| Girly97 a întrebat:

As vrea la anul sa particip pentru prima oara in viata la o emisiune televizata, la "Castiga Romania" pentru ca este emisiunea care ma relaxeaza si distreaza seara de seara. Mama mea s-a bucurat cand i-am spus ca vreau sa pariticp, tinand cont ca am doar 20 ani si foarte rar se intalnesc tineri interesati de Romania. Ideea este ca eu nu am mai participat pana acum la vreun concurs televizat si nu prea stiu cum reusesc participantii sa fie atat de calmi stiind ca toata tara ii vede la televizor. De asemenea as vrea sa stiu ce NU pot face participantii ca sa evit orice greseala care ar putea aduce pagube emisiunii sau si mai rau, mie dosar penal.

Răspuns Câştigător
| RzV28 a răspuns:

Daca emisiunea nu este transmisa live si este inregistrata ei vor difuza doar emisiile cu concurenti care considera ei ca atrag urmaritori si in caz in care e o emisiune in care un concurent strica emisiunea nu o va mai arata, dar sunt rare cazurile astea si nu isi permit sa piarda un timp de emisie fara sa il difuzeze. Cand te inscrii te verifica putin si daca corespunzi dupa mai faci ceva teste cu ei inainte sa intrii in emisie, nu te baga direct venind de acasa, te instruiec asupra a ceea ce trebuie sa faci. Tu trebuie sa fii tu insuti si sa nu te gandesti in momentul ala ca se uita oameni la tine, trebuie sa te gandesti doar ca e un concurs la care participi cu prietenii. Nu bagi in seama camerele si trebuie sa te distrezi. Nu are ce sa se intample rau, totusi sunt atatea emisiuni la care participa oameni pentru prima data si nu cred ca s-a intamplat ceva atat de rau la ele. Si nu iti face nimeni dosar penal daca faci greseli, doar nu este vedeta si stai zilnic la televiziune, e normal daca gresesti. Eu zic sa te duci fara nicio retinere, merita sa iti implinesti visurile!

| Girly97 explică (pentru RzV28):

Iti multumesc mult, mi-a placut foarte mult raspunsul tau! happy In legatura cu dosarul penal, ma refeream la faptul ca din cate am citit in regulamentul concursului nu putem dezvalui nimanui ceva legat de acesta si ma intreb, asta inseamna sa nu imi pot anunta familia, rudele sau prietenii ca voi concura si seara in care ma pot vedea la televizor?

| RzV28 a răspuns (pentru Girly97):

Cred ca asta se refera sa nu dezvaluui informatii despre ce s-a intamplat in concurs, de exemplu cine a castigat. De obicei asa se intampla la concursurile inregistrate pe termen lung, unde castigatorul este ales cu cateva luni inainte de difuzare la TV si e clar ca acesta nu are voie sa spuna nimanui daca a castigat acel concurs. Exemplu daca stii emisiunea Chefi la cutite de pe Antena vazusem un articol unde se aflase castigatorul cu vreo 2 saptamani inainte sa se afle la TV si chiar acela a fost castigatorul si nu cred ca celor de la Antena le pica bine ca deja lumea stia cu mult timp inainte cine a castigat, nu mai avea farmec concursul. Dar aici fiind vorba de un concurs ce tine doar o emisiune nu se poate pune problema de asa ceva, regulamentul e acelasi pentru toate concursurile, orice are un regulament dar nu sta nimeni sa lucreze exact dupa el. Nu iti face nicio grija, poti sa iti anunti rudele, daca e live se uita exact cand esti acolo, daca e inregistrat iti spun ei ziua cand esti televizat si ii anunti, ei iti vor spune doar sa nu spui ce ai facut in concurs, sa nu le dezvalui deznodamantul ca sa se uita pana la final.

| Girly97 explică (pentru RzV28):

Am inteles, multumesc mult, cu siguranta voi respecta regula!

11 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Nu ai cum sa le aduci pagube.Ba dimpotriva.Tu te faci de ca ca si lor le creste audienta.
Las-o balta.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Il subliniez pe xerxes1, singurele pagube pe care i le poti aduce ar fi sa injuri in direct, sa dai denumiri de firme si produse gen coca cola, d-astea etc.hee hee ii amendeaza CNA.

| cezar003 a răspuns:

Nu te teme, fa ce-ti dicteaza inima

| cezar003 a răspuns:

Nu este nici un dosar penal, cine te-a mintit? daca nu reusesti sa impresionezi publicul si juriul nu ai dosar penal ci un dosar din care ei te vor recunoaste in anul urmator

| Girly97 explică (pentru cezar003):

Ma gandesc ca poate ar exista lucruri pe care nu ar trebui sa le faca participantii la un concurs televizat si care ar putea provoca pagube organizatorilor...

| cezar003 a răspuns (pentru Girly97):

Glumesti...totul este platit de ei...ai idee ce capital au pentru acest spectacol?

| cezar003 a răspuns (pentru Girly97):

La ce fel de pagube te referi? vrei sa le dai foc? arde-i, eu nu ma bag

| RAY a răspuns (pentru Girly97):

Fi fara griji ca ei au grija de toate