarea tatalui e o idee buna. continua sa il cauti, nu neaparat sa mergi la el, intereseaza-te unde lucreaza, cauta-l si prin alte parti. sau poti merge in apropierea casel lui fara sa suni la usa, stai ascunsa undeva si vezi daca el chiar sta acolo cu mama lui, iar cand il zaresti te duci la el. e greu fara bani, stiu. gandeste-te ca o sa fie totul bine.pup

| Ana_4223 explică (pentru Cleopa):

Deci eu am spus ca o sa va zic pobestea mea pe scurt si din ce am spus aici totul se leaga si este adevarat si da am de ce sa o numesc tarfa fiindca tatal meu avea 36 de ani iar ea18, tatal meu o intretinea ii dadea de baut tigari tot ce voia ea, si tanara ii interziccea tatalui meu sa imi dea bani mie toti bani tatalui meu care tatal meu avea ceva bani din ce mi-a zis mama fiindca provenea dinv o familie instarita, si s-a demonstrat la politie ca el si cu tanara aceea a dat foc apartamentului

| celnikar a răspuns:

Incearca in continuare si nu te da batuta pana nu obti ce vrei, dar sa cauti dreptate, nu razbunare. Mult succesn in continuare happy

| LoryC a răspuns:

Pai eu cerd ca nu este deloc corect ce a facut tatal tau, iar bunica ta nu ar fi trebuit sa iti inchida unsa in nas.ar fi trebuit sa vada de ce ai venit.1)ar trebui totusi sa mai incerci, poate daca va vedea ca tot insisti te va intreba cu ce scop.2)pai daca el nu vrea sa iti dea bani, tu ar trebui sa ii explici care este situatia.nu inteleg gestul sau, deoarece el a vrut sa te aiba, dar apoi a incercat sa va omoare.eu iti urez succes si sper ca te-am jutat.

| flore45 a răspuns:

Pff...cpmplicata situatie...parerea mea:mama ta ar trebui sa mearga in instanta si sa il dea in judecata deoarece nu ti-a dat banii cuveniti! Pe deoparte mie imi pare rau ca mama ta a fost nevoita sa te creasca singura dar a avut o putere de sacrificiu enorma facand tot ce ii sta in putinta sa te creasca, indiferent de circumstante.Tot respectul!

| Marian619 a răspuns (pentru flore45):

Procesele costa bani

| IonutM4A1 a răspuns:

Eu cred ca nu are curaj sa sune la politie ca daca suna oricum trebuie sa-ti dea banii pe 14 ani si de aceea iti propun sa te duci in fiecare zi la el!(Insa sa ai grija la tatal tau ca poate il vei gasi cu nervi si o sa te bata).Asa ca suna la usa lui si cerei banii altfel daca nu vrea cheama politia si o sal oblige!

| tom190 a răspuns:

Presupun ca nu a-ti facut demersuri legale pentru obtinerea banilor respectivi care i-ti revin, trebuie de amus 14 ani sa faceti astfel lucrurile! ca sa fie obligat, legea exista, dar daca no pui in aplicare!

| andreisirghi27as a răspuns:

Nu am trecut prin asa ceva dar inteleg foarte bine eu zic sa nu te mai duci la tatal tau ca atatia anii cat nu i-a pasat nu cred ca o sa-i pese nici acum.Nu cred ca poate sa-ti faca nimic politia daca ai explici situatia ori daca nu o sa-ti spuna sa nu mai vii pe acolo.Eu zic sa te rogi la Dumnezeu. Daca nu ai facut-o pana acum sau daca nu crezi incearca sa mergi la un parinte, asa cand ai timp, de la o biserica crestin ortodoxa si iti spun sincer ca o sa te ajute cu un sfat ceva.Îi spui toata povestea ta si sa vezi ca o sa-ti spuna ceva sunt sigur sau daca ai vreo manastire pe acolo spune-i unui parinte de acolo si o sa te ajute.Eu sper din toata inima sa-ti rezolvi problema.

