| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre barbatii violenti?
Aceia care isi lovesc sau isi injura Sotiile.
Si totusi..nu inteleg, cum o femeie poate sa iubeasca un asemenea Om?
Care o loveste..care o trateaza fara respect.

Răspuns Câştigător
| Felissa13Eden a răspuns:

Sunt niste oameni de nimic.
De obicei,femeile nu renunta la barbati,pentru ca e un copil la mijloc, sau pentru ca, pur si simplu, inca il iubesc pe tip...mi-e mila de ele, ca se indragostesc de animale fara suflet.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Putine femei chiar pot spune ca iubiesc un altfel de om, sentimentul e de fapt de frica in principiu, sub mai multe forme. Frica de el, de violenta fizica daca il pareseste, frica de singuratate, obligatii fata de copii, frica ca nu s ar putea descurca financiar in primul rand.

| ALGator a răspuns:

Femeia nu iubeste un asemenea om ci de cele mai multe ori este captiva lui.
Cele care au incercat sa se rupa au suferit amenintari crunte si chiar moatea. Aviz amatoarelor.
P.S. Studiile arata ca exista violenta casnica si la femei. Nu la fel de mult, nu de aceeasi intensitate. Femeile violente au excelat insa prin maltratarea copiilor mici in masura mai mare decat barbatii. Natura umana...

| urseyul a răspuns:

Barbatii violenti - sa nu uitam ca mai rar exista si femei violente, sunt persoane care au avut o copilaria agresiva si ei doar continua ceea ce au invatat, iar despre acelea ce prefera sa spuna ca iubesc un asemenea om, pai prefera sa o faca pe victima decat sa faca ceva folositor, se lasa la randu lor constranse chiar daca constientizeaza sau nu. Si asa se formeaz un cerc din care greu se poate iesi!

| ALGator a răspuns:

Si acum parerea...
Intre 2 si 4% din indivizi manifesta hiperviolenta (de fapt atitudine antisociala, unde indra si violanta).
Pe lina asta, exista societati cu caracter mai puternic patriarhal in care barbatii, chiar fara sa aiba acest caracter violent cad prada mentalitatii sociale pe care incep sa o practice.
Am intilnit multi barbati seriosi (si cu studii superioare) carora nu li se parea anorma ca "femeia asa e ea facuta, citeodata trebuie sa-i mai aplici o scatoalca ca sa o repui pe brazda". Nu e inventia lor proprie, ci repeta ceeace li s-a transmis din generatie in generatie in cultura populara, inclusiv creatii artistice.
Ca aceasta mentalitate sa nu perpetueze ar trebui inceput cu cei mici sa li se explice acest lucru in clar text. Ne este greu sa vedem lucruri care nu ni s-au spus.

| gogu220 a răspuns:

Nici eu nu am putut sa dorm in seara in care am vazut la stiri un caz pe tema asta. Dar a doaua zi pe scara noastra singurul vecin de edniee isi batea sotia pe scari. Normal ca au sarit vecinele sa o apere. Si ce crezi? El a intrat in casa iar EA a inceput sa le apostrofeze pe binevoitoare. Citez " ce va bagati voi fa nefu---lor. E barbatul meu, stie el ce face. Si apoi el ma bate el ma f--te. Care e treaba voastra? "
Am incercat sa stau de vorba cu ea dupa cateva zile, si mi-a spus cu o sinceritate incredibil de debordanta. "Ce sa fac? asa e el. Cand se imbata ma ia la bataie. Dar daca ai stii ce partida de sex urmeaza dupa aceea. Ca de multe ori eu ii cumpar bautura".
CONCLUZIE = Stii ce linistit dorm de atunci? Nu ai idee.

| ALGator a răspuns (pentru urseyul):

De acord. As mai adauga, pentru a practica violenta ca adult se cere ceva mai mult:
- predispozitie nativa la Antisocial personality disorder (ASPD)
- copilarie agresiva
sau
- mediu social cultural misogin, in care violenta impotriva femeii este incurajata. Cei mai greu de oprit sunt cei care cred ca fac ceva permis si recomandat.

| T0T a răspuns:

Te oftici că tu le tratezi cu respect și nu ești iubit? E problema lor pe cine iubesc.

| ALGator a răspuns (pentru gogu220):

"a inceput sa le apostrofeze pe binevoitoare"
Inclin sa cred ca de multe ori asta e si un mit.
Sau, o femeie care in situatia asta nu "ia apararea" sotului va fi tinta razbunarii lui atunci cand nu vede nimeni. La bloc nu e chiar greu sa te trezesti dezechilibrindu-te si cazind de pe balcon, mai ales daca esti si cu copilul in brate.
Sa nu devenim si noi complici transformind victmele in altceva. Daca nu vrem sa intervenim, nu suntem obligati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma bufneste rasul si plansul la ce raspunsuri sunt mai sus. Toti sunt mari psihologi laughing. Daca stai sa ii intrebi pe toti in parte cu cate persoane vorbesc pe saptamana, cred ca nu depasesc numarul degetelor care le au la o mana dar totusi sunt atat de buni cunascatori ai comportamentului. Sa nu va deochi. Sa ii dea cineva a cookie lui Tot ca a spus ce voiam eu sa spun, initial.

| SlenderWomen a răspuns:

Aia nu sunt barbati, sunt ***.

| HappyGirl4 a răspuns:

"Nu mai esti barbat in momentul in care ai ridicat mana asupra unei femei" asta cred happy

| Andreea2239 a răspuns:

Niste animale care cred ca prin bataie castiga respectul celorlalti si incearca sa arate cat de barbat e el, dar tot ce evidentiaza e prostia! Poate pana sa o bata femeia chiar il iubea, dar dupa e vorba doar de frica.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Jignești animalele care chiar au suflet! Eu îi numesc gândaci de canalizare sau de bucatarie... toxic and useless!