| CevaCeNuStiu a întrebat:

Acum mulți ani am vizionat pe un canal de televiziune un film care m-a impresionat îndeajuns încât să-l caut preț de câțiva ani buni, dar fără succes.
Era o dramă. Un film în limba italiană bazat pe povestea unui copil bolnav de cancer sau o boală incurabilă, crescut la oraș, dar ajunge la o crescătorie de capre. Crescătorul caprelor îl duce pe copil într-o zona destul de înaltă unde îi redă printr-un discurs micuțului sentimentul că este un vultur și că poate să zboare. Află că însuși domnul, când era mic, a căzut de la acea înălțime, dar a fost salvat de laptele de capră. Micuțul se aventurează ulterior și are parte de exact aceeași soartă, fiind salvat tot de laptele unei capre, amintindu-și de povestea crescătorului. Filmul are un impact emoțional foarte mare, iar, din câte știu, domnul care creștea caprele era blond și foarte, foarte calm.
Aș fi foarte recunoscător dacă vreunul dintre voi știe ce film îmi dă bătăi de cap de câțiva ani.
P.s, voi lăsa fundă celui care îmi poate reda bucuria de a viziona filmul care m-a sensibilizat enorm.
Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Acum mulți ani..."
Cam cât de mulți au trecut? Amintește-ți ce ai mai făcut în acea perioadă... După descrierea ta, bănuiesc că filmul a fost transmis pe Romantica (Film Cafe), pe TVR 1 sau TVR 2.
Copilul din film cam ce vârstă avea? Ești sigură că a fost film italian? Fiindcă filme asemănătoare mai fac și spaniolii, danezii, germanii...

| CevaCeNuStiu explică (pentru floresdemayo):

Sunt ferm convins că limba era italiana, iar copilul avea undeva la 7-8 ani. Cred că am văzut filmul acesta acum 6-8 ani, iar programul cred ca era Film Cafe sau Digi Film.

| floresdemayo a răspuns (pentru CevaCeNuStiu):

Cred că ți-am găsit filmul:

Bărbatul care visa cu vulturii/ Italia, 2006
L'uomo che sognava con le aquile

http://imgur.com/a/u8hIL8f
https://www.youtube.com/watch?v=JmzWCtrHLnQ
Revizionare plăcută!;) Să te bucuri de el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scooby Doo a XXX Parody

| CevaCeNuStiu explică (pentru anonim_4396):

Apreciez. O să țin cont