| BlancaFantasma a întrebat:

Va rog un sfat! as vrea sa dau la Medicina sa fiu asistent medical generalist, chiar m`as vedea fiind asistenta, interactionand cu oamenii, etc. e greu acolo? habar n`am pe cine sa intreb toata lumea spune sa nu fac asta, ca mai bine fac postlicealastraight face dar nu vreau.am vazut materiile insa as vrea sa vorbesc cu cineva care chiar face aceasta facultate.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru meseria de asistent, nu trebuie facultatea de medicina, ci doar Colegiul de 3 ani care se gaseste in cadrul Universitatilor de Medicina (e fosta postliceala un pic cosmetizata).
Este destul de fificil, mai ales daca vrei sa fii buna, dar este o meserie frumoasa, care merita toate sacrificiile si greutatile fiindca iti ofera satisfactii deosebite.

| BlancaFantasma explică (pentru Brigaela):

Brigaela m`am uitat la univ de medicina din timisoara si se fac 4 ani. pana acum doream cu totul altceva, dar mereu am avut si asta in vderere.ma deruteaza ca toata lumea spune ca nu merita ori faci medicina si iesi medic, ori nu mai faci nimic.dar nu stiu.cand ma uit la tv(stiri) si vad acolo asistentele pe ambulanta alaturi de doctori,nu stiu parcva m`as vedea si eu asastraight face insa nu stiu cat e de greu,mentionez ca nu stiu chimie deloc,nici nu`mi place a, un prof deplorabil, nici un copil din liceu nu stiu chimie daca face cu proful meu, sunt profil real.

| BlancaFantasma explică (pentru BlancaFantasma):

Scuze greselile, ma grabesc sa ies de pe mess si speram sa vad mai multe raspunsuri.

| Brigaela a răspuns (pentru BlancaFantasma):

Vad si eu acum ca are 4 ani, inseamna ca s-a schimbat. Daca vrei sa faci asta trebuie sa fii buna la chimie. Chimia nu e foarte grea, asa ca o poti recupera singura cu destula usurinta, trebuie doar putina vointa. Daca lucrezi doua ore pe zi (ceea ce este extrem de putin), in maxim 600 de zile o sa stii chimie suficienta ca sa dai la facultate si sa faci fata cu brio. Eu cred ca meseria de asistenta este la fel de nobila si satisfacatoare ca cea de medic, nu ai nimic de pierdut daca vrei sa fii asistenta, fara asistente noi medicii nu am putea sa ne facem meseria. Doar ca este ceva mai prost platita si semnificativ mai usoara (mult mai putine ore suplimentare, mult mai putine responsabilitati, dar lucru in ture)

| BlancaFantasma explică (pentru Brigaela):

Sunt in clasa a12`a deci nu am timp. voi vedea ce va fi pana la urma, unde m`o duce soarta.ieri eram decisa sa merg la cibernetica, ASE insa as face asta doar pentru viitorul care se zice ca e "stralucit" dar azi la scoala am vorbit cu o colega si iar mi-am adus aminte de asta.repet,nu am uitat niciodata doar ca am abandonat gandul asta, ma gandeam ca nu`i "de viitor". oricum n`as fi singura de acolo care n`as stii chimie.insa nu stiu daca as face fata, daca sunt multe materii si cat sunt de grele.am mai zis, ma vad in ipostaza de asistenta, insa pana acolo e cale lunga...

| Brigaela a răspuns (pentru BlancaFantasma):

Daca esti dispusa sa muncesti si sa inveti, poti face fata. Ai timp, fiindca eu ti-am oferit un program lejer, de doua ore studiu pe zi, dar daca vrei cu adevarat, poti invata mult mai mult. Un elev de clasa a 12-a invata multe ore pe zi si iti poti dedica mai mult timp chimiei. Nu ai fi singura de-acolo care nu stie chimie, dar daca nu stii chimie, e greu sa devii o asistenta cu adevarat buna.

| Yugeen a răspuns:

Eu nu am facut facultatea respectiva dar cunosc binisor mediul medical si singurul lucru pe care ti-l pot spune este in principiu nu este o meserie grea dar o sa ai de-a face cu tot felul de oameni, majoritatea bolnavi.
Mai departe, conteaza ce fel de asistenta vrei sa fii, una de cabinet pentru medicina de familie, pentru clinica, pentru spital, etc.
Apoi, conteaza si locul unde vei gasi servici precum si medicul "sub" care vei lucra... daca dai de unul prea orgolios poate sa te faca din om neom daca-i accepti povestile. Daca insa dai de un medic ok, este posibil sa primesti si prime dragute, concedii atunci cand ai nevoie (dar sa si meriti tongue), etc. In spitale, probabil vei intra pe buget, si vezi bine ca Sanatatea in Romania o duce destul de prost si se tot micsoreaza bugetele, daca nu se taie din salarii se ajunge la concedieri/somaj, etc.
Mai departe, cum ti-o fi norocul! tongue

Numai bine si mult succes iti doresc, orice ai face! happy

| introvertextrovert a răspuns:

Ce ai facut?