| Bbyw a răspuns:

Pai in primul rand, eu as insista sa dau de el chiar daca m-a ameninta ca suna la politie.E dreptul tau sa-ti vezi tatal si sa-i ceri niste explicatii.Sa nut-i fie frica de politie deoarece nu are ce sa-ti faca.De ce crezi ca unele femei cu copii apar pe la televizor si isi cer drepturile iar politia nu le zice nimic. Dupa cum ai zis si tu, tatal tau este obligat prin lege sa-ti plateasca pensia alimentara. Eu cred ca esti intr-o situatie destul de delicata, iar daca totusi nu merge sa iei legatura cu tatal tau poti consulta un avocat, un politist sau cineva care are experineta in acest domeniu. Sper ca te-am ajutat si sper ca vei rezolva aceasta prolema.

| TifaLockheart a răspuns:

1. Poate ar trebui sa te duci tu la politie, vezi tu eu am parinti despartiti de aproape 11 ani si tatal meu are tot asa...'tarfa ' cum o numesti. Nici el nu se omoara cu mine si cu soramea, dar vezi aici intervine diferenta.
Mama mea ne-a crescut pe amandoua, nu am avut niciodata probleme cu banii adica imi ia tot ce doresc si atunci cand vreau.
Acum realizez totusi ce noroc am, exact ca la tine bunicul mi-a fost aproape el il obliga pe taicamiu sa-i plateasca lu' soramea pensia alimenatara. Ce am realizat eu ca nu e el de vina e de vina persoana pe care o are langa, care ii impune asta, de-a ne uita si igonora.
Pot sa bag mana in foc ca asta s-a intamplat si la tine, sigur acea femeie l-a zapacit cumva pe tatal tau.

Sigur sa te duci la el la usa mai rau te amagesti, apoi poti sa intri intr-o depresie. Poti sa te bucuri ca ai mama totusi langa tine si singura optiune e sa-l dai in judecata pentru ca nu-ti plateste pensia alimentara si e obligat prin lege, bineinteles daca nu vrea inchisoare sau sa-si piarda locuinta.
Anyway multa sanatate si reusita in viata de asta ai nevoie doar desi nu poti schimba trecutul si prezentul iti poti asigura viitorul pe care il vrei

| DurereCuMine a răspuns:

Iti dau eu bani de o geaca si o pereche de blugi happy

| tataee69 a răspuns:

Stiu prin ce treci.Nici eu nu mi-am cunoscut tatal, insa de 25 de ani aproape.Nu l-am vazut niciodata si nici nu l-am cautat.Nu ai dc sa-l cauti atata timp cat el este cel care te-a abandonat, mai ales sa-i ceri socoteala pentru ce a facut.Nu suntem noi in masura sa cerem socoteala faptelor parintilor nostri, mai ales celor care ne-au abandonat.Mama ta greseste cand te trimite la el, insa nici ei nu ii este usor si trebuie sa incerci sa fi mai mult langa ea si sa o intelegi.Du-te si da-l in judecata pentru pensia alimentara! Sigur o vei primi. Daca v-a refuza sa-ti trimita acei bani pe fiecare luna este posibil sa faca si puscarie.

| DarkIsNotOK a răspuns:

Uite care e traba, e foarte grea situatia ta si cred ca toata lumea care citeste ce ai scris te intelege, dar astea nu sunt lucruri usoare, cu care sa te joci, daca tatal tau nu iti da bani poti oricand sa mergi la un sediu al politiei, sa le spui situatia ta, si sunt sigura ca te vor informa cu ceea ce trebuie sa faci si te vor ajuta! Muta bafta si spune-mi ce se mai intampla! Apropo, ai o poveste extraordinara si cred ca e buna chiar de scris o carte (eu sunt ffff buna la scris), asta doar daca ne mai dai detalii despre viata ta!

