| Ramo137 a întrebat:

Uof! Am ajuns la un moment cand imi vine sa dispar din lumea asta incat nu mai suport...

Ce nu mai suport si inteleg in momentul asta si ma apasa de ani de zile, pe langa altele, e faptul ca eu cu oricine am discutat am ascultat ce spuneau, i-am ajutat la timp fara intarziere si moral si cu ce am putut, nu am dat seen, i-am incurajat si ei...nu. Poate la inceput insa nu toti.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am gasit 2 oameni de treaba care imi mai da cate un semn de viata asta dupa multi ani si experiente terifiante patite. Viata e grea daca te increzi in orice om

| MihaelaDart a răspuns:

Și pentru aceasta banalitate nu mai vrei sa trăiești!? Asta e durerea!? Eu care sunt aproape de 2 ori de cât tine știu câte palme am luat de la viață!? Ohooo si mai de cate ori, le-am pierdut numărul pe cei pe care i-am ajutat și când am dorit și eu la randul meu mi-au întors spatele. Nu trebuie sa aștepți după morală te-am ajutat, trebuie să mă ajuți, nu exista! Ajuți că îți face plăcere și nu trebuie sa aștepți nimic invers că ți se va întoarce! Lumea-i reabdin zilele noastre, parșivă, doar pentru interesul lor, dar asta nu înseamnă că trebuie să-mi pun capăt vieții mele, nici vorbă. Le vei da satisfacție, se vor bucura! Din asta trebuie sa te întărească și pe acei oameni definitiv îi scoți din lista ta de ați fi prieteni. Ignoranța într-adevăr doare, așa trebuie sa faci și tu cu ei. Nu aștepta nimic în schimbul unui ajutor. Dacă ai placerea să ajuți, fă-ți, daca te-ai săturat, nu o mai faci, simplu. Desi tu ca suflet curat ce ești, îți spui în gând lasă mă că și pe asta îl ajut! Eh așa sunt eu exact cu soțul meu, fie cu sfaturi, fie prin alte moduri, am dat de fiecare data o mana de ajutor, foarte rar am primit un mulțumesc inapoi, dar vreun ajutor/sfat înapoi niciodată. Deși asta ne-a întărit și niciodată nu ne-am gândit să ne luăm viața pentru ceva banal cum îl considerăm noi.
Fruntea sus!

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

Apreciez multumesc!

daca s-a inteles gresit ca ajut sa caut ceva inapoi..nu fac asta! Am ajutat ori cu sfaturi ori cu prietenie sincera si loiala sau treburi doar sa fac alti oameni fericiti si sa le iau din durere. sa ii vad bine. Dar dupa mii de ori cand fac asta am simtit ca mor. nu inteleg omul rau si parsiv fiindca nu pot efectiv sa fiu asa.
Eu apreciez orice gest bun si orice vorba buna.

Inteleg ca oamenii ajung asa de la suparari, inimi frante si dezamagiri... dar eu am ales sa raman tot corecta si un om bun fiindca nu am vrut, dupa cat am plans si m.a durat 13 ani. nu am vrut sa fiu ca societatea de azi asa ca am ales sa ma distantez si sa nu copiez raul. Si crede ma ca m.au ranit cel mai rau cei mai apropiati oameni.
Totusi mult timp in singuratate ma innebuneste si pentru ca suntem oameni si e uman sa avem nevoie de socializare, cautam lume sa mai schimb o vorba. dupa iar povestea...

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ramo137):

Am înțeles ce ai vrut sa spui, fie că ajuți cu ceva anume ori sfaturi, tot ajutor este. Sfatul meu e valabil încă, asta daca vrei sa mi-l accepți.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Împarte lumea în trei.
Familie, prieteni, și relații profesionale ( la serviciu și cei care îți fac servicii contra cost).
În oricare din aceste zone, ca să funcționeze, trebuie să dai și să primești.
Fiecare din aceste zone, sau le-ai primit la naștere,
Părinți la familie, sau le-ai construit, familia proprie, etc.
La prieteni la fel, la serviciu la fel.
La aceste de mai sus, there is no free lunch, nu e filantropie. Ca să primești trebuie să dai și reciproc.
Iar când faci un bine, aceasta fiind decizia ta, care intră la capitolul distracțiilor, ca să te simți bine, să nu știe stânga ce face dreapta, și să nu aștepți recompensă.
Dacă aștepți recompensă, din acel moment ești pierdut.
Nu aștepta milă de la cei recompensați.
Dacă îți face plăcere să dai, dă, dacă ai de unde.
Dar să ceri ceva înapoi!
Greșeală.
La familie, ai grijă de familia ta iar ea va avea grijă de tine.
La prieteni, oferă prietenie și vei primi prietenie, dacă nu caută pe alții.
La serviciu muncește și vei primi bani.
La mall, du-te cu bani și ei îți vor da ce e pe raft.
Dar să dai pomană și să aștepți ceva în schimb!
Ești deja mort dacă o faci, din momentul care aștepți recompensa, nu mai e nevoie să cauți tu funie și săpun.

