| Alicia8769 a întrebat:

Vreau sa merg in excursie cu clasa dar parintii mei nu sunt de acord deoarece am un tratament cu picaturi care trebuie tinut la rece, mi-ar fi rusine sa-l iau cu mine etc.
Dar nici anul trecut n-am fost si avem un traseu superb!
Cum ii pot convinge?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa iti fie rusine sa il iei cu tine niste medicamente? pot intreba pentru ce e tratamentul?

| Alicia8769 explică (pentru suntserios):

Am alergie
la ce colegi am eu 100% ca o sa rada de mine(nu pot scrie ce medicament e deoarece mama cauta pe net despre el si o sa-i apara asta cu TPU si cu intrebarea mealaughing )
nu e un simplu medicament, trebuie tinut la rece
+ca tine vreo 2 zile excursia asta si stam in camere cate 4sad

| suntserios a răspuns (pentru Alicia8769):

Ok si problema care e pana la urma? nu ai unde sa tii medicamentul la rece? ca nu inteleg. trebuie sa stie cineva ce ai tu acolo? cand ai nevoie sa il folosesti te duci la baie si gata. nu vad ce e rusinos in a urma un tratament?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Iei cateva picaturi intr-o pipeta.

| Alicia8769 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu se poate nici asa ca are o sticluta ca de parfum dar mica mica nu pot

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Alicia8769):

Daca 100% colegii vor rade inseamna ca nu merita sa-i inoportunezi cu prezenta ta.

| AtateaConditii a răspuns:

Ii poti convinge daca le spui ca o sa iei picaturile, si chestia cu tinutu la rece, adica trebuie sa bagi picaturile in firgider? Le ingropi afara in pamant laughing sigur gasesti tu ceva rece unde sa le bagi si in legatura cu colegii tai nici nu trebuie sa stie ca iei picaturi ca te ascunzi si tu la baie sau in camera ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa-ti fie rusine? Asta chiar nu inteleg. Problema poate fi temperatura la care trebuie tinut. Parintii sa vorbeasca cu profesorul insotitor despre asta si totul va fi bine.

| SoloPC a răspuns:

Mda eu am luat bani pentru excursie i-am dus la driginta si a douza zi pe la 3-4 noaptea mi-am facut bagajul si am lasat un bilet parintilor [Am plecat in excursie]

| ViktoriaGherman a răspuns:

O mica intrebare... Tie chiar iti pasa de ce o sa-ti spuna colegii? Si in hoteluri nu exista frigidere? Toti trecem prin asta si nu ne prea doare nu cred ca chiar nici una dintre colege nu are alergie la ceva. Iar despre parinti, pur si simplu trebuie sa le precizezi ca vei lua tratamentul la timp si cum se cade.Si daca nu, atunci mai exista o cauza care te inpiedica sa te distrezi. Sper sa iti petreci bine timpul!

| alexfesty a răspuns:

Pai in primul rand nu stiu de ce ar trebui sa-ti fie rusine pentru ca ai o alergie si iei medicamente, stiu la ce te referi ca o sa rada de tine, dar ignorai ca multi vor numai sa se dea "smecheri". Si la faza cu convinsu promite-i (si tinete de promisiune) ca o sa iti iei medicamentu, o sa fii cuminte.

| Biclea_Andrada_1999 a răspuns:

Poi iti iei medicamentul cu tine si il pui intr-o geanta sau undevba in care sa nu se vada! Depinde cu este stcluta

| Alicia8769 explică (pentru Biclea_Andrada_1999):

Trebuie tinut la frigider
vom sta la hotel cate 4 in camere