| sergiu a întrebat:

V-ati inselat vreodata partenera/ul? De ce n-/ati facut-o sau de ce n-/ati face-o?

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

@NOname chiar nu m-am agitat asa tare.Bine poate doar putinlaughing.Cum ai zis si tu, in relatiile tale a existat respectul, iubirea (cel putin din partea ta).Si aici vroiam eu sa ajung.O persoana poate sa fie oricat de fidela poate si sa ii ofere totul celuilalt, dar cand vine celelat cu tradarea, parca simti un fel de dispret.
Cat despre faptul cu recunoasterea, mie mi se pare normal ca atunci cand faci/zici ceva sa iti asumi faptele.Totusi aici majoritatea suntem niste straini si parca nu e usor pentru cineva sa recunoasca asa ceva, lucru care nici pe noi nu ne incalzeste cu ceva.Era doar un fel de ipotze, in ideea ca foarte multi nu isi asuma faptele.happy
Si nici eu nu as judeca la modul aspru incat sa ma preocupe atat de mult viata cuiva, sa zic "ia uite si ala ce a facut". Poate e mai mult"frica" ca nu stii cand ti se poate intampla si tie.In rest fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui(dar venind vorba de inselat deja sunt 2 vieti care vor fi afectate - lucru care iar nu mi se pare normal).

26 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

@morena nu crezi ca suna a targ cerintele tale inainte de casatorie?
Cine inseala este un tradator al sentimentelor curate, o faci din razbunare ...mai exista ceva intre voi? Apreciez mai mult sinceritatea.Sa ai puterea sa spui punct, sa nu duci viata dubla!

| fabiola a răspuns:

@nyx a insela pentru a te razbuna inseamna de fapt a te insela singura, a-ti insela propiul suflet, propiile sentimente.Bilant in timp:de 2 ori tradare!

NOname
| NOname a răspuns:

Buna, Sergiu!
Nu, n-am inselat pana acum si nici n-am de gand (depinde acum si ce inseamna "a insela" pentru tine; pentru ca putem insela si cu gandul, nu?).

De ce n-am inselat?
- Pentru ca merg pe principiu "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!".
- Pentru ca am avut doar relatii stabile si de lunga durata, unde totul a fost bazat pe dragoste, respect si sinceritate (cel putin din partea mea).
- Pentru ca n-am simtit nevoia sa insel. Am fost multumita de partener si de relatia in sine (cu mici exceptii, bineinteles). De fapt ce vorbesc? Si cand n-am mai fost multumit (spre sfarsitul relatiilor), tot m-am comportat la fel ca la inceput. Adica mi-am pastrat principiile si modul de a gandi. Dupa parerea mea, daca la un moment dat vrei sa fii cu alt cineva, e simplu - pui capat relatiei, iar dupa poti sa faci ce vrei si cu cine vrei. Deci: despartire -> alta relatie, NU alta relatie -> despartire!
Insa nu-i judec pe cei care inseala, ...cat timp nu sunt partenerii mei (lol). Fiecare situatie este unica, si fiecare persoana are felul ei de a gandi, de a simti, de a se manifesta, s.a.m.d.
- Pentru ca si daca as vrea sa insel, n-as putea - asa sunt construita. Cat timp sunt intr-o relatie, nu pot sa trec la urmatoare. Nu pot sa ma gandesc la alt cineva, sa-l privesc ca pe un potential partener. Efectiv simt ca ma tine ceva, ca e o forta mai puternica decat mine. E destul de greu sa explic...
- Banuiesc, ca si educatia isi spune cuvantul. De mica am fost invatata, ca infidelitatea intre doi oameni, care sunt intr-o relatie de cuplu (intentionat nu spun "se iubesc", pentru ca exista multe relatii, in care a ramas doar respectul, dar asta nu inseamna ca au dreptul sa insele), este inacceptabila.

P.S. Dar nu spun, ca n-au existat unele momente, cand mi-ar fi placut sa fiu altfel, sa pot sa ma schimb (inca mai lucrez la asta (lol)).

