| Ionela_4006 a întrebat:

Va multumesc pentru.ras.voastre.Ce jucarii pot face eu pentru fetita mea de 7 luni jumatate fara sa se inece de la ele. Ceva ecologic? Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face papusi din bucati de materiale (sau hainute ramase mici, daca n-ai cui sa le dai).
Din ciorapei si manusi desperechiate poti face marionete (le pui ochi si gurita din nasturi bine cusuti, par din fire de lana)-deocamdata tu faci reprezentatiile.
Poti lua o patura pe care sa cosi diferite obiecte (bratari din plastic, bucati nu prea lungi de panglici, nasturi mari, etc), o asterni pe jos si se joaca pe ea. Are avantajul ca se poate "delecta cu obiecte mici (nasturi, etc) fara sa existe riscuri pentru ea, si astfel isi dezvolta dexteritatea.
Baga intr-un pet obiecte mici si colorate, strange bine dopul.
Cred ca sunt utile, copilul se plictiseste repede de jucarii si ii sunt folositoare. In plus, le poti personaliza in functie de preferintele ei (culori, dimensiuni), de multe ori copii mici, spre exasperarea parintilor prefera sa se joace cu cine stie ce nimic gasit in casa decat cu jucariile de firma care au costat cat o rochie de seara big grin.

3 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Ii poti cumpara niste jucarioare micute din cauciuc, dar sa fi atent la etichete, indica varsta copilului. Ii mai poti cumpara un covoras desenat pe care poate sta copilul.Eu zic ca te vei descurca, atat tu, cat si mamabig grinBafta!

| Vizitiul a răspuns:

Pe cat posibil, trebuie evitate jocuri pentru copii ce contin proiectile sau care au capacitatea de a produce mult zgomot.
Ai grija ca unele obiecte folosite in joc pot avea muchii sau varfuri ascutite, parti ce se pot detasa si astfel pot fi inghitite de cei mici

Parintii ar putea alege acele jocuri si jucarii confectionate manual, din lemn sau materiale mai putin toxice, care sunt vopsite cu produce pe baza de apa. Acestea sunt conforme cu legile si prevederile europene si ofera un nivel ridicat de securitate si siguranta in folosire. Ar fi ideal sa sa citesti descrierea jucariei respective, iar pe urma, dupa ce tragi concluzia poti s-o administrezi!

| nestlebaby a răspuns:

Adica sa i le confectionezi tu? nu cred ca isi are rostul, pentru ca pe piata sunt o gramada de jucarii pr toate varstele si pentru buzunarul fiecaruia.cam greu la 7 luni... faza e ca copilul nu e f interesat de jucarii pe cat e mama (haha, asta fiind eu), dar eu ii dadeam jucarii refrigerente sa le bage in gurita(ai grija sa fie intotdeauna curate si spala-te) sau pentru acasa sunt acele covorase colorate cu tot felul de jucarii si accesorii care au rolul de a tine copilul ocupat si totodata il invata despre culori, forma, etc. sper ca ti-am fost de ajutor.