| Dubizz a răspuns:

Bro imi pare rău de tine sad o sa incerc să iti spun : 1)nu-i corect ca nu-mai mama ta să muncească, dar dacă continui asa... poate iți va face ceva rău babornița aia.cel mai bine vino cu mama ta.2)politi nu are ce sa iti facă practic ai ce poveste să le spui polițiștiilor.3)o intamplare groaznica...sorry.nu o să iti cer funda x).bye.

| felycya a răspuns:

Buna! imi pare rau de tine dar eu cred ca nu ar avea ce sa iti faca politia deoarece e tatal tau ar trebui sa il mai cauti sa nu te dai batuta.lupta ca sa ai o viata frumoasa dar nu va fi chiar asa de fr pentru ca ai trait fara tata! iti doresc succes! ai grija de tine! Vreau FUNDA! te gogg!

| pooproxy a răspuns:

Si ew am cam aceeasi situatie, numai ca a mea nu e asa grava.1) nu mai incearca si vino cu mama ta, ca asa nu-ti poate face mai nimic2)ar trebui sa vii tu cu politia, e dreptul tau3)o intamplare foarte groaznica, imi pare raw de tine

| Selena2012 a răspuns:

1. Ar trebui sa te intalesti cu tatal tau cand bunica ta este plecata si sa-i povestesti tatal tau a facut ceva gresit.
2.Nu are ce sa-ti faca politia daca te duci la tatal tau.
3. E o poveste grea si normal ca orice fata iti trebuie haine si alte lucruri.

| ChocoAmy a răspuns:

Pai.1) trebuie mereu sa lupti si te vei duce pana te laasa sa vorbesti
2)Politia nu are ce sa-ti faca chiar deloc..nici amenda nu-ti da asa ca nu te teme
3)Daca te iubea nu te abandona...imi pare rau de situatie.dar chiar daca te-a abandonat trebuie sa et ingrijeasca si el ca esti din sangele lui si sa stea cu alta mi se pare chiar nesimtire. sper sa nu te supar si sa-ti fiu de ajutor ..succes

| alsibo a răspuns:

Wow,mi se pare oribil prin ce treci sad Imi pare rau pentru tine si pentru mama ta, insa cred ca mama ta merita tot respectul tau pentru ca indiferent de situatie ea a muncit si te.a crescut, datorita ei ai ajuns ce esti acum.Cat despre tatal tau,nu stiu ce sa spun,parerea mea este ca nu ii mai pasa de tine,din moment ce nu te.a cautat sau nu te.a sunat atata timp. Parerea mea este ca nu esti tu in masura sa faci dreptate aici,sa mergi la usa lui! Mama ta ar trebui sa discute cu el,sau sa anunte politia,va avea probleme deoarece chiar daca te.a abandonat,el trebuie sa iti dea banii care ti se cuvin. Sper sa rezolvati problema,si eu zic sa nu te mai duci singura la usa lui,cine stie ce se poate intampla, te poti astepta la orice in ziua de azi, nu il cunosti si nu stiu cum ar putea reactiona. Dar a o intrebare, politia stie ca el a incercat sa va omoare pe tine si pe mama ta, cand a dat foc la apartament?

| marylenacorduneanu a răspuns:

2...politia poate sa-i dea amenda mamei tale!
1.....nu ar trebui sa mergi la usa lui ca sa afli de la el..ar trebui sa ai o discutie serioasa cu mama ta! adica sa ii spui ca esti mare si intelegi sica ar trebui sa stii si tu de ce s-a destramat familia ta!
3...e fffooarte trist!

| XDelyaBaaX a răspuns:

Parerea mea e ca chiar nu e bine ce face tatal tau si ca da ar trebui sa incerci, la a doua intrebare pot sa-ti raspund ca nu-ti va face nimic politia deoarece lui ar trebui sa-i faca pentru ca nu ti-a platit pensia alimentara si e o intamplare cam nasoala.