| nuconteazacinesunt_1308 a întrebat:

Va rog nu evitati intrebarea, am nevoie de sfatul vostru.
Sunt intr-o situatie destul de complicata.
A existat un baiat care m-a placut din primul moment in care m-a vazut, cam timp de 3-4 ani. Mi-a spus de mai multe ori ca ma place, dar eu de fiecare data l-am refuzat politicos.

Eu in acest timp am suferit dupa alt baiat, care bineinteles, acum o luna m-a refuzat. Am suferit mult, dar a trebuit sa ma obisnuiesc cu ideea.
Baiatul care ma placuse nu a aratat ca era suparat ca am placut pe altcineva, dar a suferit sinea sa si chiar in ultimele 8 luni am devenit prieteni foarte foarte buni.

Dar, acum, de curand...nu stiu ce se intampla, deodata, nu mai vorbim asa de des, uneori nu raspunde la mesaje, dar nici eu nu ma simt bine sa ma iau de el, mai ales ca ar trebui sa fiu recunoscatoare pentru felul in care s-a purtat cu mine in tot acest timp.
De placut, sunt sigura ca ma place, chiar daca nu mai vorbim, doar din simplele gesturi, dar...nu stiu... ceva s-a schimbat. Sper sa nu creada ca profit de el sau cine stie ce pentru ca nu e asa.

Ideea e ca mi-am dat seama ca eu tin foarte mult la prietenia cu acest baiat si nu as vrea sa se termine totul fara nici un motiv serios. S-ar putea sa-l plac in sinea mea, fara sa-mi dau seama, dar eu nu prea sunt de acord cu angajamentele verbale si imi place sa las lucrurile sa vina de la sine, asa ca deocamdata vreau neaparat sa salvez prietenia cu el.

Deci, ce as putea face? Cum as putea reveni la prietenia de alta data?

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Mai fetelor, dragele mamii de ce va place voua sa complicati lucrurile astea mereu, da` mereu?raised eyebrowsInteleg baietii sunt ciudati, neintelesi, complicatilaughingDar exista solutiiwinking
De ce nu ii spui lui, tot ce ne zici noua?thinking Nu ar mai simplu. Pus fata in fata cu problema nu va avea de ales si iti va spune adevarul.Nu poti minti un om cand il privesti in ochi.Incearca,totusi.E pacat sa se piarda o asemenea relatie de prietenie dintr-o prostiehappy

| deeea28 a răspuns:

Nu stiu ce varsta aveti, dar parca a-ti fi niste copiii. Iti spun tie ce mi-a spus si mie cineva o data: daca vei intalni in viata 3 persoane care sa te iubeasca cu adevarat poti sa te consideri un om foarte norocos. Si iubirea dupa parerea mea, nu inseamna ignoranta, orgoliu sau alte manifestari de genu asta. Imi pare rau sa-ti zic, si probabil multi nu vor fi de acord cu mine, dar nu te iubeste. O sa fie trist, dar iti voi da totusi un exemplu, sa zic asa. Pe mine m-a iubit cineva pana la moarte si a asteptat pe langa mine 13 ani. Cum sunt 8 luni pe langa 13 ani? Cam putin nu. Poate exemplul meu e un caz rar, dar si cei care te iubesc cu adevarat sunt foarte rari, asa ca vezi sa nu cumva sa te inseli in ceea ce-l priveste pe baiatul asta. Acordai daca vrei tu, rabdare si timp. Daca te iubeste intr-adevar, se va vedea in timp oricum. Succes

| Elena1234456 a răspuns:

Prietenie? Esti sigura ca a exsitat asa ceva? Poate doar a cautat o cale sa fie alaturi de tine. cred ca sufera mult in timp ce tu ii povestesti despre tipul care iti place tie. Daca nu simti ceva pentru el, ar trebui sa il lasi in pace si sa nu ii mai dai sperante.

| multimoak a răspuns:

Ar fi mult mai bine sa-i explici ce simti pentru el si sa vorbiti despre acest aspect.

| liveincolors a răspuns:

Ca sa puteti redeveni prieteni, trebuie in primul rand sa stii exact care este cauza faptului ca este mai distant decat inainte. Vorbiti deschis, arata-i ca ii esti prietena cu adevarat si ca poate avea incredere in tine.

| puiuc a răspuns:

In primul rand el a aratat ca te place deci asta inseamna ca a incercat de mai multe ori sa iti zica ca vrea sa deveniti un cuplu si u daca iai aratat ca vrei doar prietenie el se retrage pentru ca sufera vrea mai mult, nu stiu ce sa zic dar daca iai acorda sansa sa iti arate ce simte pentru tine ar fi ok si poate si u ai fi multumita, iar zic ce cautam noi de la viata nu dragoste si iubire pentru ca daca le primesti faci multe-n viata cu ele

Răspuns utilizator avertizat
| Matt_1772 a răspuns:

Unui baiat ii place sa umble dupa o fata care il refuza...asa suntem toti ne plac provocarile...si cele care cedeaza nu ne mai intereseaza.Acum el deja s-a plictisit sa mai vorbeasca cu tine pentru ca ai cedat in fata lui.Incearca sa il ignori cateva zile si te va contacta el. Sper ca te-am ajutat cu ceva.Bye!

| nuconteazacinesunt_1308 explică:

Da, dar noi chiar eram prieteni, si faza cu refuzul s-a intamplat de mult!

| adriana_4524 a răspuns:

Incearca sa vezi ce il apasa... poate are probleme si nu stie cum sa le rezolve.fii deschisa cu el si spune'i ca vrei sa il ajuti big grin