| Petru535 a întrebat:

Va salut!
Am și eu o problema. De puțin timp m-am cunoscut cu o fata. Ideea este că ea suferă de bipolaritate și intr-o luna in care am ieșit aproape zilnic am inceput sa observ niste schimbări bruște de stare și multe instabilități emoționale.
As dori sa știu care este parerea celor care au parteneri cu această problema? Și ce mă puteți sfatuii sau cum sa reacționez. Eu fiind iubitul ei

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa te documentezi pentru inceput.Este important sa stii cum functioneaza creierul unei persoane cu aceasta boala psihica, atat la nivel neuronal cat si la nivel psihic si ce poate inrautati situatia.
Daca alegi sa ii fii alaturi, trebuie sa stii ca nu este un drum usor si ca este nevoie de mult sacrificiu pentru a intelege si a accepta o astfel de persoana.
Este greu ca altcineva sa te ajute cu sfaturi universale in comportamentul fata de ea.Trebuie in primul rand sa intelegi boala in sine si cum se manifesta. Apoi depinde si de persoana si in ce masura respecta tratamentul.Persoanele care se trateaza in mod adecvat, pot duce o viata normala.

Iti recomand sa investighezi mai multe despre manifestarea bipolaritatii si in momentul in care ai toata informatia necesara sa incerci sa comunici cu ea.Este important sa stii daca isi respecta tratamentul si daca nu, o poti sprijini si ajuta sa o faca.De asemenea este important ca ea sa iti zica ce asteptari are de la tine si cum ar avea nevoie sa te comporti sau cum ai putea sa o ajuti.Este nevoie de multa rabdare si intelegere din partea ta. Daca ea se deschide si comunica cu tine, fii receptiv si incearca sa te adaptezi nevoilor ei.
Se intelege de la sine cat de tulburate pot fi aceste persoane daca traiesc o deceptie, deci cred ca esti constient ca rolul tau este unul important si va trebui sa ai grija de relatia voastra.

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să decizi cât de mult, cât de tare iubești acea persoană, ca să continui relația cu ea. Această tulburare se tratează în ziua de azi, astfel încât persoana să ducă o viață normală.

| Catrice a răspuns:

Și diagnosticul tu i l-ai pus, nu?

| Frank51 a răspuns:

Renunță cât de repede poți, am încercat și eu și am rezistat cam 4 luni, pur și simplu e teroare, nu se poate trăi așa. Și să nu te gândești că va fi bine pe viitor sau că te obișnuiești, că nu-i așa laughing

| SilentRain a răspuns:

Daca chiar o iubesti, rămâi cu ea si accepto asa cum este
Iar daca nu, va despărțiți

| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 5 ore | Sufl3tfrumos a răspuns:
Zuzu, ia dispari tu cu tot cu mizeriile tale."

mizerii?!?
o boala psihica REALA la care tu ii faci imbecili pe aia care o studiaza este mizeria... MEA?!?
deci tu esti asa de perfect, manca-l-ar mama de aberanta mica!

| StrongHeart a răspuns:

Are nevoie de foarte mult timp, rabdare si afectiune din partea celor din jur ca sa isi revina.Are nevoie de ajutor specializat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista bipolaritate.E un termen inventat de niste imbecili care se plictiseau.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Tulburare_bipolar%C4%83
de ce nu te duci tu si te pupi in bot cu imbecilii care spun ca nici covid nu exista?!?

raspunsul meu e ca daca nu se duce la doctor si nu isi ia medicamentele, sa o lasi, fara medicamente tulburarea bipolara e naspa, RAU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa ai schimbari in comportament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori o accepti asa cum e ori las-o in pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubita ta n-are nici o boala psihica, nu te lua dupa ce zice unu sau altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zuzu,ia dispari tu cu tot cu mizeriile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihiatria a ajuns sa catalogheze si iubirea ca fiind boala psihica. Cautati pe net sa va convingeti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi departe. O sa iti pierzi toata viata pentru aceasta persoana care are nevoie de atentie speciala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut o experienta asemanatoare cu o tipa cu suferinte asemenatoare plus anxietate si PTSD.
Avea pareri despre toate si se contrazicea prea mult.
Nu merge asa, iti spun ca nu o sa ai liniste, tu decizi ce faci pana la urma.