P.P.S. Bunny si ceilalti, calmati-va! Chiar va agitati degeaba. Din cate stiti, pe TPU raspunde cine vrea si la ce vrea. Ce interes ar mai avea sa se destainuie in fata voastra cineva care a inselat, dupa o primire ca asta?
Nu-i apar. Dar nici eu in locul lor n-as fi raspuns. Ca ce chestie? Ca sa fii privit de sus, cu dispret? Cand vrei sa afli o parere, o experienta a altcuiva, nu incepi cu acuzatii si critici. Ii oferi respect, rabdare si intelegere (atat cat se poate). Atunci da, vei obtine niste raspunsuri sincere.
Deci...succes, Sergiu! Poate totusi vei avea noroc la niste rapunsuri. Apropo, stii, ca cine a fost online, a citit intrebarea si n-a raspuns - 95% - a inselat? (Deci trage concluziile!) Este o intrebare care provoaca, si la care nu raspunzi doar de rusine sau de foarte mare lene - parerea mea.

| Flav a răspuns:

@sergiu - Si tu vrei sa afli adevarul aici? Sau vrei sa pari pe cel romantic, iubitor, Fat-Frumos din povesti?

| Luori a răspuns:

Da, am inselat o singura data si pe baiatul la care am tinut cel mai mult pana in prezent. De ce? Situatia a fost mai complicata, intr-un fel sau altul n-am putut scapa, dar n-am scuza, pentru ca am fost constienta mereu de ceea ce fac si de consecinte.
Sa vorbesc despre consecinte? Le simt pe pielea mea mai mult decat trebuie, desi a trecut ceva timp.

Din greseli inveti.

N-a fost greu sa recunosc.

| morena a răspuns:

Deocamdata nu am inselat! Dar mi-am avretizat sotul inainte de a ne casatorii:,,Daca tu ma vei insela o voi face si eu! Iar daca tu ma vei putea apoi ierta,poate te voi ierta si eu"
Bine,nu e vorba ca as face chiar asa,dar din moment ce ne iubim asa de mult,normal ca ideea inselatului stim ca ne va face mare rau! Atat relatiei cat si persoanei care trebuie sa-i acorzi sprijin moral, nu sa il darami cu infidelitatea ta! Pentru ca in lumea asta rautacioasa daca nici in partenerul de viata nu mai poti avea incredere, atunci da-o dracului de viata!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Am inselat in momentul in care am aflat ca am fost inselata si mi-a placut al naibii de tare, avand grija totodata sa afle si cel care m-a tradat. Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu, @fabiola, a insela pentru a te razbuna inseamna ca nu ramai frustrata de "evenimentul" neplacut la care te-a supus partenerul.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@sergiu, fiecare cu ale lui, nu m-am simtit vinovata nicio secunda, nici atunci, nici acum si m-am gandit foarte bine inainte, ca sa stiu cum i-o platesc. Nu esti tu in masura sa judeci ce e bine si ce nu e, ca spui ca nu e bine pentru tine, e ok, ca spui ca nu e bine in general, e deja suparator. Ti-am explicat mai sus ce am castigat.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@sergiu, nu m-am suparat, ca nu aveam de ce, iubita, apreciata sau nu, asta sunt. Doream doar sa ma asigur ca mi-a fost inteles punctul de vedere, asta am si tinut sa subliniez, era punctul MEU de vedere. Toate cele bune si tie!

| Bunny a răspuns:

De ce as avea nevoie sa insel? Daca esti cu o persoana care inca nu o iubesti, ce ai gasi la altcineva gasesti si la partenerul/partenera acutala.E cam acelasi "fel de mancare".
Fiind vorba de ceva serios, cum ai mai putea sa inseli? Ar insemna ca nu e ceva serios, nu exista iubire si nici incredere. Cu ce te face sa te simti mai bine o aventura de o noapte cu un strain sau o cunostinta? Te realizeaza cumva sentimental sau profesional? E doar o "placere" de moment(care, cum am mai zis, o gasesti si la persoana cu care esti).
Stiu ca sunt multi si multe care insala chiar daca nu recuonsc.Si mai sunt alti multi care si'ar dori sa o faca. Eu una nu inteleg de cethinking Poate vom vedea niste raspunsuri mai "satisfacatoare" de la alti utilizatori laughing.

