| wolder a întrebat:

Va doriti un copil?
Aud in jurul meu pe la colegi, prieteni etc ca nu-si doresc un copil pentru ca nici nu-si doresc sa se casatoreasca. Ce parere aveti?
Eu gandesc ca e mai bine sa faci totul in cuplu decat de unul singur.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chestia asta a colegilor tai are doua explicatii posibile: teribilism prostesc de adolescenti nu prea inteligenti (sau adulti intepeniti in acest stadiu) sau adulti inacriti, care ar vrea cuplu, casatorie, copii, dar nu sunt in stare sa-si asume responsabilitatile si atunci pretind ca nu le vor. Adolescentii se vor mai destepta cu varsta si cei mai multi isi vor intemeia familii. Ceilalti nu.

| mgtow a răspuns:

Nici eu nu vreau pentru ca nu imi permit sa fiu tradat din nou in dragoste.

| wolder explică (pentru mgtow):

Toti am fost tradati cel putin o singura data in viata asta, dar asta nu inseamna ca nu putem trece peste. Si nu toate fetele tradeaza in dragoste. Majoritatea fac asa!
Dar sunt si fete care au fost ranite si acum cauta un baiat sincer si iubitor. deci se poate!

| mgtow a răspuns (pentru wolder):

Sa se poata pentru cine vrea.

| wolder explică (pentru mgtow):

Vezi. problema este ca nu vrei, dar fiecare isi i-a deciziile singur!
Succes!

| Delicacy a răspuns (pentru mgtow):

Preferi să stai aşa toată viaţa? Nu ai găsit persoana potrivită, dar asta nu înseamnă că numai sunt femei şi că trebuie să te închizi în celula suferinţei.

| mgtow a răspuns (pentru Delicacy):

Aproape tot TPU ma cunoaste, mai bine singur decat sa fiu inselat mai ales meseria de sofer e alt hop in viata pentru ea.

| Paulla a răspuns:

Poate că-i mai bine pentru tine, dar fără dubiu nu-i mai bine pentru toată lumea. Unele persoane se descurcă mai bine singure.
Şi nu, nu vreau copii. Unu la mână, că nu-mi plac deloc şi doi la mână, ocupă pe puţin 18 ani din viaţă şi noi deja trăim prea puţini. Aş fi şi o mamă denaturată, oricum.
Căsătoria mi se pare o instituţie fără rost, poţi să trăieşti la fel de bine şi în concubinaj.

| Slow a răspuns:

Cred ca toate trebuiesc facute la timpul lor. Daca colegii tai au 12-16 ani, e normal sa gandeasca asa. Eu imi doresc sa ma casatoresc, sa am trei copii, dar nu acum. Am doar 18 ani, imi traiesc viata, dar ma gandesc la ziua cand voi fi asezata la casa mea, iar copii.vor alerga in jurul meu. Eu nu inteleg persoanele care spun ca nu vor sa se casatoreasca si nu isi doresc copii. Sa zicem ca vor sa aiba doar aventuri, dar dupa o anumita varsta, ori se vor plictisi, ori nu vor mai avea acelasi succes la femei/barbati. Si atunci ce vor face? Traiesc restul vietii singuri? Sunt de parere ca majoritatea persoanelorcare acum spun ca nu vor copii, la un moment dat isi vor intemeia o familie frumosa.

| wolder explică (pentru Slow):

Colegii mei au intre 16-18 19 chiar

| Slow a răspuns (pentru wolder):

Cunosc si eu astfel de persoane. Inseamna atunci ca ei isi limiteaza gandirea la viata din prezent si din viitorul apropiat; nu isi pot inchipui cum va arata viata lor peste 10 ani, sa zicem. Eu sunt insa de parere ca mai mult din trei sferturi dintre prietenii tai vor forma o familie.

| wolder explică (pentru Slow):

Poate, fiecare cu viata lui doar eram curioasa de ce multi gandesc asa...

| Mirunelu a răspuns:

Poate ca nu vor sa se casatoreasca din cauza nu vor sa aiba un singur partener toata viata, iar treaba cu copiii, poate nu-si doresc o responsabilitate in plus. E multa munca sa cresti un copil si poate nu se simt in stare sau pur si simplu nu vor sa aiba grija de un copil. Unii se concentreaza pe cariera si nu vor sa schimbe pampersuri.
Daca sunt tineri nu mi se pare anormal sa gandeasca asa, dar cred ca in timp isi vor schimba parerea pentru ca nu pot trai toata viata singuri fara sot/sotie si copii.
Personal doresc sa ma casatoresc si vreau multi copii, am avut o familie mare deci asa m-am obisnuit cu casa plina.

| wolder explică (pentru Mirunelu):

Asa e si cel mai frumosbig grin
e o responsabilitate, o grija, o bataie de cap, dar e atat de frumos si te simti atat de implinit incat merita sacrificiul:X

| Mirunelu a răspuns (pentru wolder):

Cu siguranta merita. Dar cum nu toti gandesc asa trebuie sa respectam totusi gandirea lor. Cred ca la un moment dat in viata tot vor regreta decizia asta.

| wolder explică (pentru Mirunelu):

Ori se vor maturiza si isi vor schimba parerea