| ElenaErika a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Sunt disperata credeti-macrying. Am si eu aceeasi problema ca majoritatea adolescentilor:parintii.Nu stiu ce sa mai fac nu ma inteleg deloc cu ei si cel mai rau e ca nici mama cu tata nu se inteleg. In ultima perioada se cearta zilnic. Tipa si toate alea. Eu m-am saturat de ei. Nu vreau sa fiu egoista sau ipocrita dar decat sa se certe mereu mai bine sa divorteze. Nu stiu cum sa ma mai impart, cum sa reactionez, nu am nicio bucurie din partea lor. Plang mai mereu cand vad ca nu se inteleg sau cand am eu disctii cu ei. Ajutati-ma va rogcrying

Răspuns Câştigător
| Kesariona a răspuns:

Heii. Sunt in EXACT aceeasi situatie ca tine.Stiu ca`i o tampenie, dar am inceout sa ma tai.Sa n`aud comentarii.Nu sttiti cum e.Mama a inceput sa bea de cand s`a certat GROAZNIC cu tata.Viata mea e un calvat fratilor.Nu mai suport.Nu`mi pasa ca unii or sa zica "aia se taie","aia e emo" si altele.De indreptata nimeni nu o sa indrepte ce simt:faptul ca mi-am pierdut viata si n`am avut o familie. Tata nu e veci acasa (macar cu el ma mai inteleg), fratemiu ma terorizeaza si mama...asa.Un singur lucru iti spun : eu traiesc doar cu Dumnezeu si cu muzica!
Piisu` sad

9 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

E greu pentru copil cand parintii nu se mai inteleg si arata asta si acestuia.E greu cand se ajunge la asa ceva si apoi la divort.Singurul care cu adevarat sufera este copilul.Si sigur fara unuia dintre ei o sa ii fie la fel de greu.
Ai incercat totusi sa vorbesti cu ei si sa le spui ca ai crescut si ca vezi astfel aceste lucruri si ca te-ai saturat de atata plans.
Spune-le tot ce simti tu, chiar si pentru ei.Si sa gaseasca totusi o solutie fara sa suferi.
Imi pare rau pentru ei, pentru suferinta ta.

| SunshineGirl a răspuns:

Hei.Incearca totusi sa vorbesti cu ei. Daca ti-ai face rau singura nu ai rezolva nimic.Chiar nimic.Incearca sa le vorbesti, sa incerci sa aduci tu bunastarea si fericirea in casa.Sa intri cu zambetul pe buze, sa spui o gluma sau o situatie haioasa pe care ai intalnit`o in cursul zilei.Dar cel mai matur lucru pe care`l poti face e sa vorbesti direct cu ei.Numai asa vei afla ce se intampla cu adevarat si ce ai putea face in viitor.Mult succes!

| Cosmin a răspuns:

Sarut-mana. In primul rand vreau sa iti spun ca imi pare pentru situatia ta actuala si in al doilea rand iti spun ca tu nu ai nicio vina pentru faptul ca parintii tai se cearta, sincer. E normal ca in orice familie sa existe si perioada in care nu e tocmai roza situatia si noi, ca tineri, trebuie sa intelegem si sa nu o mai luam personal, si mai ales, nu trebuie sa ne invinuim pentru ce se intampla. In ceea ce priveste situatia ta cu parintii, nu am cum sa-mi dau cu parerea pentru ca nu stiu care este realitatea, insa sunt convins ca daca vei incerca sa fii matura, sa actionezi cu maturitate, vei reusi sa te intelegi cu ai tai. Incearca ca in momentul in care ai tai se cearta, sa nu intervii pentru ca mai rau faci. Un sfat: nu mai zi niciodata ca iti doresti ca parintii tai sa divorteze! Eu stiu cum e sa ai parinti divortati, si crede-ma ca nu e chiar atat de cool.

| Deiiiiia a răspuns:

Buna kiss straight face
ti.ai pus problema ca daca divorteaza, tu cu cine o sa ramai? straight face
crede.am te inteleg mai bine decat orcine sad prin asta trec si eu. Si nu stiu ce sa fac. Ai mei se cearta din prostii, dar nu des. Chiar daca nu se cearta des ma doare sa ii vad asa.straight face
Eu nu stiu ce sa facem? sad.

| PaPi a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei si sa le spui ce simti. Eu am avut aceeasi problema cu mama si tatal meu vitreg. Stiu cum te simti sa iti auzi parintii certandu-se. Incearca sa ajungi la un numitor comun cu ei. Spune-le sa incerce sa nu se mai certe atat de des mai ales de fata cu tine.

| Khanikua a răspuns:

Pei inkearka sa vb cu ei deskhis sa le zici ke ai p suflet. nu stiu ke sa zic ca mie nu misa intamplat si nu vreau dare vreau sa te ajut spune-le ca uh vrei sa fiti o familie normala ca toate nu sa va kerttatti mereu...

| Annto a răspuns:

Te inteleg.
Si eu am trecut printr-o perioada la fel de neplacuta sad
Mama mea este plecata in Italia. iar tatal meu se comporta urat cu mine. Prietena mamei mele mai venea pe la noi. si eu tinand cu mama normal ca ii spuneam, iar ea se supara se certa cu tata ...si toata vina pica numai pe mine.`! La urma m-am certat si cu mama si cu tata... am ramas singura.
Dar pana la urma aa revenit totul la normal... :*
sper ca si la tine sa se rezolve toate problemele si sa nu fie nevoie sa se desparta `!

| Adela2 a răspuns:

Nu stiu in ce mod te-as putea ajuta insa poate voi reusi sa te consolez, de asemenea cu mult timp in urma cand eram mai mica am avut aceeasi problema insa s-a terminat cu divort, bineinteles ca parintii tai au probleme diferite de altii si nu vreau sa-ti intre ideea in cap ca se vor desparti sau ceva. Imi pare sincer rau de situatia ta si pana la urma sa stii ca toate se vor rezolva in timp, trebuie sa fii optimista si sa vezi partea buna a lucrurilor. Daca parintii tai continua sa se certe te-as sfatui sa ii expui mamei sau cu cine te intelegi mai bine problema asta si atunci poate ca totul se va rezolva incetul cu incetul intr-un final. Gandeste-te ca cu cat plangi si suferi mai mult iti faci tie rau si asta va duce la o depresie sad sper ca te-am ajutat cat de cat cu ceva, mult noroc!

| dyana_9922 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii calma daca vrei sa discuti cu cineva deschis fara nici o problema uite un sit numai si numai de fete www.noifetele.ro acolo poti apela la psihologul si ginecologul ana poti sa-i spui ce te doare si ea va sti ce e de facut.