| Bunny a răspuns:

@sergiu Mie mi se pare normal, ca in cazul in care te'ai saturat de o persoana(pe care clar nu ai iubit'o), sa te desparti.Ce rost are inselatul? Asta inseamna ca persoana care inseala, ramane in continuare si cu cel inselat.Deci cum se satura de persoana aia, cand inca ramane cu ea?laughing Cel mai bine, in cazul unei incercari de relatie, sau relatie fara prea multe sentimente, e despartirea cu frumosul.Nu se mai poate si gata. Distractia, nici asta nu o vad ca o scuza.Cineva se poate distra foarte bine si cu persoana iubita.Dar na la o betie sau ceva, nici nu isi mai aduce aminte, dapai sa si realizeze ce facelaughing. Pentru bani, la fel ca si placerea, e o chestie pe moment.Doar nu se face persoana in cauza miliardara de la o noapte.Cum a luat banul, l-a si cheltuit. Nu vad rostul nici uneia dintre situatii.
Cum am mai zis, sunt multi care inseala dar nu au curajul sa recunoasca.Crezi ca stii bine o persoana, si dupa ani intregi vine"bomba".Cam greu de gasit o persoana la fel, si sa fie de incredere.Defapt, mai greu se dobandeste increderea(chiar daca multi o ofera pe tava, si tot ei se plang ).
Si persoanele astea se mai numesc oamenilaughing. Ar cam trebui o curatenie generala pe lume pe'aicithinking Zic si eu.laughing

| Bunny a răspuns:

Apropo. Eu inca astept sa vad, recunoaste cineva pe aici?laughing O avea cineva curajul pana maine? Asa toata lumea e fidela, sincera, muncitoare, iubitoare etc.laughing

| sergiu explică:

@zOoTeam: Eu gandesc exact la fel ca tine, dar incerc sa aflu parerea celor care inseala sau care ar face lucrul asta happy

| sergiu explică:

@Bunny: Unii inseala de curiozitate, pentru faptul ca nu mai sunt multumiti de persoana "iubita" (candva), pentru bani, de distractie, sau nu stiu... Sunt atatea si atatea motive. Eu personal nu sunt de acord cu practica asta. N-am facut-o niciodata si sunt mandru de asta, si sper sa nici n-o fac vreodata. Prefer despartirea, sinceritatea conteaza cel mai mult. La un moment dat roata se intoarce si e foarte posibil ca pentru o placere de moment, suferintele sa fie maxime, si nu doar pentru cel/cea inselat/a. Intrebarea e...Are rost? Inseli sau te desparti? happy

| sergiu explică:

@Flav: Eu nu vreau sa par in niciun alt fel decat asa cum sunt. Vreau doar sa aflu ce ii determina pe cei ce inseala, sa faca acest lucru. Eu nu pot sa fiu de acord cu ei orice ar fi si oricat m-as stradui...

| sergiu explică:

@Lora: Mdea... Asteptam un raspuns din partea cuiva cu sange-n instalatie, care nu se fereste si care sa ma faca sa inteleg oarecum, de ce fac unii si treaba asta happy

| sergiu explică:

@Nyx Sa inseli ca sa te razbuni e o mare greseala. Pe moment intr-adevar, scapi de frustrarea ce-o ai din cauza partenerului ce te-a inselat, dar dupa un timp nu incepi sa te gandesti ca era mai bine sa n-o fi facut? O sa zici ca nu iti pare rau ca si ca porcu' si-o meritat-o. Asa-i? big grin Ma intreb, oare ce ai castigat prin asta? Chiar esti fericita ca ai facut-o? Eu intotdeauna ma gandesc de 10 ori inainte sa fac un lucru, pentru ca apoi sa nu imi para rau de faptele mele, si de aceea nu insel nici chiar din razbunare... happy

| sergiu explică:

