| OXxana a întrebat:

As vrea si eu niste recomandari de anime psihologce, thriller, politiste, drama. In genul la Death Note sau Code Gess

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Ca triller-horror mai dramatic asa ar fi Monster.
Thrillere politiste nu am vazut in afara de Danganronpa (The Animation, 3: Arc of Despair) doar ca e putin mai copilaros asa.
Daca vrei cu mecha (roboti) neaparat ar fi Mobile Police Patlabor cred.
Mai era unul ciudatel, tot oldschool asa, sci-fi "politist" doar ca la nivel intergalactic, se numeste
Birdy The Mighty Decode, e mai comic decat tragic dar e pe aproape... oarecum. are 2 sezoane cred, 12 ep fiecare.

Poti sa incerci si Mirai Nikki, Another si Steins; Gate, sunt anime-uri horror primele 2, al 2 lea e sci-fi, foarte bune dar au si romance, un stil mai diferit de abordare.

No game no life ar fi iar, dar e un psihologic fantezist mega-colorat si tipator, nu are atata drama/thriller e mai mult un "joc" psihologic si fizic constant.

Niciunul nu e asa de apropiat sa zici ca e aproape identic cu death note sau code geass la toate capitolele dar au mai multe similaritati.
Monster, Mirai Nikki si Steins; Gate mi-au placut mie in mod personal, sunt mai complexe si au un stil grafic frumos si nu numai.

Monster are 74 de episoade, Danganronpa are 2 sezoane de 13 ep parca si niste special-uri cred, Mobile Police Patlabor are 47 de ep, No game no life 12 ep, cam neterminat, Mirai Nikki 26 ep + Redial (film), Steins; Gate 25 ep + Fuka Ryouiki no Deja Vu (film), Another 12 ep + 1 OVA.

Multa bafta in rest, poate gasesti si alte anime-uri similare, mai apropiate ca idei.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat