| Denysa-Myhaela a întrebat:

Un prieten de al meu ia furat pe parintii, bunicii si un prieten de al nostru comun prins asupra faptului ca a furat bani nu recunoaste deloc poate sa se jure cred si pe D-zeu ca nu ia furat el lucreaza dar cheltuie bani pe aparate, nici parinti nu il mai inteleg fiindca iau mai furat si acum nu mai poate sa treaca cu vederea si mai si minte pe deasupra un prieten e deja pe cale sa il piarda am citit pe net ca jocurile de noroc e mai rau decat drogurile usoare niste sfatam nevoie de cateva sfaturi un prieten de al meu a devenit dependent de jocurile de noroc a furat sume mari de la bunici, parinti si un prieten de al nostru comun, parinti sunt disperati fiindca le-au luat bani de pe card si trebuie sa bage inapoi bani pe card(o suma destul de maricica) parintii iau spus ca daca nu le inapoiaza bani nu il mai primeste, sfaturi si pareri va rog

3 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Asta trebuie dat afara din casa. Sa nu-l mai primeasca nici parintii si nici bunicii. Ca la prieteni sigur nu are loc daca e hot. Trebuie si putin batut si abandonat sa doarma pe strazi. Sau dus la psiholog sa faca cateva sedinte poate il ajuta in vreun fel.

| Lorenyk a răspuns:

Nu trebuie respins, trebuie ajutat. ca daca il respinge el nu va mai fura din casa, va fura de la varii persoane, necunoscute, de pe strada, poate ajunge si la inchisoare. trebuie ajutat si nu cu cearta se rezolva. sa ceara sfatul unui psiholog. el il poate ajuta sa se lase de jocurile de noroc. poate sa il puna sa aleaga intre a merge la psiholog sau a-l da pe mana politiei, ca el poate sa jure pe tot ce vrea el, daca politia face investigatii, il vor descoperi. numai psihologul il poate ajuta, dar are nevoie de sprijinul parintilor.

| frumusik007007 a răspuns:

Mai cum ai zis si tu jocurile de noroc sunt mai rau ca drogurile el ''nu are nici o vina'' el doar trebuie ajutat sa se lase de asta
nu il respingeti pentru ca mai rau va face se va refugia in jocurile de noroc