| Ramo137 explică (pentru sadrian46):

Scriu si aici. Dca s-a inteles gresit ca ajut sa caut ceva inapoi..nu fac asta! Am ajutat ori cu sfaturi ori cu prietenie sincera si loiala sau treburi doar sa fac alti oameni fericiti si sa le iau din durere. sa ii vad bine. Dar dupa mii de ori cand fac asta am simtit ca mor fiindca invers nu am vazut cam niciodata.
nu inteleg omul rau si parsiv fiindca nu pot efectiv sa fiu asa.
Eu apreciez orice gest bun si orice vorba buna.

Cu familia e f complicat...am o familie complicata... nu prea te poti intelege cu ei deloc.

Daca ii ajut e ok. Daca nu pot cu ceva ma injura. Ma rog. nu au rost detaliile.

Multumesc pentru comentariu am inteles ce ai spus!

| Donsavas a răspuns:

Depresia se trateaza. E o boala cu care trebuie sa luptam, nu sa ne lăsăm invinsi de ceva ce se poate trata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ziua de azi nu mai există prietenie, există doar momente de prietenie. Iar pentru a nu mai fi rănit într-o relație ( indiferent de care ar fi ea), atunci învață să nu mai ai așteptări de la nimeni. Fii și tu mai rece, mai distant și nu mai oferi totul pe tavă de la început. Oferă doar pentru cine merita și în al doilea rând, oferă din timpul tău doar atunci când cunoști persoana. Eu m-am ars de prea multe ori și cu femeile și cu prietenii. Și da, totul a fost o lecție de la viață.

| brokxy a răspuns:

Imi pare foarte rau, groaznic din nefericire eu sunt in aceiasi situatie ca si tine
Nu ai ce sa faci..asa sunt oamenii meschini, rai, fara inima. 1 in 1000 gasesti un om cu adevarat bun

| Ramo137 explică (pentru brokxy):

Te cred... dar nu mai pot.

| Ravi880 a răspuns (pentru Ramo137):

Câteva ședințe la psiholog nu strică...eu am fost un an la psiholog și m-a ajutat într-o oarecare măsura!

| Ramo137 explică (pentru Ravi880):

As merge mereu insa cu banii e mai dificil la mine.

| Ravi880 a răspuns (pentru Ramo137):

Scuze

| Ramo137 explică:

Continuarea ca nu ma lasa sa o pun: Lumea imi mai spune ca suntem asa buni prieteni insa doar eu ii ajut si le sunt aproape. eu nu cred ca toate sutele de persoane cu care am discutat atatia ani sunt toti niste ratati de oameni ..niste serpi mai nou. Eu nu pot sa cred asta.

Un exemplu mic cineva imi zicea cat se bucura si apreciaza ca il ajut mereu la timp si ii raspund, si cand l-am intrebat si eu ceva, el continuu vorbeste peste mine, si pe scris, ori vede si nu mai raspunde. ii tot zic si tot el maraie inapoi. Ca ''scuze.da. sper sa nu mai fac asta'' bla bla

Aveti vreun raspuns? ca nu mai pot..nu mai inteleg nimic

Alte chestii, imi spun alte persoane vai cat de buni prieteni suntem si numai eu ii caut, ei ma cauta ori daca au nevoie de ajutor la ceva, ori deloc. Chiar strainii mi au dat mesaje cand disparusem de pe net... (si daca mai vb cu cineva iar mai mult ajunge la fel..sa ma ignore cumva asa ca stau retrasa.)

am incercat dupa multe sanse date sa le intorc si eu moneda la fel, si tot ei au izbucnit, fete baieti nu conteaza...

astept sa ma injure tot ei pe la spate, desi mereu am tinut sa vorbesc politicos, sa spun cand ceva ma deranjeaza. dar da-o incolo de treaba sa spui frumos de 5-10 ori ceva si sa tot repete greseala.
aici aveti raspuns?

