| lifeistoshort a întrebat:

Va salut pe toti care citit acest mesaj.Nu am cu cine vorbi, cu cine sa ii spun ce am pe suflet asa ca va spun voua.Ma simt singur,parintii au plecat in strainatate in februarie eu am ramas sa imi termin studiile, singur.Am 18 ani,nu am prietenii,credeam ca am, la practica ce ma simt mai bine si uit de probleme.Sunt mutat de 2 ani, vechiul cartier fiind la 20min distanta.Prietenii de acolo nu mai sunt prietenii mi se spune ca vorbesc pe la spate,fosta prietena spune ca sunt o persoana imatura, nu sunt cautat.Nu sunt o persoana urata,imi place sa vorbesc sa socializez,glumesc, rad.Dar multa lume mi-a spus ca sunt arogant ca privesc lumea de sus...imi place sa ma simt diferit, dar nu superior.De multe ori am fost refuzat cu un,am treaba,alta data,sau au fost de acord sa iesim, dar doar in vorbe.Astept sa imi termin scoala de soferi, scoala si sa plec si eu la ai mei.Nici lor nu le spun ce am pe suflet,chiar ii mint ca ies,ca ma simt bine, numai sa nu ii incarc si pe ei cu problemele mele.Ma gandeam sa ies in parc sa citesc o carte,sa ma plimb,sa ies sa beau ceva,dar singur? Stau uneori si ma intreb ce e gresit la mine de lumea ma ocoleste,ce fac gresit? Poate asta e doar in mintea mea, sau poate nu stiu.Ideea e ca atunci cand,m-ai ieseam chiar credeam ca persoanele cu care am iesit se simteau bine,chiar incercam sa fac asta, dar pe la spate imi auzeam alte vorbe.Stiu ca nu prea aveti cu ce sa ma ajutati ca nu ma cunoasteti,sunt un baiat simplu,ma imbrac singur,nu imi place sa rad de altii,imi place adevarul corectitudinea,sunt sagetator si imi place sa ma plimb,sa calatoresc si asta ma omoara.Dar ce e mai ciudat e ca uneori cand am sansa sa ies,cand m-i se ofera,in gandul meu pe deoparte vreau sa raman in casa.Dar oricum si atunci cand sunt cautat e ca lumea are nevoie de mine,le trebuie ceva,nu ca, chiar isi doresc asta.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Patesti asta din cauza mentalitatii negative pe care o ai si atragi situatia actuala, nici eu nu sant fan sa am multe contacte amicale, dar am reusit sa cunosc pe unu ca mine care are viciul asta sa mearga cu bicicleta si iesim sa facem rute. Bucurate ca vei pleca in strainatate asa cum am plecat si eu, iar dusmanii vor putrezi in mocirla aia de Romanie fara viitor in schimb noi vom trai mai bine

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Incearca sa-ti umpli timpul si sa socializezi inscriindu-te la un club, la un curs care sa-ti dea o preocupare.Nu lua in seama ce se vorbeste pe la spate.Asa-i lumea.Tu incearca sa fii corect si sa-ti ajuti semenii.Te-ai gandit la un voluntariat? Liceul nu-ti ocupa timpul?

| mgtow a răspuns (pentru mira):

In vremurile actuale un voluntariat e o solutie buna pana la gasirea unui post de munca

| Trolli a răspuns:

Sa stii ca Mira are dreptate, poti face voluntariat. Acolo te asigur ca iti vei gasi cativa prieteni. Nu trebuie sa mergi zilnic, ci atunci cand ai tu timp (depinde si de organizatie, coordonatorul de voluntari). Poti merge o data pe saptamana, de doua ori, sau cand sunt diferite proiecte etc.

Ce are daca mergi singur in parc?hee hee Nu e nimic ciudat in asta. Ciudat e ca stai si-ti plangi de mila. Curaj, treci tu peste aceasta faza!

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau ca te simti singur. Sper ca unele articole de pe situl jw.org sectiunea adolescenti sa iti fie utile. Mult succes.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mira are dreptate, ar trebui sa te inscrii undeva, la un curs, orice te pasioneaza. Spui ca-ti place sa calatoresti? De exemplu, la mine in oras e un club de drumeti, se aduna in weekend-uri si urca pe munti, fac diverse excursii, cate 20 de insi. Se au ca fratii. Ori, un club de lectura, incepe sa practici un sport nou, mergi la concerte/festivaluri etc. E lume faina in cercuri de genul, prietenii adevarati nu prea ti-i faci in spatele blocului.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Incearca sa iesi totusi, prieteniile adevarate se creeaza in timp, insa amiciitle se pot crea usor... poti fi mai sociabil...nici eu nu prea sunt dar am reusit sa leg cateva prietenii

| lifeistoshort explică:

Am uitat sa mentionez de "prietenul cel mai bun" care de cand are prietena, ceea ce nu il condamn nu ma mai cauta nu ma mai suna sa vada ce fac, numai cand are nevoie de mine.Si inainte...cate nebunii nu facusem.

| lifeistoshort explică:

Sunt la o profesionala in relatie cu firme nemtesti si sincer de cand cu scoala de soferi ajung acasa destul de tarziu.+ ca la practica ne muncesc destul.