| Anonim5084689 a întrebat:

Oare o sa reusesc vreodată sa imi fac o prietena?
Am 23 de ani nu am avut niciodată una..nu stiu cum e sa fii intr-o relatie..de multe ori ma simt trist, am fost si in depresie, dar acum ma simt mai bine..toata lumea ma intreaba daca mi-am facut prietena si nu stiu cum sa le respund..mentionez ca sunt si foarte timid, anxios si destul de ciudat..nu ma pot baga in vorba cu o fata decat pe net..toti prietenii mei au prietene..peste tot vad cupluri si ma face sa ma simt al nimanui..si nici nu cred ca o sa imi fac vreodată o prietena, cine ar sta cu un ciudat ca mine? Dar asta e, uneori ma gandesc ca e mai bine singur.Am zis sa vad parearea celor de aici dar stiu ca nimic nu se va schimba si eu tot singur o sa fiu...

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Totul tine de tine.
Daca stai in casa si iti plangi de mila, nu, nu o sa-ti faci o prietena niciodata.
Dar daca de azi pui piciorul in prag, si incerci sa fii mai sociabil si mai indraznet decat ai fost ieri, ai foarte multe sanse sa-ti faci o prietena.
Tot ce conteaza e sa nu te complaci in situatia in care esti si sa incerci sa lucrezi la tine, sa nu mai pierzi timpul plangandu-ti de mila.
Atentie, sa lucrezi la tine, asta inseamna sa esuezi de multe ori.
Relatiile de obicei, nu vin cand le cauti, cand le doresti.

11 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Dacă nu tragi de tine sa faci ceva cu anxietate asa o sa ramai până la 40 de ani
Cu cât rămâi în zona ta de confort, cu atât o sa pierzi experiență în viața

| mentholinks a răspuns:

Poate gasesti una satula si cu 2 copii.

| Anonim5084689 explică (pentru mentholinks):

Buna gluma dar nici asa nu vreau

| Dismally a răspuns:

O sa-ti faci si tu daca asta iti doresti. Ai 23 de ani, nu e ca si cum ai fi batran, ai tot viitorul in fata.

| Dorotheea21 a răspuns:

In cat timp o sa ajungi sa ne urasti? happy

| Anonim5084689 explică (pentru Dorotheea21):

Nu o sa tin ura pe nimeni..fiecare cu norocul lui in dragoste..macar am noroc la bani cat de cat laughing))

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Ah, ce frumos spus. laughing
Iti mai dau un an de copilarit, apoi vei intra intró multime Mandelbrot, in care vei recunoaste un AngelErmin, un Clint, un Pricope_Marius_1997 si inca o suta de astfel de oameni buni.

| Anonim5084689 explică (pentru Dorotheea21):

Oook..nu cred ca am inteles prea multe din ce ai zis dar nu-i nimic laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ritmul asta, nu.
Depresie? Ca n-ai iubita?laughing
Pai da, nimeni n-ar sta cu un ciudat ca tine.De fapt da, o alta ciudata ca tine, dar chestia aia cu minus cu minus fac plus nu se aplica aici.N-o sa stea nimeni cu tine cât timp rămâi in halul asta."stiu ca nimic nu se va schimba" De la sine nu, nu se va schimba.N-o sa-ți pice din cer carisma si abilitățile sociale.Dar tu te poți schimba.Numai ca asta implica munca si e mai simplu sa te complaci in situația actuala si sa aștepți mila din partea tuturor.
Știi vorba aia,"nu exista nu pot, exista nu vreau"? La tine se potrivește. Daca nu iesi din casa n-ai sa agăți niciodată o tipa. Timiditatea ți-o înfrângi vorbind cu lumea, nu izolându-te de ea.

| Anonim5084689 explică (pentru anonim_4396):

De vorbit pot vorbi cu lumea..ma pot baga in vorba cu orice aproape dar cu fetele e greu..nu inteleg de ce unii nu au probleme de genu iar altii se chinuie sa vorbeasca..si nu aștept mila de la nimeni..decat sa stea o fata cu mine din mila mai bine mor singur!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim5084689):