Daca raspunsurile sunt sa plang ca asa e lumea si sa ma izolez ok..nu vreau in ruptul capului sa aud ca O sa gasesti tu pe cineva ok.
Incat am discutat cu mii de persoane..pana la urma lumea discuta frumos cu tine vrand ceva la schimb..chiar daca neaga asta faptele mi-au demonstrat asta,, DAR EU nu fac asta si doare ca naiba!
Cateodata unii oameni trebuie sa se uite si la ei.
mi-am pus regula ca de anul asta sa nu mai dau mai mult de 2 sanse incat eu incerc sa nu dezmagesc pe nimeni sau sa insult si invers...

multumesc... daca nu inteleg de ce se intampla asta nici de la voi probabil o sa stau toata viata la psiholog.dar ma rupe la portofel.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Ramo137):

Păi e foarte simplu...nu mai pune atât de mult suflet in relatiile cu unele persoane, decât în momentul în care îți apare cineva la fel ca tine, cineva care te ajuta mereu, nu iti da seen si etc...Cum ai spus si tu, acorda doar câteva sanse, iar daca acea persoana tine la tine asa cum ai ținut si tu la acele persoane atunci merita sa ii acorzi o sansa si sa te comporți cu ea asa cum ai facut pana acum cu restul. Gasesteti alți prieteni si rămâi doar vu aia care s-au dovedit ca iti sunt buni prieteni.

| Ramo137 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Apreciez, sunt o persoana foarte empatica si altruista..totusi tot nu inteleg cum unii oameni fie de 16 ani-24-30 pot arunca asa usor cuvinte puternice ca Te iubesc, esti o prietena foarte buna, te inteleg etc... si sa ma minta in fata si mereu am fost atenta pe langa aceste vorbe, la fapte. si nu prea s au dovedit sa fie corespunzatoare vorbelor. Chiar nu am gasit lume si simt ca innebunesc si poate eu sunt de vina dar nu gasesc unde. nu vreau cu nici un chip sa fiu ca ei, sa mint, sa ii jignesc, sa raspund la nervi. sa le dau sperante false. asa ca decat sa ma modeleze societatea asa cum probabil multi au fost modelati..mai bine corecta dar singura.

| Ravi880 a răspuns (pentru Ramo137):

Dacă vezi că oameni din jurul tău nu se schimbă în mai bine, ai putea fi doar corectă și singură...doar tu decizi ce ți se potrivește mai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ar trebui să ai câțiva prieteni apropiați, de care ești mulțumită. Așa fac și eu. Am mulți amici, unii dintre ei mi-au făcut și surprize neplăcute, dar totuși amicii au importanța lor. Cel puțin eu sunt un om sociabil, comunicativ, cu simțul umorului și mă simt obligat să fiu săritor în primul rând pentru cei de care sunt mulțumit:mă apreciază și mă ajută cu ce pot. Vreau să pun accent pe faptul că e bine să ai în primul rând un cerc restrâns de prieteni, vezi tu care sunt mai apropiați sufletește și mai înțelegători, la bine și la rău.

| Ramo137 explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Nu consider ca am prieteni. ei ma considera pe mine incat eu fac tot ce pot pentru ei..insa invers nu. pot considera ca am cativa amici. cu care mai schimb o vorba. Din pacate nu am, anii vin si pleaca, la fel si cu oamenii cu care port discutii fie de cateva saptamani sau luni..ani. pana la urma s-a ajuns sa ma caute pentru a ii ajuta cu ce nu stiu ei sau sa imi vorbeasca cu o superioritate pentru ca eu le vorbesc frumos..ca vorba cand esti bun esti luat de prost.
Incerc sa comunic si sa nu ma cert cand ma simt jignita sau mi se aduc acuzatii false etc si ei sar la cearta.

De multe ori ma inteleg foarte bine cu psihologul care chiar se atasase de mine si ma apreciaza mult dar daca trebuie sa dau 100 lei pe ora sa pot vorbi cu o persoana okay.mi se pare... urat.
si de aici aleg iar sa nu mai vreau sa discut incat m-am repetat unora de atatea ori si i au durat in... asa.

Cerc restrans am vrut intotdeauna, am vrut calitate nu cantitate. Insa nici sa indur continuu injuriile si indiferenta nu mai pot.

Multumesc, apreciez mesajul tau! Ma bucur ca ai prieteni si va ajutati! Esti un om norocos!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru Ramo137):

Așa e. Și eu mă consider un om norocos.

Răspuns utilizator avertizat