| Cătălina a întrebat:

Vi s-a intamplat sa simtiti o teama de trecut? Mai ales pentru cei care au trecut prin cateva experiente urate, sau relatii esuate.

3 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Teama de trecut (de fapt teama ca o experienta urata din trecut
s-ar putea repeta) poate fi combatuta prin constientizarea realitatilor (fapte, persoane, imprejurari etc) care au facut ca experienta respectiva sa devina una urata. Aceste realitati fiind cunoscute, le poti evita.

| Jeny1 a răspuns:

DA.Totul este să înveți să îți gestionezi emoțiile și să nu mai repeți aceleași comportamente. Știi, durerea este inevitabilă dar suferința OPȚIONALĂ. Așa că o abordare diversă și o atitudine pozitivă te va ajuta foarte mult.

| ßέßέ a răspuns:

Dupa 2 relatii esuate, ajunsesem sa cred ca toti baietii sunt la fel si ca vor acelasi lucru. Mi-era frica sa ma implic intr-o noua relatie, doar pentru simplul fapt ca nu vreau sa mai sufar. Dar am dat de persoana potrivita si nu mai gandesc asa. Am realizat ca trecutul e trecut, nu poate fi schimbat dar totusi am invatat ca a meritat sa trec prin toata suferinta ca sa pot privi viitorul cu alti ochi.