@Nyx: Nu te judec in niciun fel. Chiar nu sunt eu in masura sa judec si mai ales persoane necunoscute. E problema ta cum ai tratat situatia in sine. Fiecare din noi avem alte repere morale, iar la unii sunt mai dezvoltate, la altii mai putin, si sunt unii care nu le au aproape deloc. Nu te ataca asa, doar pentru ca ti-am pus niste intrebari. N-am spus ca esti asa, asa si inca-ntrun fel. Am pus doar niste intrebari la care nu trebuie sa te simti nevoita sa raspunzi daca nu vrei asta happy Erau oarecum niste intrebari retorice. happy Sper ca nu te-ai suparat, atata tot. In rest, fiecare raspunde de consecintele faptelor lor. Eu fac ce fac intr-un mod, tu in altul, dar atata timp cat fiecare ne simtim cu sufletul impacat nu stiu ce rost are sa intram in polemici aiurea. In fine. Sper sa fi fericita si implinita in continuare cu tot ce-ai facut si cu felul tau de a fi happy

| Static a răspuns:

Deeci, cea ce intrebi tu acum, este comuna la baieti, adica la persoanele de sex mascultin. Vreau sa spun ca toti fac asta, macar oadat sau de doua, si doar ca sa experimenteze, insa este total gresit, imi ales pentru partener/a. Deoarece, puneti-va in locul lui/ei, va veti simti foarte prost, si neinsemnati. In cazul meu, eu nu mi-am inselat prietenul, in ciuda faptului ca aveam o relatie la distanta cu e, deci va dati seama, el insa, a facut-o. Dar prea putin ma intreseaza, era oricum un fel de copilas ce isi schimba jucariile oadata pe luna, ma rog, insa daca as vedea un tip mai frumos decat iubitul meu, nu la fel ca el, vreau sa spun mai deosebit, in tot cea ce reprezinta un caracter intelegi? de ex daca l-as vedea pe Adam Lambert, nu as putea ezita, poate iubitu-l meu sa se sinucida, eu una tot l-as saruta, asa ca pe un idol ^^''. :p fundita?

| zOoTeam a răspuns:

May sergiu daca iubesti pe cineva cu adevara nu ai de ce s-o inseli...
si daca nu o iubesti mai bine ii dai papuci decat s-o inseli...
eu asa gandesc si asa as face, tu poti face cum vrei big grin
thanks!

| boboletzo a răspuns:

Eu am inselat.m-am culcat cu altul sa vad cum e un orgasm cu altul!big grinrolling on the floor

| belgi2 a răspuns:

Eu am facut-o poate din curiozitate, poate din o prosteala aiura dar sincer nu are rost sa o faci decat sa inseli o fata mai bine ii zici ca nu mai vrei sa fi cu ea si punct nu are rost sa iti bati joc pentru ca la randul tau o vei pati si tu

| ramooana a răspuns:

Cand esti cu o persoana de mult timp si nu se mai poarta ca la inceput,iti vorbeste urat,are o atitudine rece,schimbata, nu se comporta frumos cu tine,etc, chiar daca o iubesti atunci vine tentatia sa inseli,sa stai cu o persoana care poate se poarta altfel cu tine,mult mai bine, numai pentru faptul de a simti cum este sa fii apreciat, sa ti se acorde importanta, sa se poarte frumos cu tine.DA, recunosc, eu am inselat, cu toate ca iubeam persoana cu care eram nu a stiut sa ma aprecieze si atunci am cautat pe cineva care a stiut sa faca lucrul asta,chiar daca a fost pentru o seara, o zi, o saptamana.Chiar daca nu a fost bine ce am facut nu regret nimic pentru ca daca persoana respectiva ar fi stiut sa se comporte frumos cu mine si sa ma iubeasca din toate punctele de vedere si sa fie acolo pentru mine cand am avut nevoie nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa il insel.

| cineva_1983 a răspuns:

Depinde din ce cauza inseli stiu ca poate nu ar exista o scuza dar sunt persoane care nu pot sta fara sex si daca persoana iubita nu e langa el sau ea atunci o/il inseala dar asta nu inseamna ca nu o iubeste este doar de nevoie, sau pur si simpu vor sa vada cum e si cu altcineva. iar parerea mea despre a spune celuilalt ca l-ai inselat nu mi se pare chiar buna deoarece este doar o nevoie si nu trebuie sa sufere nimeni din asta.

| cineva_1983 a răspuns:

Sunt de acord cu ramoona