| girlggg a întrebat:

Am ales pentru scoala ca proiect sa fac o prezentare despre cartiile manga, este o intrebare care ma pune in dificultate, de ce iubesc oamenii cartiile manga sau anime`urile? happy sper ca puteti sa ma ajutati

2 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

Hey!
la inceputul prezentarii iti propun sa aduci in discutie (si sa clarifici) diferentele intre desenele animate occidentale (in geleral din SUA) si anime-uri. Pentru a nu se mai crea confuzia intre cele doua.
Si sa continui cu prezentarea anime-ului\manga-ului:
- grafica specifica anime-urilor\ manga-urilor
- manga-urile se citesc de la dreapta la stanga
- nu se adreseaza numai copiilor ci si adultilor
- sunt grupate pe criterii demografice, avand termeni in japoneza si atribuindu-se genurile predominante specifice. Si spui ce inseamna fiecare termen (Kodomo, Shonen, Shojo, Seinen, Josei), varsta fiecarei grupe, genul si 1-2 exemple.

Daca faci o prezentare digitala sa adaugi imagini specifice temelor abordate, cat timp iti prezinti proiectul pune o melodie dintr-un anime pe fundal (la un volum mic).
Daca faci o prezentare printata, sa printezi imagini pe pagini separate pentru a fi vizibile.

Ganbatte! Sa iei nota 10! big grin

| LauraSauLura a răspuns:

Din mai multe puncte de vedere :
1. Anime-urile și manga ne oferă posibilitatea de a gândi o poveste plina de aventura și ne poate face sa fim mai fericiți happy
2.te învață mult mai multe lucruri decât show-urile din ziua de azi
3. Este dovedit ca cei care se uita la anime-uri și manga sunt mult mai deschise, au imaginație mai bogata și vad lucrurile altfel
4. Ma uit la anime-uri și la manga și îți zic din propriul meu statul social happy ca e mai bine sa citești manga decât sa fi "like a piti " (nu fac aberații ca dacă nu te uiți la anime-uri ești like a piti)
Sper ca te-am ajutat laughing