'nu inteleg de ce unii nu au probleme de genu iar altii se chinuie sa vorbeasca' - pentru că se cred irezistibili, tine de mentalitate, pentru tipe și chiar așa e, te poți regăsi în multe ipostaze când tu ești foarte timid și anxios și tipa e topita după tine, dar tu poți să o strici din simplul motiv că nu îți formezi gânduri eronate "nu ar avea cum să se uite la un ciudat ca mine" Când in mintea ei e "cine e tipul ăsta? Mi se pare interesant." laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te duci să stai de vorbă cu un psiholog? Trebuie să înveţi să ai mai multă încredere în tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man trageți o freza cool, îmbrăcate ok, alegeți un parfum bun și încercă să ai încredere în tine și o atitudine corespunzătoare.in rest daca o faci sa râdă și să se simtă bine 50% e a ta.

| DuckDodgers0 a răspuns:

O sa iti faci, mai iesi si tu din casa si socializeaza. Iesi cu prietenii si o sa iti gasesti

| Anonim5084689 explică (pentru DuckDodgers0):

Nu prea am unde sa ies si nici nu mai am prieteni..adica am dar toti sunt plecati..si chiar daca as iesi tot nu m-as putea baga in seama cu vreo fata ca sunt foarte timid.

| DoroteeaH a răspuns:

Hmm, ciudată întâmplare. Îți dau aceleași sfat, sa încerci sa socializării. Sau poate găsești pe cineva de la job. Sau într-o vacanță. Ideea este sa mai călătorești. Și să nu fi disperat! Mai bine aștepți puțin pentru fata perfectă, nu?
Și îți spun sigur, ea va exista. Dar cât timp nu îți dai seama cine e ea, bucură-te de întâlnirile cu amicii și bazeaza-te pe iubirea cauzată din prietenie.
Sper sa nu ajungi chiar în cazul în care să-ti instalezi aplicații de dating, deși dacă nu mai exista solutii...
În fine, îți urez succes, și, iubirea poate sa întârzie puțin...happy

| Anonim5084689 explică (pentru DoroteeaH):

De vorbit pot vorbi cu oricine..doar ca nu pot sa ma bag cu o fata in seama si sa o invit la o întâlnire.mi se pare imposibil..si mi-e frica ca sa nu fiu respins. daca sunt respins sau sa ma fac de ras o sa intru in depresie si mai profunda

| DoroteeaH a răspuns (pentru Anonim5084689):

Te rog eu, lasa asta cu depresiile.
Încearcă să înveți până o sa reușești! Si când vei izbutii, vei vedea câtă încredere în tine vei câștiga!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Și dacă vei fi respins, ce?
Un șut în fund, un pas înainte!
Mai există fete pe pământ.winking

| UniUnicornul6373 a răspuns:

Încearcă să vorbești cu fete.Invită-le la o întâlnire.Ce ai avea de pierdut. Dacă te refuză, ea pierde. Dacă nu încerci nu ai de unde să ști cum o să fie.Și eu sunt foarte timidă și te înțeleg.Doar încearcă să inviți o fată în oraș și dacă o să refuze încerci cu altă fată. Trebuie să prinzi curaj.Nu riști, nu câștigi!
Doar încearcă și o să fie totul bine.

| UniUnicornul6373 a răspuns:

Uite cum facem.Tu inviți o fată în oraș și aștept să îmi spui cum a fost.Bine așa?

| Anonim5084689 explică (pentru UniUnicornul6373):

Nu prea am pe cine sa invit

| UniUnicornul6373 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Caută.Dacă stai în casă sigur nu găsești. Încearcă pe rețelele de socializare.Eu pe prietenul meu l-am cunoscut pe joc și acum e totul bine.Ieși mai mult afară, dacă nu ai cu cine ieși singur. Dacă nu începe pe rețelele de socializare. Sper că te ajută ce zic, nu prea mă pricep la sfaturi.

| Anonim5084689 explică (pentru UniUnicornul6373):

Pai tocmai ca am incercat si pe rețelele de socializare si tot nimic..nu prea stiu sa vorbesc cu o fata

| UniUnicornul6373 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Ești complicathappy Nu cred că trebuie să ști să vorbești cu o fată. Totul vine de la sine.Pur și simplu spui ce îți vine pe moment.Ai putea să îi faci complimente.Și după îi spui că vrei să ieși cu ea la un suc sau altceva.Te rog încearcă o dată. Sigur sunt destule fete pe acolo.